ARABAMI NASIL TAMİR EDERİM?

OTOMOBİLİMİ NASIL TAMİR EDERİM?

 

Aracını tamir etmek belki pek çok araç sahibinin yapmak isteyip cesaret edemediği ya da yapamadığı, kendi kendine sorup durduğu sorudur. Aslında arabanızın pek çok işini çok da zorlamadan ve çok özel aletlere sahip olmadan kendiniz de yapabilirsiniz.

 

Tamir edebilmeniz için ilk önce arızanın doğru tespit edilmesi gerekiyor. Doğru arıza tespiti için de otomobilin çalışma prensibini bilmeniz ve sorunu doğru yerde aramanız lazım. Örneğin, motorunuz silkeliyorsa sorunu egzoz hattında aramak işe yaramayacağı gibi çokça da sinirlerinizin bozulmasına neden olur. Bazen karşılaştığınız sorunlar aslında birkaç sorunun birleşimi ya da atlanan çok küçük bir şeyden olabilir. Bunun için en yalın haliyle motorun çalışma prensibi, ön takım (ön düzen de denir) fren tertibatı, biraz da elektrik tertibatı hakkında bilginizin olması, büyük revizyonlar hariç geri kalan pek çok küçük sorunu kendi başınıza, evinizin önünde çözüme kavuşturmanızı sağlar. Mesela ön takımın tüm bileşenlerini kendiniz değiştirebilirsiniz, bunun için parça fiyatı dışında ekstra bir bedel ödemenize gerek kalmaz. Ama doğru parçayı nasıl seçeceğim diye aklınızdan geçiriyorsanız daha sonra yazacağım yazılarımda paylaşacağım çeşitli sitelerden parça kodunu doğrulayıp internet üzerinden satın alabilirsiniz. 

Bence periyodik bakım ile başlayacak araba bakım süreciniz biraz cesaretle çok daha ileri seviyelerde araba tamiri işine dönüşebilir. Hem hafta sonu için zevkli bir hobi, hem de kesenizi rahatlatacak bir beceri elde edebilirsiniz.  Bunu yapabilmeniz için İleriki konularda çeşitli videolar ve fotoğraflarla da işlemlerin nasıl yapıldığını destekleyeceğiz ve adım adım anlatmaya çalışacağız. Faydalı ipuçları için blogumu takibe devam edin. İleriki yayınlarda görüşmek üzere.

DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.