Ağır Hasarlı (Pert Kayıtlı) Araba Alınır mı?

Ağır hasarlı (Pert Kayıtlı) araba alınır mı? -Alınır, hadi iyi günler. Tabii yazımız böyle değil kazalı ya da pert kayıtlı araçların alınıp alınmaması gerektiği konusunda pek çok tartışma dönüyor. Biz bugün kendi düşüncelerimizle alınırsa ne şartlarda ve ne durumda araç alınmalıdır bunu anlatacağız. Bugün tamirat üstüne değil biraz daha farklı bir konuda yazmak istedik, kötü mü ettik?

Pert araba ne demek?

Kazadan sonra tamirat bedelini kasko bedeline oranı %60-80 arasında olma durumuna sigortacılık dilinde pert yani ağır hasar denir. Fakat yine de yukarıda söylediğim oran sabit olmamak ile birlikte %30 masraf ile pert olan araç olabileceği gibi %70 masraf ile pert olmayan araç da olabilir. Örneğin kasko bedeli 50 bin liralık bir aracınızla kaza geçirdiyseniz ve tamirat masrafı 25 bin ya da daha fazla olursa aracın perte çıkma olasılığı yüksek olur. Burada karar ekspere kalmıştır onu da belirtelim. Ayrıca ağır hasar ile pert aynı şeyi ifade eder.

Ağır Hasarlı Araç Alınır mı?

ağır hasar nedir
Perte çıkabilecek bir araç

Aslında her araç alınır fakat değerinde olmak kaydıyla. Burada önemli olan aracın sürüşüne etki edecek bir durum

olmaması. Örneğin bir aracın şasisi kaydıysa, yamulduysa bu araç sürüşe etki edecek darbe almıştır. Dolayısı ile şasiler bilgisayarlı tezgahlarda düzeltilse ile alınmasını tavsiye etmem. Bunun dışında kaporta parçaları değişmiş araçlar piyasa değerinin altına alınabilir fakat amortisör kulelerinde işlem olan araçların da iyi incelenip ancak piyasa fiyatının çok çok altına oluyorsa alınabilir. Mesela 50 bin liralık bir araç 30-35 bin lira gibi fiyatlara iyi toplanıldığı takdirde alınabilir.

Tabii burada ağır hasar illaki büyük kaza hallerinde oluşmaz, aracın elektronik sistemlerinde oluşabilecek bir hasar, sel hasarı yada kasko değeri düşük bir aracın 3-4 kaporta parçasını etkileyebilecek bir hasarı ağır hasar kaydına neden olabilir. Mesela 20 bin lira kasko değeri olan bir araç hafif bir kazada 2 airbag patlattığı zaman oluşacak ön takım radyatör gibi hasarlar da eklenirse ağır hasar kayıtlı olabilir. Dediğim gibi bu kayıt hangi araçta ne durumda oluşmuş ona da bakmak gerekir.

Ağır Hasarlı (Pert Kayıtlı) Araba Nereden Öğrenilir?

İlgilendiğiniz 2. el br araçta bu tür bir kaydın olup olmadığını sigorta gözetim birliği ile hizmet veren sms sorgulamaları ile öğrenebilirsiniz. Buna TRAMER kaydı denir. Bu tür sorgulamalarda aracın plakası yerine şasi numarası ile sorgulama yapmanızı öneririz. Ayrıca şuna da dikkat etmenizde fayda var, çekme belgesi ile trafikten çekilmiş araçların sms sorgulamasında bu kayıtlar çıkmaz. Bu tür araçlarda kayıt öğrenmek isterseniz şasi numarası ile gideceğiniz bir sigortacı size yardımcı olacaktır.

Merak edilen bir husus da pert kayıtlı araç için kasko yapılıp yapılmadığı. Bazı firmalar kasko yapıyor yani durum değişken. Bunu acentelere danışıp öğrenebilirsiniz. Önceden pek yapan yoktu ama piyasada çok fazla pert araba olunca pazar da bu yönde büyüdü. Ben kesin olarak bilmiyorum ama kaskonun daha yüksek fiyatlardan yapıldığını duydum. Yine de bu bilgiye güvenmeyip sigortacıya sormakta fayda var. Türkiye’de bir pert borsası oluştuğunu düşününce mutlaka uygun fiyata hizmet veren de olacaktır diye düşünüyorum.

Ağır hasarlı (Pert Kayıtlı) araba alınır mı yazımızın böylece sonuna geldik, yukarıdaki bilgilere dayanarak bu tük bir araç almayı düşünüyorsanız benim tavsiyem marka olarak daha premium modellere yönelin. Kalkıp 30 bin liralık aracın pert olanını almak çok akıl karı değil. Çünkü o aracın perti ile sağlamı arasında atıyorum 10 bin maksimum oynaklık oluyor. Premium araçlarda ise çok ciddi hatta yarıya varan fiyatlar olabiliyor. Yine bir düşüncem de eğer imkanınız varsa aracı alıp kendiniz toplamanız. Biraz toplanıp makyajlanmış araçtan kesinlikle uzak durmanız yönünde. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle. Eğer merak ettikleriniz varsa ya da konuda hatalı eksik olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki yorum bölümünden bize yazmaya çekinmeyin. Başka yazılarda görüşelim.

Bu arada konuyla ilgili olabilir. Sovtaj nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.