Ateşleme Bobini Nedir Arızası ve Tamiri

Ateşleme bobini nedir? arızası ve tamiri yazım biraz uzun sayılabilecek bir aradan sonra tekrar karşınızdayım. Benzinli ve özellikle LPG’li araçların baş belası ateşleme bobini parçasının nasıl çalıştığını, arızasını, tamirini, değişimini, arıza belirtilerini detaylıca anlatmaya çalışacağım. Şimdi yavaşça konumuza girelim?

Ateşleme Bobini Nedir?

ignition coil
Ateşleme Bobini

İsmiyle müsemma bu parça aracın buji vasıtasıyla ateşleme yapabilmesi için gereken elektrik gerilimini üreten parçadır. Aslında  bildiğiniz (bilmediğiniz de olabilir) endüksiyon bobinidir. Gelen 12 volt elektriği yükselterek bujiye gönderir ve buji den geçen akım, bujinin şase ucuna ark yaparak sıkıştırılan hava ve yakıt karışımının tutuşmasını sağlar. Ateşleme bobini genelde eski araçlarda 1 adet olur ve tüm buji kabloları eğer araç distribütör ile dağılım yapıyorsa distribütöre, elektronik ateşleme ise bobine bağlı olur. Bazı araçlarda da ikiz ateşleme denilen 2 adet bujiye 1 bobinli sistem de bulunur. Yeni araçlarda ise her bujinin üstünde 1 adet bulunur. Bunun amacı ise bobin arızası dolayısı ile aracın yolda kalmasını engellemektir. Tek bobinli aracınızla olmadık yerde yolda kaldığınızı düşünsenize, gerçekten çok can sıkıcı bir durum olurdu. Şimdi geçelim ateşleme bobini arıza belirtsine…

Ateşleme Bobini Arıza Belirtisi

Ateşleme bobini arıza belirtisi aracın kaç bobini olduğuna göre değişkenlik gösterir. Tek bobinli eski tip bir ateşleme sisteminde eğer bobin tamamen yüksek gerilim üretemez duruma geldiyse araç hiç çalışmayacaktır. Eğer olması gerekenden düşük gerilim üretirse de devire bağlı tekleme, zor çalışma, çiğ benzin atma, titreme, silkeleme ve vuruntu, yolda stop etme gibi durumlar oluşur. Bu gibi durumlarda bobin kablosunu söküp motorun üstüne şasi yaptırarak oluşan arkı gözleyin, gözle net görülür şekilde ark yoksa bobin yeterli gerilmi üretmiyor demektir.


Tabii günümüzde bu tip araç sayısı azaldığı için buji başına tek bobin düşen güncel araçlara geçelim. Bu araçlarda bobinlerin hepsinin birden bozulması gibi bir durumu hiç duymadım. Genelde bir veya iki bobin bozulur ve kalan 2 bobin çalıştıkça aracı kullanmaya devam edersiniz. Bu tip araçlarda yanmamış benzin kokusu aldığınızda bobinleri kontrol etme zamanınız gelmiş demektir. Eğer arızalı bobin ya da bobinler varsa motor sesi değişecek, hafif titreşim ve çekişte fark edilir düşüş olacaktır. Ayrıca yakıt tüketiminiz gözle görülür şekilde de artacaktır.

Ateşleme Bobini Nasıl Kontrol Edilir?

Eski tip ateşleme bobini

Yukarıda anlattığım gibi bir durum yaşıyorsanız, bobinleri kontrol vakti gelmiştir. Bobin kontrolü son derece kolaydır. Aracın kaputunu açın ve marşa basın, araç rölantide çalışırken 1. silindirden başlayıp ateşleme bobinine elektrik taşıyan kablonun fişini çekin, eğer bobin sağlamsa araç stop edecek, bobin arızalıysa motorun çalışma düzeninde hiç bir değişiklik olmayacak ya da çok az bir değişiklik olacaktır. İlk silindirden başlayıp son silindire kadar bunu tekrarlayın ve bobin kablosu çekildiğinde değişiklik olmayan silindiri not edin. Fişini çektiğinizde motoru stop ettirmeyen bobin arızalıdır. Tabii burada bujilerinizi zamanında değiştirdiğinizi ve sağlam olduklarını var sayıyorum, eğer buji sağlığından emin değilseniz ya söküp kontrol edin ya da 4 adet yeni buji alın.

Ateşleme Bobini Nasıl Tamir Edilir?

Bobini tamir etme şansınız yok. Bozulduğu zaman ancak yenisini alıp değiştirebilirsiniz. Bobin fiyatları araca göre oldukça değişkenlik göstermekle beraber yazıyı yazdığım günde örnek olarak Megane 2 için 70 lira civarından başlayıp markasına göre 400 liraya kadar gidebiliyor. Bu arada tavsiyem, bobin değişiminin üstünden çok zaman geçtiyse takım olarak değiştirmeniz yönünde. Fakat ne zaman değiştiği belli ise ve bozulanlar erken sayılabilecek bir dönemde arıza çıkardıysa tekini de değiştirebilirsiniz. Genelde minimum 50 bin kilometre kadar arıza yapmaları beklenmez.

Ateşleme Bobini Nasıl Değiştirilir?

Ateşleme bobini değişimi, kendinizin kolayca yapabileceği tamiratlardan biridir. Bu değişim için bir adet 10 lokma, cırcır ve kısakol olması yeterli. Aracın kaputunu açın, tabii bu kısımda araç kesinlikle çalışmasın ve kontak kapalı olsun, bobine giren soketleri çıkarın ve 10 lokma ile gerekirse kısakolu da kullanarak bobini sabitleyen civataları sökün. Her bobinde 1 civata bulunur, bazı araçlarda ise 4 bobini birden tutan bir kapak olabilir bu türlerde kapağı sökmeniz yeterlidir. Neyse konumuza dönelim, bobinleri çıkartıp yenilerini takın ve somunlarını sıkın. Takribi olarak bu işlem 5 dakika sürer veya eliniz alışkınsa sürmez bile. Yeni bobinleri taktıktan sonra aracı çalıştırıp yukarıda anlattığım gibi tekrar test edebilirsiniz. Yalnız bu sefer araç stop etmeyecek sadece silkeleyip sesi değişecektir çünkü diğer 3 silindir motorun stop etmesini engelleyecektir.

Aşağıdaki videodan ateşleme bobini nasıl değiştirilir videosunu izleyebilirsiniz.

Bugünlük bu kadar, konu hakkında tüm sorularınızı, görüş, öneri ve isteklerinizi aşağıdan yazabilirsiniz. Beğendiyseniz ille de paylaşayım derseniz vallahi sizi tutmayız 🙂


DMCA.com Protection Status

3 thoughts on “Ateşleme Bobini Nedir Arızası ve Tamiri

 • Aralık 6, 2018 tarihinde, saat 12:15 pm
  Permalink

  merhaba,
  aracım 1.2 8v palio, Champion marka ikiz tip ateşleme bobini var. Biri çalışmıyor. Sadece arızalı olanı değiştirmem bir sıkıntı çıkarır mı? yoksa komple yeni mi takmalıyım?

  Yanıtla
  • Aralık 6, 2018 tarihinde, saat 4:00 pm
   Permalink

   Sadece arızalı olanı değiştirirseniz sorun çözülür fakat en iyi performans için bütçeniz müsaitse ikisini birden de değiştirebilirsiniz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.