Alt Tabla Değişimi

Alt Tabla Değişimi

Salıncak ya da alt salıncak da denilen alt tablanın, ne işe yaradığını, neden bozulduğunu, nasıl değişeceğini ve dahili parçaları olan salıncak burçlarının nasıl değişeceğini bu yazımızda ele alacağız. Ayrıca yazının sonuna koyduğumuz öğretim videosunu da mutlaka izlemenizi şimdiden tavsiye ederim.

Alt Tabla Nedir?

Salıncak da denilen alt tabla aracın tekerlek taşıyıcısını alt taraftan rotil vasıtası ile şaseye ya da traverse bağlayan parçadır. Bir tarafı şaseye diğer tarafı traverse ya da her ikisi de traverse bağlı olabilir. Görevi dikey darbe ve yükleri karşılamak olan salıncak genellikle çok sık bozulan bir parça olmamakla beraber, bağlantı noktasında bulunan salıncak burçlarının kauçuk olup eskimesi nedeniyle boşluk oluşturarak ses ve tıkırtılara neden olur.

Salıncak Arızası Nasıl Anlaşılır?

alt tabla
Alt Tabla

Eğer bir kaza bela olmadıysa bu metal yığını kolay beri yamulmaz ama olası bir yamukluk durumunda aracın ön tekerlek geometrisi bozulacağı için kesinlikle direksiyon sisteminde hissedilir bir bozukluk yaratacaktır. Bunun dışında ucundaki rotil arızalanabilir fakat bu parça salıncağın ucuna bağlı olup başka yazımızda nasıl değiştirilir sorusuna değinmiştik. Eğer sorunun rotilden kaynaklandığını düşünüyorsanız şuradan devam edebilirsiniz. Çoğunlukla bozulan ve değişen kısmı salıncağı yani alt tablayı travers ya da şasiye bağlayan kısımda bulunan, civatanın içinden geçtiği kauçuk burçlardır. Bu burçlar bozulduğu zaman gıcırdama ve oluşan boşluktan dolayı tıkırtılar kesinlikle olacaktır. Ayrıca yatay eksende hareket etmemesi gereken bu parça özellikle fren sırasında yapacağı geriye doğru boşlukla tekerleğin geriye doğru boşluk aldığını direksiyonda hissettirecektir.

Salıncak Burcu Nasıl Değişir?

Önce salıncak burcunu, sonra salıncak değişimini anlatalım. Gerçi ikisi de aynı aşamalara sahip aradaki fark rotilin sökülmemesi ve burçları sökmekte. Önce aracı düz bir zemine alın ve kriko ile kaldırın. Ardından bir lokma ile salıncağın ön ve arka civatalarını çıkartın. Bu civatalar çoğunlukla 18 ve üstü ölçülerdedir. daha sonra ön ya da arka burcu sökün. Bu noktada güç kullanmanız gerekecek, söktükten sonra yeni burcu dışını yağlayıp salıncağa ger takın. Burçlar yönlüdür takarken işaretine bakıp doğru yönde takın.

Salıncak (Alt Tabla) Nasıl Değişir?

Değiştireceğiniz arafı kriko ile kaldırın, daha sonra rahat çalışmak için tekerleği sökün ve tablanın ön ve arka civatalarını çıkartın. Rotili de sökün ve salıncağı çıkartın, daha sonra yenisini takıp aracı toplayın. Bu işlemlerden sonra raca herhangi bir ayar yaptırmanıza gerek yoktur. Bir deneme turu atın ve herhangi yabancı bir ses olup olmadığını kontrol edin.

Aşağıdaki videodan salıncak değişimini detaylıca görebilirsiniz.

DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.