ARABAM HARARET YAPIYOR

HARARET YAPMAK NE DEMEK?

Hararet yapmak arabanızın soğutma suyunun olması gerekenden daha fazla ısınmasıdır. Arabanın hareret yapmasının pek çok sebebi olabilir ama her sorunda olduğu gibi tamir için basitten zora, ucuzdan pahalıya gitmekte fayda var. Aracınızın hararet yapması durumunda bu arızayı gösterge tablosunda bulunan hararet göstergesinde göreceksiniz. Hararet göstergesi tüm araçlarda ibre kırmızıya geldiği an aracın soğutma suyunun olmasından çok daha fazla sıcak olduğunu gösterir. İlk yapmanız gereken aracınızı güvenli bir yere park etmek ve motoru stop etmektir.

MOTOR NEDEN HARARET YAPAR?

Hararet Göstergesi – arabam hararet yapıyor

Sağ taraftaki göstergede 40-80-120 yadan tablo hararet göstergesidir. Her aracın çalışma ısısı farklı olabilir. Aracınız pek çok sebepten hararet yapsa bile, böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda ilk yapmanız gereken varsa genleşme kabından yoksa radyatör kapağından su seviyesini kontrol etmek. Tabii bu işlemi motor soğuk iken yapın. Su eksikse tamamlayıp kullanabilirsiniz ama er geç neden eksildiğini bulmanız gerekir. Yukarıda da bahsettiğim gibi kolaydan zora, ucuzdan pahalıya olacak şekilde kontrole başlayın.

1- Önce suyun geçtiği tüm hortumları kontrol edin. Unutmayın, antifirizli su kaçak yaptığı yerde iz bırakacaktır. Motorun su tesisatı şu şekildedir, radyatörden çıkan su motora gider, motordan çıkan su kalorifer ısıtma radyatörüne, oradan çıkan su da genleşme kabına ve oradan tekrar radyatöre. Varsa arada lpg regüatörü ve su boruları da olabilir.

2- Aracı çalışma ısısına getirip radyatörü kontrol edin, terleme (yani çok az şekilde akmayacak kadar su kaçağı) ya da kaçak varsa maalesef radyatörünüz değişecek. (alüminyum radyatör olmayan araçlarda tamir olabiliyor)

3- Aracınızın radyatör fanının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Önce sigortasına bakın. Fan arızalı ise aracınız her zaman değil, motor fazla yükte olduğu zaman hararet yapacaktır. Örneğin sıcak günlerde şehir içi sürüşünde ya da uzun yolda yokuşlar çıkarken, uzun süre yüksek devir giderken.

4- Termostatın açılıp açılmadığına bakın. Araçların termostatları çalışma ısısına göredir, bazı araçlarda 80 derece olurken bazılarında 90 santigrat derece. Eğer hararet yükselip de fanınız çalışmıyorsa sebebi termostat olabilir. Bu durumda termostatı değiştirebilirsiniz.

5- Hararet müşiriniz arızalı olabilir. Sıcaklık sensörü de denilen bu müşir genelde termostata yakın bir konumda bulunur, böyle bir durumda müşiri değiştirmelisiniz.

Gelelim mekanik sorunlara

6- Silindir kapak contanız (üst kapak contası) yanmış olabilir. Böyle bir durumda kapak contası değiştirmekten başka yapacağınız bir şey yok. Teşhisi için motor çalışma sıcaklığındayken (suyun sıcak olduğunu unutmayın ve kendinizi korumak için tüm önlemleri alın) genleşme kabı ya da radyatör kapağı açılıp gaz verin, eğer su dışarı doğru köpüklenerek fışkırıyorsa contanızda yırtık ya da delik vardır. Bu durum yağa su karışma riski olduğundan oldukça ciddi diyebiliriz. Böyle bir durumda yağ kapağını açıp arkasına bakın ve sarı renkli boza kıvamında bir birikintinin olup olmadığını kontrol edin. Eğer varsa motora zarar vermeden evvel hemen tamiratının yapılması gerekir. Unutmayın, motor yağı bozulduğu zaman yatak sarmaya varan hasara neden olabilir.

7- Kalorifer tesisatı radyatörü tıkalı olabilir. Bu radyatör arabanın içinde konsolun iç-alt kısmında olur. Tıkandığı zaman genelde sürekli bir hararete sebep olmazken, araç aşırı yükte çalışırken hararetin kalkıp inmesine neden olur. Arıza teşhisini kaloriferi sıcak konumda çalıştırıp gelen sıcak havayı hissederek koyabilirsiniz. Eğer ısıtmıyorsa tıkalıdır ve her zaman hararete sebep olmasa da aşırı tıkalı olduğu zamanlarda sebep olur. Çözümü bu radyatörü temizlemekten geçer. Bu işlemi bir ustaya yaptırabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Geçici olarak giriş çıkış hortumlarını bir dirsekle birbirine bağlamanız kaloriferinizi çalıştırmasa da aracınızı sağlıklı kullanabilmenizi sağlar. başka bir yazımızda bu konuya da değineceğiz.

8- Genelde kontrolde akla gelmez ama yağ soğutucusunda kaçak olabilir ve bu kaçak olursa yağınıza da su karışarak, motor yağını bozar ve sarı bir renk almasına neden olur. Tehlikeli yanı fark edilmediği takdirde motora yatak sarmaya kadar gidecek zarar vermesidir.

9- Su devirdaim pompanız arızalı olabilir. Bu durumda genelde pompa ses yapacaktır, pompanın değiştirilmesinden başka yapacak bir onarım yoktur.

10- Radyatörünüz kısmen ya da tamamen tıkalı olabilir. Bu durumun çözümü için radyatörü değiştirmeli ya da radyatörcüye gidip açtırmayı denemelesiniz. Kendiniz açmayı deneyebilirsiniz ama sağlıklı sonuç almanız zor olur.

MOTORDAKİ HARARET NELERE ZARAR VERİR?

Üst kapak contası ve diğer contaların fazla ısıdan dolayı yanmasına ve deforme olmasına neden olabilir. Motor bloğu, üst kapak gibi döküm parçaların aşırı ısıdan fazla genleşip atık yapmasına yani eğilmesine sebep olabilir. Aşırı ısınan yağın soğutması gereken yatakları, gömlekleri, supap ve eksantrik milini soğutamayarak bu parçaların deforme olmasına neden olabilir. Bir motorun alabileceği en büyük zararları verebilir. Kesinlikle hareret yapan arabayı kullanmakta ısrar etmeyin, gerekirse çekiciyle en yakın tamirhaneye bırakın.

Bu yazıya konu olan parçaların tamirini başka yazılarımızda paylaşacağız. Takipte kalın!

NOT: Yağ ve su kaçağı için kullanılan tıkayıcıları tavsiye etmiyoruz. Motorun yağ ve su kanallarını da tıkayıp daha büyük masraflara neden olabiliyorlar. Tavsiyemiz bu tür arızaları en kısa sürede tamir ettirmeniz.

Şunları da okumak isteyebilirsiniz.

motor ısınmıyortermostat ne işe yarardevirdaim pompası değişimi

DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.