Airbag tamiri çalışması fiyatı

Airbag tamiri yazısında kaza sonucu patlayan (açılan) airbag sisteminin tekrar kullanılmak üzere tamiri olup olmadığını, tamir fiyatını, parça değişimi ve değişim fiyatlarını, airbag açan araçlarla ilgili daha bir çok bilgiyi yazacağım. Biraz teknik biraz aktüel hadi başlayalım bakalım.

Airbag nedir

Bunu da araya yazayım, bilmeyen olabilir. Airbag ya da hava yastığı hangisini kullanırsanız, kaza anında naylondan yapılan torbaları şişirip araç içindekilerin öne, sağa sola çarpması engelleyen bir güvenlik sistemidir. Araca göre sayısı 1’den başlar 10’a kadar yolu var. Şimdilerde sadece baş ve göğüs için değil, diz ve yanal darbeler için de çoğu zaman 2 den daha fazla sayıda airbag kullanılıyor.

airbag tamiri
airbag tamiri – hava yastığı tamiri

Airbag nasıl çalışır

Bu bilgi önemli bilmenizde yarar var, arada görürsünüz kazadan sonra airbag açmadı diye cevabı burada. Aracın belli noktalarında darbeyi algılayan sensörler bulunur. Bunlara darbe sensörü de diyebiliriz. Bu noktadan şiddetli bir darbe geldiğinde bu sensörler elektrik üretir üretilen elektrik bir işlemciye gider. İşlemci eğer voltaj belirli bir miktarın üstünde ise önce emniyet kemeri takılı mı ona bakar sonra sodyum azide dolu tüpleri ateşler ve yanma esnasında açığa çıkan nitrojen gazı da hava yastıklarına dolar. Sistem bu sırayla 80 milisaniye gibi kısa bir sürede açılmış ve sis darbenin tüm etkisini hissedemeden sizi korumuş olur.

Airbag tamiri mümkün mü?

Airbag açıldıktan sonra tekrar kullanımı mümkün olmayan bir parçadır. Yani o direksiyondan, torpidodan, sağdan, soldan çıkan şeyleri yerine sokuşturup tekrar kullanmanız mümkün değil. Ancak aracı kozmetik olarak neredeyse kusursuz görüntüsüne döndürmeniz mümkün. Tamiri yapılmalı mı, yapılmamalı mı aracın ederine bağlı. Çünkü tüm parçalarını değiştirip tekrar kullanılır hale getirmek oldukça pahalı. Eeee o zaman airbag açan araçları çöpe mi atacağız? atmayacağız ama bu türden bir tamiratı mutlaka alıcıya söyleyip aracı öyle satacağız.

Airbag parçaları tekrar kullanılır mı?

Şimdi yukarıda anlattığımı okuduysanız, bu sistem içindeki parçaların (emniyet kemeri de dahil) tekrar kullanılamayacağını anlamışsınızdır. Tüm bu parçalar tek çalışma üstüne tasarlanmıştır. Dolayısı ile aracın airbag tamiri tekrar kullanılmak üzerine yapılırsa tüm parçalar değişecektir. Derdiniz kozmetikse o başka, o zaman alın direksiyon hava yastığını çıkmacıdan takın gitsin. Konsola da çok belli olmayacak şekilde kaplama yapan yerler var. Geri kalan elektroniği de dirençle kandırıyorsunuz böylece kozmetik olarak gözünüze batmıyor. Lakin aracı satarken de böyle yaptığınızı mutlaka söyleyin. İnsanların canı hepimizin 3 kuruşundan daha önemli.

Airbag tamiri yazısını burada bitiriyorum. Kişisel görüşlerinizi, soru ve sorunlarınızı aşağıdan bizimle paylaşabilirsiniz. Başka yazılarda görüşelim.

Şuraya biri eğlenceli iki konu bırakıyorum belki okumak isteyen çıkar;

ikinci el araba jargonuağır hasarlı araba alınır mı

Airbag Tamiri

Buradaki videoda airbag açılmasını ağır çekim izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.