X

Adsense onay alma ve kazanç

Adsense onay alma ve kazanç yazısını yazmayı bir çok yöntemin mit olduğunu ortaya koymak için yazmak istedim. Daha önce de dediğim gibi web sitemde arada başka konular da görebilirsiniz. Sağda solda görüyorum adsense eğitim seti gibi şeyler satıyorlar ya da yalan yanlış bilgiler veriyorlar, ben yazayım isteyen okur faydalanırsa ne ala.

Adsense onay alma taktiği var mı?

Beyler, bayanlar sevgili romalılar, yok böyle bir taktik maktik. Zaten olanı biteni google abiniz yazmış, açıp oradan okuyun. Para ile site onaylatmaya çalışan var yahu! Bakın bu başlıkta nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazacağım sonuna kadar okuyun.

Öncelikle bir web siteniz varsa ve adsense programına katılmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken, adsense’in sitenizde baktığı şeyler var. Bunları sırasyla yazıyorum.

 1. Web sitemde iletişim bölümü olmalı mı?

  Web sitenizde iletişim sayfası google ve adsense için önemli, bir web sayfası yapacaksanız bu olmazsa olmaz, onun için mutlaka blog açtığımız zaman bir iletişim sayfası yapılandırın.

 2. Web sitemde kullanıcı sözleşmesi olmalı mı?

  Eğer adsense program ortağı olacaksanız olmalı. Artık bunu google web sitelerinden istiyor. Bu benim sitemde olduğu gibi basit bir cookie uyarısı da olabilir ama ben bu siteyi yaparken henüz böyle bir şeye bakılmıyordu. Siz yine de bir kullanım sözleşmesi ve cookie notu koyun.

 3. Yazıda kullandığım görsellerin önemi var mı?

  Olmaz mı, var tabii. Programa başvurmadan evvel yazdığınız makalelerde görsel kullanıyorsanız bunları bedava stok fotoğraf sağlayan sitelerden kullanın ve mutlaka kaynak belirtin. Görselin altında kaynak belirtmek çok önemli. Buna ille de bakarlar demiyorum ama dediğim gibi yapın.

 4. Yazılarım kaç kelime olmalı?

  En güzel yere geldik, yazılarda kelime diye bir olay yok. Genel olarak bilinen 300 kelime diye bir ortalama var fakat bu daha ziyade ingilizce dilinde yazılan makalelerin ortalaması ile ilgili. Önemli olan içeriğin kıymeti. Bir bilgi var mı? kullanıcı yararına mı? aynı kelimeleri papağan gibi tekrarlamak, lafı lastik gibi uzatmak yazıya ziyaretçi falan kazandırmıyor. Üstelik yazının okunma yüzdesini de düşürüyor. Derdiniz neyse temiz, sade bir dil ile anlatın. Atıyorum doktorsundur bir cerrahi operasyon ile ilgili yazarsın 3000 kelime tutar, sallıyorum kırılan sandalye ayağının tamirini yazarsın 200 kelime tutar. Google uludur, sizi anlar.

 5. Siteyi kimin yaptığı yazılmalı mı?

  Şahsi olarak yazılmasa da olur fakat sitenin amacını açıklayan bir yazıyı da mutlaka yazın. Örnek olarak sitemden bakabilirsiniz.

Web sitesine adsense onayı almak için dikkat edeceğiniz şeyler bunlar. Benim de unuttuğum ya da bilmediğim noktalar varsa aşağıdan yazabilirsiniz. Bunları yapın siteniz onaylanır zaten ama yine hatırlatıyorum önemli olan içeriğin kalitesi.

Adsense çok kazandırıyor mu?

Çok kazandırıyor, üffff bir bilsen. Hiç saklamadan yazacağım, bu bilgiyi kimse vermez. Öncelikle kazanç siteye gelen ziyaretçinin profiline bağlı. Hepimize aynı reklamlar çıkmıyor, reklam alanlarının bir çoğu kişiselleştirilmiş reklamlara ayarlı (en azından benim sitemde) yani bu yazıyı okurken deterjan reklamı da görebilirsiniz, araba reklamı da görebilirsiniz lakin mutlaka bir yerde ya adsense ya da seo hizmeti verenlerin de reklamı olacaktır. Şimdi niye ziyaretçi profiline bağlı dedim onu açıklayayım. Diyelim bir ziyaretçi kış lastiği nedir diye internette dolana dolana benim yazıma geldi. Ne işe yaradığına bakıp alacak, benim yazım kafasındaki sorulara cevap verdi ve sağda solda gördüğü kış lastiği reklamına tıkladı, eğer böyle bir şey olursa kazanırsınız. Ha diyeceksiniz ki ne kazanırsın? artık miktar o anki reklam rekabetine bağlı. 50 kuruş da olur 1 lira da.

Yine diyelim bir konu araştıran lise öğrencisi geldi, zaten internetten alışveriş etmediği için reklama tıklamaz ya da konuyla alakasız bir reklama tıklar o da çok para yazmaz. Günün sonunda z raporu ne yazar derseniz bin kişilik bir ziyarette 4-5 liradan fazla olmaz genelde. Lakin bazı özel günlerde 10 liraya kadar da çıkabilir. Örneğin, 11.11 kampanyaları, bayram, seyran vs.

Adsense kazancı nasıl yükseltilir

Bunu da çok görüyorum. Genelde tbm’si düşük reklam ağlarını tespit edip engelleyin diyenler oluyor. Ben bunu 6 ay süreli olarak denedim. Bakın 1, 2 gün demiyorum 6 ay. En az kazandıran ağları engelledim ve kazancım normalden yarı yarıya düştü. Neden? çünkü adsense denilen program tamamen açık arttırma esasıyla çalışıyor. Benim az kazandıran ağları engellemem demek diğer ağların karşısındaki rekabetçiyi engellemem demek oluyor aynı zamanda. Dolayısı ile o anki teklifi de düşürüyor. Bunu şöyle bir örnekle açıklayabilirim. Diyelim ki web sayfamda 1 adet reklam alanı, ziyaretçi geldiği an google alakalı reklam verenlerin fiyatlarına bakıyor 10 kuruş veren varsa 9 kuruş vereni göstermiyor 50 kuruş veren varsa 49 kuruşu göstermiyor. Peki sen 49 kuruş veren ağı engellersen ne oluyor? 50 kuruş veren daha düşük olanla rekabet ediyor, diyelim ki 49 verenden önceki teklif 45 kuruşsa, 50 kuruş veren doğal olarak 46 kuruş veriyor. Eeeee şimdi ne yaptın, kendi elinle rekabeti durdurdun. Onun için böyle bir yönteme tamah etmeyin. Zaten sayfanızda en çok kazandıranın teklifi gösterilecek.

En çok kazandıran reklam türü hangisi

Bununla da ilgili denemeler yaptım ve hali hazırda yapmaya devam ediyorum. Evvela az kazandıranları yazayım. Bağlantı reklamları en az kazandıran tür ama tıklaması yüksek. Genelde 1-3 kuruş arası kazandırıyor 30 kişi tıklasa 1 lira, bozdur bozdur harca. En az kazandıran bu tür, siteye konsa da olur konmasa da.

Diğer az kazandıran reklam türü eşleştirilen içerik reklamları. Bunlar da genelde 5 ile 15 kuruş arası kazandırıyor. Sayfa tık oranı da çok değil. Zaten sayfa sonuna kadar okuyan sayısı türkçe içeriklerde dünya ortalamasının altında diye biliyorum.

Genelde en çok kazandıran reklam türü esnek reklamlar bu tür bulunduğu yere göre otomatik boyut alıyor ve reklamverenlerin en çok rekabet ettiği reklam modeline sahip. Yalnız tıklama oranı düşük. Dolayısı ile web site sahibiyseniz bu reklamların performansına odaklanmakta fayda var.

Reklam yerleşimi nasıl olmalı?

Aslında bu soruya google abimiz kendisi yanıt vermiş ve en doğru yanıt onunki çünkü verileri tüm kullanıcıları ve tüm ülkeler kapsıyor. Demiş ki en iyi performansı yazı içinde alırsınız. Gerçekten de en çok tıklanan reklam yeri yazı içi reklamlar. Bunun için yazı içi reklam türünü de esnek reklamları da kullanabilirsiniz. Özel yerleşim yapanlar ve sayfa to’yu yükseltiyorum diyenler var ama nasıl yaptıklarını bilmiyorum. Hatalı tıklamayı mı teşvik ediyorlar yoksa bildikleri bir sır mı var onu yerleşim yaptıranlara sormak lazım.

Bugünlük benden bu kadar, yazım tamamen özneldir. Sizler de deneyimlerinizi yazarak aşağıdan katkı verebilirsiniz. Hepinize iyi seneler dilerim.