4×4 Pick-up (çift kabin kamyonet) vergi eziyeti

Bugün dertli yazmaya karar verdim. Bugünlerde tarım işleri için 4×4 pick-up kamyonete ihtiyacım var. Aslında uzun süredir bu tip bir araca ihtiyacım var fakat binek araçla işimi görmeye uğraşıyorum. Sedan araç hem işimi görmüyor, hem de mecburen ite kaka iş gordurmeye uğraştığım için araca da yazık ediyorum.

O zaman alsana kendine bir pick up dediğinizi duyar gibiyim fakat devletimiz sagolsun 4×4 kamyonet alırken otomobil vergisi, muayenede ticari, sigortadan ticari, hız limitleri ticari, mtv ise otomobil. Hal böyle olunca da 4×4 kamyonet almak oldukça zorlaşıyor.

4×4 Pick-up (çift kabin kamyonet) vergi eziyeti

4×4 kamyonet vergisinin çözümü yok mu?

Yok desem yeridir. Eskiden sigorta gözetim merkezi yıllık kasko değer listesi açıklar ve genelde aracın vergisi kasko değerinin 5% değerinden fazla olduğu için bir dilekçe ile mtv bir alt dilime dusurulebiliyordu fakat bu aralar niyetim olduğu için bir göz attım, artık kasko değer listesi mi yüksek tutulmuş yoksa devlet vergileri ucu ucuna mi ayarlamış bir şekilde Ford ranger 2010 modeli dışında mtv dusurtebileceginiz çift kabin kamyonet kalmamış. Onun da vergisi 1650 civarına düşüyor ancak. Ki bu rakam da Türkiyede yaşayan bir insan için çok fazla. İnsan diyor ki 4×2 alayım (tam olarak işimi görmüyor bu arada) bu sefer onun da vergisi 1080 lira söz kunusu model için.

4×2 lamyonet sonradan 4×4 pick-up yapılır mı?

Bu vergi meselesinden bir nebze yırtmak için aklıma gelenlerden birisi de buydu. Yapılacağını herkes biliyor tabi fakat maliyeti merak konusu. Bunun için araçta çok fazla tadilat gerekiyor, on akslar, ara şanziman, modeline göre vitesler, halatlar, eğer elektronik geçiş ise bunu sağlayan elektronik ünite falan filan. Daha da aklıma gelmeyen irili ufaklı pek çok parça, tabi bunlarin montajı için de sonsuz işçilik. Dolayısı ile bu türden tadilat kesinlikle çok pahalıya patlar ve değmez. Tabii bir de muayene meselesi var, kalacağını sanmam fakat ola ki kaldı o zaman da oldukça başınız ağrır.

Bir milletvekilinin bu konuyla ilgilenmesi ve devletin vatandaşın cebindeki el olmaktan vazgeçmesi dileğiyle yazıma son veriyorum.

Bu arada aracınızın kasko değerini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.