AMORTİSÖR NEDİR NE İŞE YARAR NASIL TAMİR EDİLİR

AMORTİSÖR NEDİR?

Amortisör, basitçe süspansiyonun zeminden aldığı darbeleri yumuşatan ve aracın yolda devamlı sallanmasını engelleyen süspansiyon elemanıdır. Yapısal olarak yağ veya gaz dolu (iki türü vardır yağlı ya da gazlı olabilir) olan tek bir silindirin içinde yukarı aşağı hareket eden bir pistondan oluşur. Piston üstünde yağ ya da gazın geçişini zorlaştıran çekvalfler olur, bu valflerin izin verdiği kadar geçiş sağlandığı için amortisörde ani iniş ve çıkışlar olamaz. Aslında teknik olarak bir bisiklet pompasının aynısıdır.

amortisör
Helezon yani yay içinde çalışan örnek amortisör

AMORTİSÖR ARIZASI NASIL ANLAŞILIR

Önce arızalanma sebebine değinelim. Eğer yapısal bir hasarı yok ise bir amortisörün arızalanması için yağ ya da gazının silindir içerisinden kaçması lazım. Yani içeride mukavemet sağlayan yağ ya da gaz boşaldığı zaman sizin de tahmin edebileceğiniz gibi amortisör yumuşar. Dikey haraketlere direnç gösteremez konuma gelir haliyle bu da arabanızın yola tutunma kabiliyetinin helezon yani yayın insafına kaldığı anlamına gelir. Bu noktada arızanın teşhisi gerçekten kolay. Hangisinin bozuk olduğunu düşünüyorsanız o tekerleğin olduğu yere gidin ve arabayı üstten bastırıp bırakarak sallayın. Tahmin edersiniz ki eğer bastırdığınız tarafın amortisörü sağlamsa helezondan kaynaklanan yaylanma hareketini hemen kesecektir. Eğer salladığınız taraf 1-2 ufak salınımdan sonra durmuyorsa o amortisör grevini yapmıyor demektir.

AMORTİSÖR NASIL TAMİR EDİLİR

En çok sorulan sorulardan birisi budur kuşkusuz. Yağlı amortisörlerde tamir mümkün olabiliyorken gazlılar özel donanım gerektirir ve çoğu zaman da tamir edilmez. Konuya yağlı amortisör üzerinden devam edeceğiz. Genelde yurt dışında bazı markalar amortisör tamiri için yedek parça satıyorlar. Türkiye’de bulup bulamayacağını ben de bilmiyorum. Ne demiştik eğer yapısal bozukluk yoksa (eğilme ve kırılma gibi) yağı boşalmıştır. Yağın da boşabileceği tek yer üst tarafında milin girdiği kapağın altında bulunan contalardır. Tamir etmek için önce yapmanız gereken amortisörü sökmek, bu konuya aşağıda değineceğiz. Amortisörü söktükten sonra üst taraftaki kapak açılan cinstense çevirerek açıyorsunuz ve pistonu çıkartıyorsunuz. Daha sonra içindeki yağı komple boşaltabilir ya da üzerine hidrolik yağı ekleyebilirsiniz. Yağı silme şekilde ağzına kadar doldurun. Daha sonra piston üzerinde bulunan deforme olmuş conta (keçe) ve o ringleri değiştirip pistonu silindire oturtun ve üst kapağı tekrar gerisin geriye kapatın.

Şunu da belirteyim, çoğu zaman amortisörün üst kapağı pres baskı ya da kaynaklı olabiliyor. Eğer öyle bir amortisöre sahipseniz bu işlem için kaynak, pres, kesme taşı (canavar) gibi aletlere ihtiyacınız olacaktır. Gazlı amortisörlerin de contalarını değiştirip kapatarak ve gövdesine sibop takıp onaranlar var ama bu işlemin ne kadar sağlıklı olduğunu bilemiyorum. Gazlılar için bu işi yapan profesyonellere danışmak daha doğru olacaktır. Bu işlemlerin videolarını konunun sonunda aşağıya koyacağım.

AMORTİSÖR NASIL DEĞİŞTİRİLİR

Öncelikle bu iş için helezonları araba dışında bastırabileceğiniz krikodan yapılmış bir düzeneğe, mengeneye ya da benzeri aletlere ihtiyacınız olacak. Bazı arabaların yalnızca ön amortisörleri helezonun içinde yer alıyorken arkaları helezonun dışında olduğundan değiştirmek çok daha kolaydır. Önce ön amortisör nasıl değiştirilir bunu anlatalım. Arabayı düz bir zemine alın, işi rahat yapabilmeniz için kriko ile kaldırıp lastiği çıkartın. Kaputu açıp amortisör kulesinde bulunan somunları sökün. Daha sonra taşıyıcı ile amortisörün altını bağlayan somunları söküp civataları çıkartın. İşlem bu kadar, şimdi amortisörü alabilirsiniz. Değiştirmek için helezonu yani yayı bastırıp üst takozu ve bilyayı sökün, daha sonra yayı çıkartın ve yeni amortisöre söktüğünüz sıranın tersine toplayın.

Arka amortisörler için de işlemler aynı ama çoğu arabada helezon amortisörden farklı yerde olduğu için ön kadar teferruatlı olmaz. Bagajı açıp çoğunlukla amortisörün üstünü tutan tek somunu tek somunu sökün, bunu yaparken bir ayarlı pense ile amortisör milini tutmanız gerekebilir. Daha sonra alt bağlantıyı da söküp, elinizle mili aşağı çekip indirerek yerinden çıkartın, gerisin geriye yenisini takın. Amortisör nedir yazımızın sonuna gelirken aşağıdaki videoları mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Bu videoda yağlı amortisörün nasıl tamir edildiğini görebilirsiniz;
Aşağıdaki videoda Ford Fiesta ön amortisör değişimini adım adım görebilir, öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda Ford Fiesta arka amortisör değişimi adım adım gözüküyor.

DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.