Bakım | Arabanın Yağını Kendim Değiştirebilir miyim?

ARABAMIN BAKIMINI KENDİM YAPABİLİR MİYİM?

Yağ değiştirme yani periyodik bakım kendinizin de kolaylıkla yapabileceği bir bakımdır. Bakım periyodu kullanım şekline ve kullanılan yağın türüne göre araç modeline göre değişkendir. En doğru bilgi için aracınızın kullanım kılavuzuna bakın. Hangi tür ve viskozite yağ kullanmanız gerektiği bu kılavuzlarda yazar. Yağ seçimi genellikle kullanım türü ve yaşadığınız yerin hava sıcaklığına göre değişir. Örneğin, tek marşta çok kısa sürüyorsanız ve bulunduğunuz bölgenin hava sıcaklığı 0 ve 10 derece arasındaysa 5w30 tam sentetik kullanabilirken, 20-30 derece sıcak bölgelerde yaşayan ve tek marşta uzun sürüşler yapan bir bölgede 20w50 de kullanılabilir.

YAĞ DEĞİŞTİRMEK İÇİN GEREKEN MALZEMELER

Çok özel aletler edinmenize gerek yok. Karter tapasını sökebilmek için uygun ölçüde anahtar, yağı boşaltacağınız bir kap, yağ filtresini sökmek için filtre sökme aparatı ya da zincir (basit bir zincir yetecektir ama bütçeniz varsa yağ filtre anahtarı alabilirsiniz) genelde etrafına zincir dolayıp kolayca sökülüyor, bujilerin değişim zamanı geldiyse buji anahtarı ve bir huni yeterli.

PERİYODİK BAKIMLARDA NELER DEĞİŞİR?

Bakım yapılırken genelde yağ, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi, genelde atlansa da karter tapası, bunlar dışında genellikle iki bakımda bir bujiler (bazı araçlar da ve buji türlerinde bu aralık yüz bin kilometreye kadar çıkabiliyor) bunlar dışında daha uzun aralıklarda kayışlar (triger ve v kayışı) otomatik şanzımanlı motorlarda şanzıman yağı değiştirilir. Uzun aralık bakımlarına daha sonra başka bir yazımızda değineceğiz.

  

MOTOR YAĞI NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Öncelikle aracınızı çalışma ısısına getirin. Çalışma ısısına getirmek, motor yağının iyice akışkan olmasını sağlayarak karteri sağlıklı olarak boşaltabilmek için mutlaka yapılmalı. Aksi halde soğuk motorun yağını kesinlikle tam olarak boşaltamazsınız. Daha sonra düz bir zeminde aracınızın altına bir leğen ya da sığıyorsa çıkan motor yağını alabilecek kadar bir kova koyun. Üst taraftan motorun üstünde yer alan yağ kapağını açın (kartere hava girip yağın kolayca boşalabilmesi için) Artık karter tapasını çıkarabilirsiniz, uygun bir anahtarla tapayı çevirin, ilk önce yağ tazyikle boşalacağından tapanın yönüne doğru hafifçe uzağa akacaktır, bu esnada kendinizi sakının ve kovayı tapanın baktığı yöne doğru hazır tutun. Motordaki yağ iyice süzüldükten sonra üst taraftaki yağ kapağından bir bardak kadar yağ ya da temizleyici sıvı dökün, varsa motorda kalan çapak ve az miktar eski yağ çıksın.

Sırada yağ filtresini çıkartmak var, kalın baklalı bir zinciri açma yönünden sarkacak şekilde filtreye dolayın, kuvvetlice aşağı doğru çekin. İlk gevşemesi zor olur genellikle ama gevşediği anda elle sökebilirsiniz. Şimdi sıra geldi yenisini takmaya, durun hemen gerisi geriye yenisini takmayın. Önce yeni filtrenin contasının etrafına parmağınızla yağ sürün, bu yağ filtre contasının yapışmasını engelleyecek. Yeni filtreyi elle sıkacaksınız, aletle sıkmanıza gerek yok. Gittiği yere kadar elinizle sıkın. Yeni karter tapasını da yerine takın. Artık arabanın altında işiniz yok, yukarıdan yeni motor yağını koyabilirsiniz (motorun üstüne dökme ihtimaline karşı geniş bir huni kullanabilirsiniz). Kullanma kılavuzunda belirtilen miktarda yeni yağı koyduktan sonra kapağı kapatın. Yağ işiniz bu kadar.

HAVA VE POLEN FİLTRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Artık yapmanız gereken hava ve polen filtrelerini değiştirmek. Hava filtresini değiştirmek için filtre kutusunu açın, bu işlem sırasında el aleti gerekebilir. Hava filtreleri yönlüdür, filtreyi çıkartmadan yenisi ile kıyaslayın, yeni filtreyi doğru yönde yerine takın. Genelde yan tarafında bir ok işareti bulunur. Filtre kutusunu kapatın ve polen filtresine geçin. Polen filtresi kimi araçlarda ön konsolda bulunuyorken kimilerinde dış tarafta ön cam bakalitinin altında bulunabilir. Yine bu filtre de yönlüdür doğru yönde taktıktan sonra kapatın. Her şey bittikten sonra yağ çubuğunu çekin ve yeni yağın seviyesini kontrol edin. Seviye olması gereken gibiyse motoru ısıtın ve tekrar yağı kontrol edin. Eksikse tamamlayın, fazlaysa tapadan tahliye edin. İlk bakımınız hayırlı olsun!

Not: Çıkna yağı kesinlikle doğaya dökmeyin, sanayi sitelerinde bulunan hurdacılara verebilir ya da başka yağlama işlemlerinde kullanabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.