Araba Lastiği Nasıl Değiştirilir?

Araba lastiği nasıl değiştirilir, yolda gidiyorsun ama arabada bir tuhaflık var, lapır lapır da bir ses, bir baktın ki lastik patlamış, olabilir telaşlanma! Bugün lastik nasıl değiştirilir bunu anlatacağım. Niye anlatacağım, çünkü geçen gün denk geldi hala aramızda lastik değiştirmeyi bilmeyen şoförler var. Gülmeyin rica ederim, kurslarda öğretilmiyor ya da öğretiliyorsa da herkes bizatihi kursa iştirak etmiyor demek ki. Ha iştirak edip anlayamıyorsa da o ayrı.

Lastik Patladığı Nasıl Anlaşılır?

Eğer söz konusu hain lastik ön aksta takılı ise hemen direksiyon tepkisinden anlarsınız. Patlak olan tarafa doğru bir çekme, hatta dönme hareketi olur. Arka aksta ise özellikle viraj dönerken arkadan hafif hafif kayma yaratır. İyice inince de lapırtı (hayal edin işte) şeklinde ses yapar, ayağınızı gazdan çekince araba olması gerekenden daha az akar (yani pusar böyle, ne bileyim uygun kelimeyi bulmadım yavaşlar diyeyim) Bu türden belirtilere rağmen yok kardeş ben giderim derseniz lastik ileri evrede parçalanmaya başlar, jant yamulur, alüminyum alaşımsa kırılır. Zaten bundan sonra da gidemez olursunuz.

Lastik Patlayınca Ne yapmak Gerekir?

Değiştirmek gerekir. Dağılabiliriz! Şaka bir yana güvenli ve yavaş hareketlerle arabayı emniyet şeridine ya da yoksa sağa uygun bir yere çekin. Burada uygun bir yerden kastım viraj içi, köprü üstü, yolun daralan bir noktası olmaması ya da aşırı eğim, görüşü engelleyecek bir yer olmaması gibi. Lastik değiştirirken trafik kazası geçirmek istemezseniz bu işi düzgün bir yerde yapın. Manevrayı da son derece yumuşak, ani fren ya da gaz vermeden yapın, unutmayın o anda yol ile temasınız sınırlı olacak. Araba durduğu zaman 1. vitese alıp el frenini sonuna kadar çekin. Kriko ile kaldıracağınız için kayma gibi problemlerin önüne geçeceksiniz böylece. Ha isterseniz böyle yapmayın ama bir yanı yere oturmuş arabayı kaldırmak zor olur diye düşünüyorum.

Araba Lastiği Nasıl Değiştirilir

Time Needed : 00 days 00 hours 20 minutes

Evvela trafik setinizde reflektör varsa 100 metre kadar arkanıza o reflektörü koyun, hele gece vakti ise mutlaka koyun. Ayrıca ufak bir reflektör de araçta bulundurun. Dünyanın binbir hali var! Neyse reflektörü koydunuz hemen krikoyu arabanın altına daldıracak mısınız? Yok öyle! az sabırlı olun, avadanlığı, krikoyu ve yedek lastiği çıkartın. Ayrıca yolculara söyleyin bir zahmet iniversinler arabadan.

Şimdi avandanlığın içinde bir takoz bulun, yok değil mi takoz? o zaman bir taş bulun, sağda solda vardır arayın biraz. Heh buldun, al o taşı, al al çekinme. Yolun meyilli olduğu tarafa doğru lastiğin önüne, arkasına filan koy da araba yerinden oynamasın.

 1. Arabayı kriko ile kaldırmadan önce bijonları gevşet

  Şimdi bijon anahtarını çıkartabilirsin. Önce araba 4 teker üzerindeyken patlak lastiğin bijonlarını hafifçe gevşet, çünkü o lanet bijonları son sıkan lastikçi makinenin maksimum tork değerinde sıktı muhtemelen ve gevşememek için direnecekler ve araç kriko üstündeyken gevşetmeye çalışmak tehlikeli olacak. Hafif gevşettiysen, stepneyi çıkar ve aracın kaldıracağın tarafında alta doğru şasinin hizasına sür gitsin. Ne olur ne olmaz önce güvenlik.
  bijonları gevşet

 2. Krikoyla arabayı kaldır

  Buraya kadar çok güzel geldin, bravo! Şimdi krikoyu al ve araçta işaretli olan yere vur, biliyorum o dandik makas krikolar biraz uyuz eder ama olsun, yolda kalmaktan iyidir. Tekerlek yerden yeni lastiğin gireceği kadar kalktıktan sonra bijonları sök ve o hain patlak lastiği yerinden çıkar.
  araba lastiği nasıl değiştirilir

 3. Stepne lastiği yerine tak

  Stepneyi al ve uygun şekilde poryaya tak. Nerede stepne unuttun değil mi? Arabanın hafifçe altına ittin ya, çekip onu al, yerine patlak olanı koy. Tek elinle stepneyi tutarken bijonları diğer elinle çevirerek yerine tak. Bijon anahtarı ile bijonları sıkmaya başlayabilirsin, elle gittiği yere kadar çevir ama karşılıklı şekilde. Sona gelen bijonu çevirmek için elinle bir kere anahtarın uzak yanına vur. Bak bu önemli bijon karşılıklı sıkılır, karşılıklı sökülür. Neden böyle, bak bunu internette bulamazsın çünkü tekini sıktığın zaman jant öbür taraftan kalkar ve saplamaya dayanır. Biraz sonra karşısını sıkarken, saplama ya da bijona dayandığı için bunları bozabilirsin. Her şeyin bir usulü var. Karşılıklı bijonlar sıkıldıktan sonra arabayı indir.

 4. Arabayı krikodan indir

  Bak hemen indirdin değil mi? eee ne oldu patlak lastik, aşağıda kaldı. Önce onu al oradan sonra indir. Lastik yerdeyken son kez elinle iyice sık bijonları. Bak elinle diyorum hala ayağınla zorluyorsun tel sardıracaksın sonra uğraş dur. Bijonu elle 20-30 kilo kuvvet kadar sıkmak yeterli. Ayrıca sıkarken anahtarı bir boru gibi nesneyle uzatmak da gereksiz kuvvet uygulamana neden olur.
  araba lastiği nasıl değiştirilir

Aletler
 • Bijon anahtarı
 • Kriko
Malzemeler
 • Takoz
 • Reflektör

Araba Lastiği Nasıl Değiştirilir

Arabayı Krikodan İndirdikten Sonra

Avadanlıkları topla, söküğün lastiği stepne yerine koy, kontrol et bakalım unuttuğun bir şey var mı? Gazlayıp gitmeden evvel tekerleğe koyduğun takoz ya da taşı al. Takozsa avadanlığın yanına, taşsa da uygun bir yere salla. 100 metre arkana koyduğun reflektörü de gitmeden evvel almayı unutma. Aldıysan her şey tamam bas marşa, 3-5 kilometre kadar aracın tepkilerini ölç, bir gariplik hissedersen de bijonları kontrol et. Gevşeyen lastik direksiyonda sesle birlikte titreşim ve vuruntuyla hemen kendisini ele verir. Arka lastikse de vuruntu şeklinde gürültü çıkartır. Neyse baktın herşey olması gerektiği gibi, 80 kilometre sürati geçmeden en yakın lastikçiye git. Stepnedeki lastik patlak durumdayken bir lastiğin daha patlamasını istemezsin.

Kış lastiği nedir

Bugünkü yazım bu kadar araba lastiği nasıl değiştirilir yazısını bitiriyorum, neticede arabayı kriko yokluğundan 5 kişi elle kaldırmış bir neslin evladı olarak yazdım bu yazıyı. Başka yazılarda görüşelim diyeceğim ama google sağ olsun bu yazıyı size buldurtmayacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.