Aks Nasıl Değiştirilir (Aks Tamiri)

Aks Nasıl Değiştirilir?

komple akis
Komple Aksın Görünşü

Aks nasıl değiştirilir konusuna gelmeden evvel, aks nasıl çalışır, aks ne işe yarar, aks arızası nasıl anlaşılır gibi konulara değinelim. Öncelikle aks diferansiyelden aldığı döndürme gücünü tekerleğe ileten parçadır. Dolayısı ile arızalandığı zaman çeker tekerleğiniz dönmez ve yolda kalırsınız. Ayrıca bu parçaya akis diyen de oldukça çoktur ama doğrusu aks onu söyleyelim. Bir parçacıda ya da ustada akis diye bir parça duyarsınız anlayın ki akstan bahsediyor.

Aks Arızası Nasıl Anlaşılır?

Arızası en kolay anlaşılan parçalardan birisi akstır. Eğer arıcınızla sağa ya da sola manevralarda ön tekerleklerin birinden “tak tak tak” şeklinde bir ses geliyorsa bu sesin kaynağı akstır. Bu parça ucunda dişler bulunan ve poryaya aynı şekilde karşılık dişlere geçerek bağlanın bir parça. Bu dişler aşındığı zaman yada aks bilyelerinde problem olduğu zaman sesler gelir, aks kaçırmaya başlayabilir. Eğer teşhisi kendiniz koyamazsanız bir rot balansçı çok çabukça aksın sağlam olup olmadığını size söyleyecektir.

Aks Kesmesi Nedir?

Aks kesmesi, aks şaftının aks kafasına girdiği yerde bulunan dişlilerin düzleşip boşa dönmesidir. Bu olduğunda yolda kalırsınız çünkü diferansiyel en kolay dönen tekerleği çevirecektir. Başınıza gelirse en kolay şöyle anlarsınız. Eğer viteste gaza basıyorsanız ve aracınız ABS’li ise kilometre saati çalışacak fakat araç yerinden kımıldamayacaktır. Bu durumda sesi dinleyin, demir demire sürter ya da çarpar gibi ses geliyorsa aks poryayı çevirmiyordur, aks mili aks kafasından bağımsız dönüyordur.

Aks Kafası (Aks Başı) Nedir?

Aks kafası
Örnek Aks Başı ve Aks Körüğü

Tabii yukarıda yazmadık şimdi yazalım. Aks bir mil ve içine girdiği konik biçimde bir kafa kısmından oluşur genel olarak. Bu kafanın içinde milin ortasından geçtiği aks bilyeleri bulunur. Tüm bunlar da üstündeki bir kauçuk aks körüğü ile kapalıdır. Burada aks körüğünün fonksiyonu dışarıdan gelen toza, suya ve çamura karşı parçayı korumaktır. Çünkü aks kafasının iç tarafı yani bilyelerin bulunduğu kısım gres yağı ile kaplı ve aşınmanın minimum olması için bu kısma çok fazla toz çöp girmemesi gerekir.

Aks Mili Nedir?

Biraz dağınık mı gidiyoruz nedir? Aks mili aks kafası ile diferansiyel kovanı arasında bulunan oklava gibi mildir. Yani içi dolu yuvarlak demir. Bu mil eğilmediği ya da kırılmadığı ya da ucundaki dişlerin aşınmadığı takdirde aks arızalarında değiştirmenize gerek yok. Lakin ille de ben aksı komple değiştireyim derseniz de parası dışında bir zararı da yok. Hatta daha az işçilik. Çünkü yalnızca aks kafası değiştirmek daha zahmetli olabiliyor.

Aks Körüğü Nedir?

Aks körüğü aksı kafa ve kovanın içine toz ve pislik girmesini engelleyen kauçuk parça. Aks tamiri yaparken bu parçayı da yenilemenizi öneririz.

Aks Kafası Nasıl Değiştirilir?

Bu kısımda aks kafasının da aksın da nasıl değiştiğini, bu işi kendinizin nasıl yapacağını anlatacağız. Yazımızın sonunda da video olacak.

Önce her zamanki gibi aracı düz bir zemine alın, kaymaması için takoz ile arka tekerleği besleyin, arızalı tarafın tekerlek bijonlarını gevşetin, krikoyu vurun ve aracı kaldırın. Tekerleği çıkartın ve aracın düşme ihtimaline karşı altına atın. Buraya kadar tamamsa varsa poryanın ortasındaki kapağı da çıkartın ve poryanın tam ortasında gördüğünüz tek büyük somun aks kafasının somunudur. Genelde 27-32 arası anahtar ölçüsündedir ve bazılarında somun gevşemesine karşı güvenlik klipsi bulunur.

Varsa bu klipsi sökün, uygun ölçüde lokmayla somunu gevşetin. Bu kısımda gereken torku sağlamak için lokma kolunun ucuna bir boru takıp kolu uzatabilirsiniz. Bu somun çıktıktan sonra aks poryadan ayrılmaya hazırdır. Elinizle mili ya da kafayı diferansiyele doğru iterek ve gerekirse poryayı dışa doğru çekerek aks kafasını poryadan ayırın. Eğer esnemezse alt rotili sökerek gerekli esnekliği sağlayabilirsiniz.

Bundan sonra aksı sol aks ise diferansiyeldeki kovandan çekip alın, bu arada hatırlatalım, genelde şanzımanlar solda olduğundan sol akslar kısa sağ akslar uzun olur. Bu kısımda aksın iç körüğünü de kelepçesini açıp kovan kısmından çıkartmanız gerekir. Sağ aks ise askı bilyesinden sonra çıkartın. Tamamını değiştirmeyecekseniz sökmenize gerek yok. Buraya kadar tamamsa başlayalım toplamaya.

Aks Kafası ve Bilyası Nasıl Takılır?

Yırtık Körük
Yırtık Aks Körüğü

Aksı söktüğümüze göre yeni parçaları takacağız. Eğer kafa ve diğer parçalar sağlamsa sadece bilyeleri de değiştirebilirsiniz -ki genelde bilyeler aşınıp bozulur ve bunları değiştirmek en ucuz yöntemdir- kafaları ve bilyeleri yerinde tutan segmanlar var. Bunları çıkartmak için segman pensesi olursa kolay olur, eğer yoksa ince tornavida gibi şeylerle de çıkartırsınız belki ama biraz uğraştırır. Bu segmanları çıkartın ve sonra gerekirse plastik tokmakla vurarak bilye ve kafaları çıkartın. Bu parçalar yerine çok sıkı oturmuştur, sökerken biraz zorlanabilirsiniz. Artık elinizde iki tarafı dişli yuvarlak bir mil yani bir şaft var. Yeni parçaları takmadan evvel aks körüklerini takın, eğer bunu unutursanız daha sonra takamaz yine sökmek zorunda kalırsınız. Sonra arka bilyesini takıp segmanını takın, aynı şekilde ön bilye ve kafayı takıp segmanını takın.

Buraya kadar sorunsuz geçtiyse körükleri takmadan evvel kutudan çıkacak gres yağlarını sıkıp kovanların ve kafanın için doldurun, körükleri kelepçeleyin ve ters sırası ile aksı yerine oturtup arabayı toplayın.

Unutmadan bu işleme başlamadan evvel 1-2 kutu balata spreyi alın ve tüm parçaları temizleyin. Aks körüğü de bu şekilde değişebilir ama genelde ustalar bunun için parçayı sökmek yerine körüğü genişletip mile geçirirler.

Aşağıdaki videodan aks değiştirme yöntemini görebilirsiniz. Aks nasıl değiştirilir yazımızın böylece sonuna geldik.


DMCA.com Protection Status

Aks nasıl değiştirilir, aks körüğü nasıl değiştirilir, aks bilyası nasıl değiştirilir konusunu okudunuz.

2 thoughts on “Aks Nasıl Değiştirilir (Aks Tamiri)

 • Aralık 5, 2019 tarihinde, saat 3:18 pm
  Permalink

  Mükemmel siniz 10 numara bilgi veriyorsunuz valla motor rektefesi hariç herşeyi sizin yönlendirmenizle yaparım evelallah size ve bilginize çok güveniyorum teşekkürler ustam ellerinizden öpüyorum ALLAHAEMANET olun iyiki varsınız

  Yanıtla
  • Aralık 5, 2019 tarihinde, saat 8:16 pm
   Permalink

   dilimiz döndüğünce anlatıyoruz, sağolun.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.