AKÜ TAMİR OLUR MU?

AKÜ NE İŞE YARAR?

Akü, otomobilin ilk çalışması esnasında marş motorunu döndürüp yakıt sistemini çalıştırmak ve bujileri çaktırabilmek için gereken enerjiyi depolar. Ayrıca otomobil çalışırken de alternatörden (şarj dinamosu) aldığı

Araba aküsü
Akünün arabada görünümü

elektrik akımı ile devreyi tamamlar.

ARIZALI AKÜ NASIL ANLAŞILIR?

Arızalı bataryanın voltaj ve amper değerleri düşer. Bunu basit bir voltmetre ile kendiniz de ölçüp tespit edebilirsiniz. Genellikle araç stop ettikten 20-30 dakika sonra yapılan ölçüm ilebataryanın arızalı olup olmadığı anlaşılır. 12 volt elektrik sistemine sahip araçlarda akü voltajı en düşük 12,4 volt değerinde olmalı, bu değerden aşağısı aküde sülfatlaşmaya (akümülatör sıvısının içindeki sülfatın kurşun plakalara yapışması) neden olacağı için akü kısa zaman sonra bozulacaktır. Batarya arızalanmaya başladığı zaman aracın özellikle sabah çalışmaları uzamaya başlar. Marş motorunu gereken devirde çevirmeye güç yetmez. Özellikle bu durum dizel araçlarda daha kolay hissedilir. Eğer aracınızın marş süresi uzadıysa ölçtürmekte fayda var.

AKÜ NASIL TAKVİYE EDİLİR?

Akü takviyesini araçtan araca da servis bataryasından da yapsanız dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli nokta var. Şu uyarıyı yapalım, akü takviyesi tehlikeli bir iştir, ufak dikkatsizlik araçta yangın çıkmasına ya da elektronik donanımın arızalanmasına neden olabilir.

akü takviyesi nasıl yapılır, takviye kablosu nasıl takılır
Akü takviyesi örnek fotoğraf

Öncelikle araçtan araca takviyelerde kesinlikle araçlar birbirine temas etmesin. İki aracı uygun pozisyonda konumlandırın, elektrik verecek olan araç rölantide çalışır vaziyette kalacak işlem boyunca. Daha sonra  önce pozitif yani faz tarafları takviye kablosunun kırmızı maşası ile bağlayın. Söylemeden geçmeyelim, araç üzerindeki bağlantı kısmında da kırmızı renk pozitifi işaret eder, ayrıca batarya etiketinde ya da ucun dibinde kabartma olarak pozitif ve negatif işaretleri bulunur. Evet pozitifi taktıysanız sıra negatifte, siyah maşayı da motordan motora bağlayabilirsiniz ve en güvenli yöntem budur, fakat aracın her yeri plastik kapakla kapalıysa bataryanın negatifine takın ve maşanın iyice tuttuğuna emin olun.

Bundan sonra elektriğe hasret kalan aracı çalıştırabilirsiniz. Araç çalıştıktan sonra ilk önce pozitif sonra negatifi sökeceksiniz.

AKÜ TAMİR OLUR MU?

Çoğu zaman olmaz sanılsa da akünüzü tamir edebilirsiniz. Batarya onarımı sanıldığı kadar zor ve karmaşık değildir. Bu konuyla ilgili aşağıya koyacağım akü tamiri ile ilgi videoyu mutlaka izlemenizi öneririm. Öncelikle tüm bataryaların üst kapağında bazıları gizlenmiş olsa da buşonlar bulunur. Bu buşonları bulun ve eğer düz kertikliyse uygun tornavida, 1 lira ya da 50 kuruşlarla çevirip açın. İçine bir ışık yardımıyla bakın, su seviyesi kurşun plakaların üzerinde olmalıdır. Birden bire boşalan akülerde genelde su seviyesi düşüktür. Plakaların üstüne kadar saf su ekleyin.

Peki saf su eklediniz, şimdi nasıl şarj edeceksiniz? Öncelikle belirteyim akü şarj cihazınız olmalı. aküler

araba aküsü
Örnek batarya bağlantısı

sağlıklıyken 14,4 voltta şarj edilir fakat tamir ettiğinize ve su eklediğinize göre elinizdeki aküde sülfatlaşma başlamıştır. Sülfatlaşma demek sülfirik asitin sudan çözünerek plakalara yapışması. İşte bu sorunu halledebilmek için aküyü rejenerasyon etmeniz yani 16 voltta şarj etmeniz gerekiyor.

Eğer bu kurtarmazsa bizzat yapıp kurtardığım yöntemi anlatacağım. Bu yöntemin çok faydasını gördüm. Aküyü açın ve içindeki asitli suyu boşaltın (bu suyu doğaya dökmeyin) Daha sonra akünün gözlerine 1’er paket karbonat dökün, karbonatın bir mucizesi yok sadece gözlerdeki pisliği kaynayıp kaldırsın diye. Sonra iyice gözleri temizleyin ve 28 bome akü suyu satın alarak ya da kendiniz yaparak (ben kendim yapıyorum) akü suyunu doldurup şarj edin. Akünüz gayet iyi performans ile çalışacaktır. Bunun dışında 0 akü yapımı için de bir yöntem var ama çok uğraşmalı bir yöntem. Akünün kapağını söküp gerekirse plakaları tekrar eritiyorsunuz filan. Soran olursa anlatırım. Akünün içinde bir teknoloji yok.

NOT: Akümülatör şarja takılıyken hidrojen açığa çıkaracaktır bir kazaya sebebiyet vermemek için şarj ettiğiniz alanın havalandırması olsun.

AKÜ DEĞİŞİMİ NASIL YAPILIR?

Teyp kodu ya da başka tür ayarları gibi hafızası saklamayan araçlarda eskiyi söküp yeniyi takabilirsiniz fakat, bunu yapamıyorsanız elektronik olarak saklaması gereken bilgiler arabanızda varsa, teyp kodunu bilmiyorsanız bir servis aküsüne ihtiyacınız olacak. Önce servis bataryasını takviye kablosuyla aracın elektrik maşalarına bağlayın, sonra üstündeki bataryayı söküp yenisini koyun. Bu işlemi yaparken bir kişinin maşaları tutması emniyetli olur.

YENİ AKÜ SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Otomobilinizn kullanım kılavuzunda takılabilecek batarya çeşitlerini ve kapasitelerini bulabilirsiniz fakat aracın stok sistem değilse, sonradan çok enerji çeken ses sistemi, ışık ya da akla gelebilecek başka donanımlar ilave edildiyse daha büyük kapasite takmak isteyebilirsiniz. Bu durumda alternatör yani şarj dinamosunun doldurma kapasitesini aşmadan daha büyük ölçülerde batarya kullanmanızda sakınca yok. Bu tür durumlarda bir oto elektrikçiye danışmanızda fayda var. Kapasiteli öğrenmek için de kullanım kılavuzu bulamazsanız telefonla servisten öğrenebilirsiniz. Fiziksel ölçü olarak da doğru ölçülerde alırsanız montaj sırasında oluşabilecek yer sıkıntısının önüne geçersiniz.

Diğer oto elektrik arızalarını ve tamirlerini şu linke tıklayarak takip edebilirsiniz.

Akü boşalması başınıza geldiyse bu videoyu mutlaka izlemelisiniz. Bozulan bataryayı tamir etmek ve teknik bilgi almak için faydalı bir video.

DMCA.com Protection Status


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.