Araç Kliması Soğutmuyor

Araç Kliması Soğutmuyor

Yaz sıcaklarının yavaş yavaş hissedilmeye başlandığı şu günlerde, araba klimalarının çalıştırılmaya başlamasıyla soğuk üflemeyen klimalar dert olmaya başladı. İyi de bu araba klimaları neden soğuk üflemiyor? önce araç kliması nedir, nasıl çalışır buna bakalım.

Araç Klimasının Çalışma Prensibi

Klima temel olarak 5 parçadan oluşur, gaz ile dolu soğutma radyatörü, gazı çevirmeye yarayan kompresör, nem tutucu filtre, fanın arasından hava üflediği petek ve hava sirkülasyonunu yapan fan (bu fan klimaya öze değil, arabanın torpido altında bulunan fandır). Kompresör gazı sıkıştırıp arabanın önünde yer alan radyatöre gönderir burada dışarıdaki havayla soğuyan gaz sıvı halde peteğe gider, petek arasından geçen havayla tekrar ısınan gaz kompresöre döner. Sistemin çalışma mantığı basittir ve çok fazla parçadan oluşmaz.

Araç Klima Arızaları

Aracın klima arızaları, kompresör arızası, borularda kaçak, radyatör ve petekte delik gibi sorunlar olabilir. Sistemde kaçak olursa klima gazı boşalır haliyle hava soğutulamaz, kompresör çalışmazsa da gaz devridaimi olmayacağından soğutma da olmaz. Bu tür arızalarda sizin yapacağınız bir şey yoktur. Kompresör arızaları ve sistemde oluşabilecek kaçaklar için spesifik aletler kullanmak gerekir. Dolayısı ile bu aletleri almaktansa bir otoelektrikçi ya da klimacıda baktırmak daha hesaplı olur.

Aracın Kliması Çalışıyor ama Soğutmuyorsa

Eğer aracınızın kliması çalışıyor fakat az soğutuyor ya da soğutmuyorsa bir tamirciye gitmeden evvel mutlaka polen filtresini elden geçirin. Kış aylarında yağışlardan dolayı nem ile bozulmaya başlayan filtreler tıkanıp yeteri hava girişini engelliyor ve çoğu zaman klimaların soğutmaması ya da az soğutmasına sebep oluyor. Bunun farkına varmayan sürücüler de gidip boşu boşuna gaz değişimi ya da farklı tamiratlara yönelebiliyor. Bunu anlamak için en basitinden polen filtresini sökün ve araçla klimayı açıp biraz hızlı bir tur tur atın değişim var mı yok mu bakın. Eğer soğutmaya başladıysa basit bir filtre ile durumu tatlıya bağladınız demektir ama değişim yoksa çoğunlukla sistemde klima gazı olmadığı içindir. Maalesef bu konuda yapacağınız başka bir şey bulunmuyor.

Sistemde gaz eksikse önce sisteme basınç verilip kaçak olup olmadığına bakılacak sonra da gaz basılacaktır. Klima gazı dolum ücreti standart bir araçta gazın litresine göre 80-100 lira civarı tutacaktır.

Daha evvel yazımızda polen filtresinin değişimini ve söküp takılmasını anlatmıştık. Aşağıda vereceğim videoda Opel Corsa’nın polen filtresinin nasıl değiştirildiğini örnek olarak görebilirisiniz. Farklı yerlerde bulunan bu filtrede önemli olan üstündeki ok işaretine göre doğru yönde takılmasını sağlamaktır.

DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.