30 Bin Liraya Alınabilecek 2. El Arabalar 2018

30 Bin liraya alınabilecek 2. el arabalar yazımız ile sizlerleyiz. Sanrım bu aralar en çok sorulan soru ve en çok araştırılan alışveriş budur. 30 Bin lira öyle bir fiyat çıtası ki, bir markanın tasarruflu ve yeni sayılabilecek bir modelini de, 12-13 yaşında D segmenti başka bir aracı da alabilen bir para ölçüsü. O halde hangi aracı almalısınız sorunuza hem bir liste hem de daha farklı bir bakış açısı ile cevap vermeye çalışalım. 30 Bin liraya alınabilecek 2. el arabalar listemize d segmenti ile başlıyoruz.

30 Bin liraya daha premium, D segmenti bir araç alınabilir mi?

Alınır alınmasına da peki binilebilir mi? Şöyle ki D segmenti araçların dışı sizi içi sahibini yakar. Eğer bu bütçeye sahipseniz araç giderleri için ekonomik durumunuzun çok da geniş olmayacağını farz ediyorum. 30 Bin liraya alabileceğiniz d segmenti araç Renault Laguna, Toyota Avensis, Hyundai Elantra markaları olabilir.

Peki dezavantajı ne olur?

Öncelikle en düşük hacimli motorları 1,6 litredir. Size standart bir C segmenti araç motoruyla aynı hacimde olduğunu düşündürtse de hem ağırlıkları hem lastik ebatları ile kesinlikle yüksek yakıt tüketirler. Hatta kısa mesafe dur kalkın yoğun olduğu rotalarda Avensis’te 14 l/100 km keza Laguna ve Elantra’da da buna yakın benzin tüketimine erişirsiniz. Öyle ki sıralı lpg bile sizi kurtarmayacaktır, zaten aracın kışın LPG’ye geçişi 1 kilometreden dha fazla sürecekir. Eğer kısa mesafe kullanımınız var ise bu araçlardan vazgeçin diyebilirim. Bu modellerin 2.0 litre hacminde motorları da var. Kısa mesafe kullanım da onlar da bu rakamlardan 1-2 litre kadar fazla yakacaktır. LPG hesabı içinse bu rakamlara %30 kadar daha ilave edin.

Ayrıca özellikle 2.0 hacimli motorlarının vergisi 1000 lira civarı olacaktır ki bu da sizi üzmeye yetecektir. Oysa aynı yaştaki 1.4 litre altındaki motorların vergisi 150-200 lira kadardır. Aradaki fark da nereden baksanız 2,5 depo kadar yakıt fiyatıdır. Eğer kısıtlı bütçeniz varsa bu araçlardan uzak durun.

Bir diğer dezavantajı da parça fiyatları. Örneğin Fiat’ın herhangi bir aracı ile bu modellerin parça fiyatları 4-5 misli kadar oynar. Diyelim tamponu sürttünüz kırıldı, Fiat grubunda yan sanayi bir tamponu 200 lira civarına alabilirken bu markalarda 1000 liraları gözden çıkartmak zorunda kalırsınız. Üstelik çıkmadan da bulmak bir o kadar zor olacak ve tahmininizden daha maliyetli olacaktır.

Bu yazdıklarımdan sonra hala ben alacağım derseniz;

1- Toyota Avensis

Toyota Avensis Alınır mı?
Toyota Avensis Alınır mı?

 

2- Renault Laguna

renault laguna 2
Renault Laguna Alınır mı?


3- Hyundai Elantra

hyundai elantra 2

 

30 Bin Liraya Alınabilecek C Segmenti Araçlar

Yavaş yavaş bütçenize daha uygun araçlara geliyoruz. 30 Bin liraya alınabilecek 2. el arabalar yazısı C segmenti ile devam ediyorBu sınıfta rekabet çok, haliyle alınabilecek araç da çok. Genelde bu sınıfın Japon markalarına girmezseniz parça fiyatları makul ve bazı modeller yakıt olarak tutumludur. Fiat Linea, Renault Megane, Ford Focus, Citroen C4, Peugeot 307 size bir çırpıda önerebileceğim araçlar. Üstelik dizel motorluları da bulunabiliyorken, benzin/lpg’lileri de bulunabiliyor. Bu araçların parça fiyatları da makul ve düşük motor hacimleriyle vergi avantajları var. Bu sınıfta tavsiye sıram şöyle;

1- Fiat Linea: Linea kendisini kanıtlamış 1,3 motoru ve diğer rakiplerinden parça fiyatlarının çok daha uygun olmasıyla öne çıkıyor. En sıkışık trafikte bile dizel motoru 7 litre civarından daha çok yakmıyor vergileri ise 1,4 motorlu araçlara göre oldukça cazip. Piyasada 2. el şirket çıkması çok olsa da 150 bin kilometre civarı binici aracı da bulmak mümkün. 30000 lira ile 2007-2012 model bir Linea alabilirsiniz ve bu listede yazan en makul arabayı almış olursunuz.

Fiat linea dizel
Fiat Linea Alınır mı


2- Renault Megane: Megane de aynı Linea gibi avantajlara sahip. Hem dizel hem benzinlisi bu paralara bulunabilir. Dezavantaj olarak yaşı Linea’dan biraz daha eski olacaktır ve vergide üst dilime girecektir. Yine de tavsiye ederim.

Renaulr megane 2
Renault Megane Alınır mı

3- Ford Focus: Focus aslında bu listenin başında yer almalıydı fakat 2. kasa temizinin fiyatları 30000 liraya düşmüyor ya da çok düşüyor. Özellikle 1.6 dizeli şu günlerde adeta reşat altını gibi. Galerilerde bile bulunmuyor. Eğer ben iyisini 30000 liraya bulabilirim derseniz çok tavsiye ederim. Muhtemelen 2005-2007 arası bir model bulabileceksiniz. Vergisi diğerlerinden pahalı olacaktır, parça fiyatları ise Megane ile benzer.

ford focus II
Ford Focus 2 Alınır mı

3 Tartışmalı Araçla Listemize Devam Ediyoruz

4- Citroen C4 ve Peugeot 307: İki araç da birbirine benzer, ikisini de almak makul, aynı motorları kullanan bu araçların dizel ve benzinli seçeneklerine ulaşabilmeniz mümkün. Parça fiyatları da makul fakat yıpranmış olanları biraz başınız ağrıtabilir en azından kullanıcı deneyimleri elektronik arıza yaptıkları yönünde. O yüzden bu araçları 4. sıraya koyuyorum.

Citroen C4 arıza
Citroen C4 Alınır mı?
peugeot 307 almalı mıyım
Peugeot 307 Alınır mı?

 

5- Toyota Corolla: Hemen diyeyim bir kere benzinlisi çok yakar, bu Japon araçların otomatik jiglesi gerçekten insanın sinirini bozabilecek cinsten kısa mesafede yakıtı %40’a kadar arttırıyor. Parçaları rakiplerine göre pahalıdır ve gerçekten bazılarını bulamazsınız. Özellikle plastik ve trim parçaları. Toyota fanı arkadaşlar alınmasın ama ben tercih etmem. Araba olarak kötü demiyorum fakat kesinlikle fakir fukara dostu değil. Yanlışlıkla bir yere tıklatıp stop lambasını kırsanız uykunuz kaçar benden demesi.

toyota corolla
Toyota Corolla Alınır mı?

30000 Liraya Alınabilecek B Segmenti Araçlar

30000 liraya alınabilecek 2. el arabalar yazımıza B segmenti araçlar ile devam ediyoruz. Burada seçenek çok, motor seçenekleri de dizel ve benzin/lpg’li olarak bulunabiliyor. Seçtiğiniz markaya göre de yeni modeller ya da maksimum 10 yaşına kadar seçenekler sunuyor. Vergileri düşük, parça fiyatları da uzak doğu hariç makul. Peki seçiminizi neye göre yapacaksınız? Tabi ki B segment bir araç aldığınıza bakarsak ekonomisine göre. Öncelikle diyeyim bu sınıfın en iyi araçları sanırım tartışma götürmez şekilde Honda Jazz ve Mitsubishi Colt, bunlardan sonra ise 2. kasa Yaris diyebiliriz. En ekonomik olanları ise sevmediğinizi bilsem de Clio, Palio, Punto, Symbol, C3, 207, Albea, Getz. Benim tercihim ise şu sıralama ile olur;

1- Renault Clio: Hem parça, hem vergi, hem yakıt tüketimi ile en makul araç. Bunu Punto ile paylaşıyor diyeilirim. Aradaki fark tamamen zevk meselesi.

Renault clio
Renault Clio 3 Alınır mı?

2- Fiat Punto: Dizel ve Benzinli seçenekleri ile yine en makul araç.

fiat punto
Fiat Punto Alınır mı?

3- Renault Symbol: Pek çok kişi sevmese de günümüzün Broadway’ı.

4- Citroen C3: Rakiplerinden farkı donanımı. Eğer donanım önemliyse listede ilk sıraya alabilirsiniz.

5- Peugeot 207: Tasarımı rakiplerinden açık şekilde daha iyi. Donanım olarak C3’e yetişemese de yine tercih edilebilir.

6- Hyundai Getz: Kullanıcı dönüşlerinin en olumlu olduğu araçlardan birisi. Piyasa gerçekten tutuyor, dizeli çok ekonomik.

7- Honda Jazz: Sınıfının en iyisi, tabii ki Colt ile birlikte. Sınıfından beklenmeyecek konfora ve üst paketinde donanıma sahip. 1,4 litre motoruna rağmen çok yakıyor ve parça fiyatları çok yüksek. Ben binerim diyorsanız araç olarak listenin en tepesine alın.

8- Mitsubishi Colt: Jazz için yazdıklarım Colt için de geçerli, sınıfının önünde bir araç.

Peki Araç Listesi Bu Kadar mı?

diğerlerini yazmıyorum, önermiyorum da. Albea ekonomik olsa da sanırım bugüne kadar yapılan en çirkin araç ve Palio ile birlike bu fiyatın aracı değil. Size kendimce tecrübelerime dayanarak 30 Bin liraya alınabilecek 2. el arabalar konusunda yardımcı olmaya çalıştım. Bu araçların bir kısmının sahibi oldum, bir kısmını ise kullandım. Değerlendirmem parça fiyatları hariç tamamen subjektiftir. Yazmayı unutuğum atladığım araçlar olabilir.

Siz de kendi deneyimlerinizi ve tavsiyelerinizi nedenleri ile yorumlara yazarsanız çok sevinirim, bir çok araç alacak arkadaşa da böylelikler rehber ve yardımcı olmuş oluruz. Başka yazılarda görüşmek dileği ile. 30 Bin liraya alınabilecek 2. el arabalar yazısında hatalı olduğum ya da atlayıp unuttuğum yazılar için soru cevap bölümünden uyarabilirsiniz.
DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.