Araba Titriyor

Araba titriyor yazımızla bugün sizlerleyiz. Yüksek hızda araba titremesi, araba hızlanırken titremesi, frene basınca araba titremesi gibi konulara değineceğiz.

Yüksek hızda Araba Titriyor

En çok karşılaşılan sorunlardan birisi belli hızı geçtikten sonra arabada hissedilir titreşim olmasıdır. Bu titreşim direksiyonda hissedilirken, yolcuların da hissettiği kasanın genel olarak titreşim yapmasıdır. Bu sorun balans ayarının bozukluğundan olur. Hep rot balans ayarı olarak duyarsınız, daha tecrübeli şöförler balansı da bilecektir ama henüz daha sanayi sitelerine yolu düşmeyenler balans ayarının ne olduğunu bilemeyebilirler. O halde önce balans ayarı nedir ona geçelim.

Balans Ayarı Nedir

rot balans makinesi
Balans ayarı makinesi

Balans ayarı bir tekerleğin kaplamasının ağırlık farklarını dengelemektir diyebiliriz. tekerlek çember haline gelirken etrafında ağırlık farkları oluşur, bu farklar da tahmin edebileceğiniz üzere hızla dönen bir tekerlekte salınımlar, dolayısı ile titreşimler yaratır. İşte balans ayarı yapılırken ağırlığı fazla olan tarafın tersine (bu kısım genelde topuk denilen tekerlek kaplamasının birleşim noktasıdır) küçük ağırlıklar takılarak yapılır. Balann ayarı fiyatları ortalama 5 ile 10 lira arasındadır. Yüksek hızda araba titremesi durumunda mutlaka balans ayarına baktırınız.

Araçta Diğer Titreme Sorunları

Tabi balans dışında başka durumlarda titreme sorunlarına yol açabilir, daha sonra içeriğine değineceğim başka durumları ve kontrol edilmesi gereken yerleri de yazacağım.

    • Öncelikle herhangi bir tekerleğin bijonları tam sıkılmamışsa ya da gevşediyse bu durum muhakkak direksiyonda şiddetli bir titreme yaratır. Daha çok direksiyonda şiddetli vuruntu olarak hissedilen durum tehlikelidir. Bijonlar gevşek olsa da tekerleği kolay kolay bırakmaz fakat olası bir bırakma durumunda da çok büyük tehlike yaratırlar.
    • Aks somunu gevşemesi de yine direksiyonda titreme, vuruntu ve genel olarak yolcuların da hissedeceği şekilde titreşime neden olur. Aks somunları tek kullanımlıktır, her aks başı değişiminde ya da aks değişiminde değişirler. Genelde bu gibi durumlarda kimsenin aklına ilk anda gelmez ama kontrol edilmelerinde fayda vardır. Gevşeyen bir aks somunu kazaya sebebiyet vermez fakat yerinden çıkarsa araba aks kesmiş gibi yolda kalmanıza neden olur.
    • Bir diğer sebep lastiklerin formunu kaybetmiş olması olabilir. Eğer aracınız lastikleri eskiyse zamanla içindeki teller kırılıp çember yerine oval şekilde bir lastik oluşmasına neden olur. Bu durumda araç genelde belli hızlarda zıplamaya balar. Bakın buraya dikkat edin bu durum titreşime değil de zıplamaya neden olur. Ben yine de bilgi olsun diye yazıyorum.
    • Frene basınca oluşan titreme var ise sizin de hemen aklınıza geleceği gibi sebebi fren diski yamukluğudur. Belli süre kullanımdan sonra balanssız ve düz olması gereken fren diskleri eğilebilir ve formunu kaybedebilir. Yine frene basınca oluşan titremeler için fren disklerini kontrol ettirin. Eğer eğiklik varsa ve diskler henüz değişim aşamasına gelmediyse tornalatıp kullanmaya devam edebilirsiniz.

Araba titriyor konumuzun sonuna gelirken, genel olarak sürüş sırasında araçta titremeye sebebiyet verebilen parçalar ve sorunlar yukarıdaki gibidir. Daha doğrusu en çok karşılaşılan nedenlerdir. Bunlar dışında arkadan çekişli araçlarda şaft eğikliği, janta oluşan hasarlardan dolayı balans yapması, aksların eğikleşip balans yapması gibi sorunlar da az da olsa görülebilir. Örneğin şaft istavrozu bozuk ise bu ciddi bir titreşim yaratacaktır. Fakat bu tür durumlar daha nadir görülür. İlerleyen günlerde bu durumlara da detaylıca değineceğim.

Tüm soru, görüş, öneri ve dilekleriniz için aşağıdaki kısımdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Başka konularda görüşmek dileğiyle arızasız sürüşler diliyorum.

DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.