Antifriz Fiyatları ve Antifriz Çeşitleri

Antifriz fiyatları ve antifriz çeşitleri kışın yavaş yavaş geldiğini belli ettiği şu günlerde en çok merak edilen konular. Bu yazımızda size hem antifriz fiyatları ve antifriz çeşitlerinden bahsedeceğiz hem de antifrizin su ile karıştırma oranları, yeşil, kırmızı ve mavi antifrizin birbirinden farkları gibi bilgileri aktarmaya çalışacağız. Hadi başlayalım.

Antifriz Fiyatları

Önce fiyatına değinelim, renk türü ve içeriği antifriz fiyatlarında anlamlı bir farklılık yaratmıyor. Eylül 2018 itibariyle litresi 7-8 liradan başlayan antifriz fiyatları genelde yaşanan bölgeye göre en fazla su ile %50 karıştırıldığından blok çatlatma riskinin yanında oldukça ucuz bir önlem olarak kalıyor. Bölgenizde fiyatları görebilmek için en yakın benzinlik ve oto parça işletmelerine uğrayabilirsiniz.

Antifriz Renklerinin Farkları ve Anlamı

antifriz fiyatları
Antifriz Renkleri

Önce şunu belirteyim, tüm antifrizler renksizdir fakat su sistemindeki kaçakların görülebilmesi ve sudan ayrılabilmesi için sonradan belli özelliklerine göre renklendirilmişlerdir. Hatırlatayım ANTİFRİZ OLDUKÇA ZEHİRLİ BİR SIVIDIR; ÇEVREYE DÖKMEYİNİZ VE TEMAS ETMEKTEN KAÇININIZ.

Yeşil Antifriz Nedir?

Yeşil antifriz inorganiktir, demir ve alüminyum blokları ve parçaları korur, korozyon yapmasını önler. İçeriğinde fosfat ve silikat bulunur. 2 yıl ya da 40-50 bin kilometre kullanıma uygundur.

Kırmızı Antifriz Nedir?

Organik bir antifriz çeşididir. Diğer organik antifrizlere nitrit ve molibden karıştırılarak elde edilir. Kullanım ömrü çok yüksektir (1 milyon km) ve fiyatı diğer antifriz türlerine göre biraz daha pahalıdır.

Mavi Antifriz Nedir?

Mavi antifriz klasik üretim teknolojisinde üretilmiş bir antifriz çeşididir.

Sarı Antifriz Nedir?

Hibrit antifrizler genelde sarı ya da turuncu renklerde olur. Aslen organik ve inorganik antifrizlerin karışımıdır.

Antifriz Renk Çeşitleri?

Aslen günümüzde biraz detaycı kullanıcılar bu konuda oldukça titiz davransa da piyasada daha pek çok renkte bulunan antifriz çeşitlerinden herhangi birisini aracınızda kullanabilirsiniz. Hatta hiç bulamazsanız direkt alkol döküp öyle de kullanabilirsiniz. Yalnız şu önemli farklı türde antifrizler birbirleri ile karıştığında yeni antifrizin özelliğini belli bir miktar kaybetmesi söz konusu olabiliyor. Onun için aynı özellikte antifriz eklemek ya da su sistemini temizledikten sonra yeni çeşit antifrizi kullanmak gerekli. Bunların hiç birisi aracınızda aşınmaya ya da herhangi bir arızaya neden olmaz. Bazen sağda solda duyuyor ya da okuyoruz, “yeşil antifirizi kırmızıya çevirdim, radyatörüm sızdırmaya başladı”. Bu durum, antifrizin neden olabileceği bir iş değildir. Olsa olsa o radyatör ya çatlamaya yüz tutmuştur ya da önceden çatlamış ve tıkayıcı gibi maddelerle sızıntı durdurulmuştur. Araç sahibi antifriz için suyu boşaltıp yeni antifriz koyunca da çözünmüştür. Araç radyatörleri basitçe herhangi bir maddeyle delinecek yapıda değildir -ki buna porçöz gibi kireç çözücüler de dahil. Tabi yine de soğutma sistemine yabancı kimyasal koymayınız, burada vurgulamak istediğimiz soğutma sistemindeki parçaların dayanıklılığı.

Antifriz Ölçümü Nasıl Yapılır?

antifriz ölçümü nasıl yapılır
Anifriz ölçmeye yarayan bomemetre

Antifriz ölçümü bomemetre denilen basit bir aletle yapılır. Bu aleti piyasadan kendiniz de temin edebileceğiniz gibi değişim yapan yerlerde antifrizi ölçtürüp, eksik olan miktar kadar üstüne takviye yaptırabilirsiniz.

Antifriz Raf Ömrü Ne kadar?

Antifriz raf ömrü 5 yıl olarak kabul edilir. Aldığınız antifrizin üstünde üretim tarihi yazar. 5 yıldan eski üretim tarihli antifrizleri almayınız.

Antifriz Kullanım Ömrü Ne kadar?

Antifriz kullanım ömrü yukarıda da anlattığımız gibi aslında türüne göre değişkendir fakat her kışa girmeden bir yerde bomemetre ile ölçtürüp tamamlatmanızı ya da değiştirmenizi öneririz. Özellikle ülkemizin batısında kış aylarında çok fazla don olan hava olmasa da iç anadolu ve doğu bölgelerinde antifriz kullanımına daha iyi dikkat edilmek zorunda.

Yaz Aylarında Antifriz Kullanılır mı?

Antifriz kış aylarında donmayı engellediği gibi yaz aylarında da aracın soğutma sıvısının kaynamasını engeller. Dolayısı ile hem kaynama ve donma özelliğinden dolayı hem de soğutma sisteminde kireç ve paslanma yaratmamak adına antifriz araçlarda devamlı kullanılmalı.

Araca Su Yerine Tamamen Antifriz Koysak Olur mu?

Maalesef en çok yapılan hatalardan birisi de budur. Bir araca su yerine tamamen antifriz konulmaz. Piyasada satılan antifrizler konsantre yapıdadır. Yani su ile karıştırılmak üzere üretilmişlerdir. Tek başına antifrizin donma noktası daha düşüktür. Örneğin %50 su ve antifriz karışımı -40 derecede donuyorsa, tamamen antifriz -20 derecede donacaktır. Bundan dolayı kesinlikle aracınızın soğutma sıvısını %100 antifrizden oluşturmayın.

En İyi Koruma İçin Su Antifriz Oranı Ne olmalıdır?

Bu oran yaşadığınız yere göre değişir. Antalya’da yaşayan birisi çok düşük antifriz oranı ile aracını koruyabilirken Hakkari’de yaşayan biri -40 dereceye kadar korumaya ihtiyaç duyacaktır. Aldığınız antifriz kutularının üstünde kaç dereceye karşı korumayı yüzde kaç antifriz su karışımı ile sağlayacağı yazar. Bu oran markaya göre değişiklik gösterebileceği için yazmıyorum.

Antifriz Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Antifriz alırken renginden çok içeriğine bakmalısınız. Antifrizler sonradan renklendirildiği için markaya göre renk ve içerikleri birbirini tutmayabiliyor. Önceden koyduğunuz antifriz türünü biliyorsunuz aynı içeriğe sahip bir antifriz alınız. Bilmiyorsanız tüm soğutma sistemini boşaltıp herhangi bir antifriz koyabilirsiniz.

Antifriz fiyatları

Antifriz Kullanılmazsa Ne Olur?

Sadece su kullanımının aracın soğutma sisteminde yaratacağı korozyon (pas) ve kireçlenmeden bahsetmiştim. Bunun dışında asıl büyük risk donma sorunu olur. Antifriz konulmayan araçta, havanın eksi derecelere düşmesiyle soğutma sistemindeki su donacaktır. Su dondukça genleşmeye ve kütlesi artmaya başlar. Şanslıysanız bu genleşme motorun su ceketindeki tapaları patlatır, eğer şansızsanız bu tapalar patlamaz ve ilk marşla beraber oluşacak basınçla motor bloğu çatlar. 20 liralık bir antifriz eğer araçta yoksa çok rahat 10 bin liralık bir hasara sebep olur.

Motor su eksiltiyor

Antifriz Değişimi Nasıl Yapılır?

Eğer antifriz değiştirecek ve bu işlemi kendiniz yapacaksanız güzel bir uğraş bulmuşsunuz demektir. Önce aracınıza yaşadığınız yere göre yetecek kadar antifriz alın. Örneğin eğer 5 litre soğutma sıvısı alan bir aracınız var ise ve -10 dereceye kadar korumaya ihtiyaç duyuyorsanız 1 litre antifriz işinizi görecektir. Aracı temiz bir yere alın ve krikoyla ön tarafı biraz kaldırın. Radyatörlerin genelde sol alt ya da yan tarafında boşaltma tapası bulunur. Bu tapayı sökün ve sistemin suyunu boşaltın. Daha sonra tapayı takın, antifrizi koyun ve üstünü su ile tamamlayın. Aracın kalorifer sistemini sıcağa alın ve aracı çalıştırın daha sonra kalorferi çalıştırın ve su max seviyesini gelene kadar takviye yapın.

Antifriz değişimi, antifriz fiyatları, antifriz çeşitleri ve daha pek çok konuda aklımıza gelenleri sizlerle paylaştık, atladığımız, eksik yazdığımız ya da hatalı olduğunu düşündüğünüz bilgileri alt taraftaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilir, tüm görüş, istek, öneri ve sorularınız için soru cevap bölümünden bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Başka yazılarda buluşmak dileğiyle.

DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.