Baskı Balata Nedir Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Baskı balata nedir bittiği nasıl anlaşılır yazımda aklına takılan tüm soruları nedenleri ile cevaplayan bir yazı ile karşınızdayım. Efenim bu baskı balata (debriyaj seti) nedir, nasıl çalışır, arıza belirtileri nedir anlatmaya başlayalım bakalım.

Baskı Balata Nedir?

Evvela parçayı tanıyalım. Nedir bu baskı balata, ne işe yarar değil mi? Baskı balata dediğimiz zamazingo motor ile şanzımanı birbirinden ayıran parçadır. Volan diye bir parça vardı önceki bir yazımda anlattığım, hemen bildin bak işte o volanın üstüne yapışan bir balata ve sıkışıp volanla birlikte dönmesini sağlayan bir baskı plakası ve bağlı olduğu ayrılmasını sağlayan bir dizi yaprak yaydan oluşur. Sistem bu kadar basit. Anladığını umuyorum.

En solda volan, ortada debriyaj balatası ve en sağda baskıyı görüyorsun.

Baskı Balata Nasıl Çalışır?

Yukarıda anlattığım gibi çok basit bir çalışma prensibi var. Volanı dönerken hayal et, üstüne balatayı koy ve bu balatayı karşı bir baskı plakasıyla volan ile araya alıp üstüne bastır. Ne oldu şimdi? senin balata üstüne uyguladığın basınçtan dolayı volana yapışıp birlikte dönmeye başladı. Bu şanzımanın prizdireği yani gücü motordan alan dişlisi de balatanın göbeğine bağlı olduğu için bu hareketle şanzıman da dönmeye başladı. Debriyaja bastığında ise bir bilye baskı yaylarının üstüne basar ve baskı plakasının yukarı kalkarak balatanın üstündeki basının kalkmasını sağlar. Bu hareket de balatanın dönüşünü durdurur. İşte baskı ve balatasının çalışma prensibi bu.

Baskı Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Baskı balatası bitmesi teşhisi en kolay yapılan arızalardan birisidir. Baskı balata testi için arabaya otur, çalıştır, el frenini çek, 5. vitese al ve debriyajı yavaşça bırak. Motorun direnmeden stop etmesi gerekir. Eğer motor direnç gösteriyorsa, hemen stop etmiyorsa balata kaçırmaya başlamıştır. Eğer bıraktığın halde hala motor çalışıyorsa artık baskı balatası yok hükmündedir.

Baskı Balatası Biterse Ne Olur?

Bu kadar anlatımdan sonra tahmin edebileceğin üzere araç hareket etmez. Lakin balata iyice bitmeye yüz tuttuğunda aracın devri yüksek olur ama hızlı gidemez. Bayır çıkarken zar zor tırmanır. Yani şanzımana güç az aktarıldığı için bir araca ne olacaksa onlar olur. Aynı zamanda yakıt tüketimi de normalden çok daha artar.

Baskı Balata Tamiri Nasıl Yapılır?

Bu parçanın tamiri olmaz. Direkt set alıp yenisiyle değiştireceksin. Yalnız daha ekonomik olması için sadece balata alıp ya da balata yaptırıp değiştirenler oluyor. Eğer volan ve baskı plakasının sağlığından çok emin değilsen tavsiye etmem. Çünkü ileride volan ya da plaka tarafından bir arıza olursa bu masraflı onarım için cebinden 2. kez para çıkacak.

Baskı Balata Nasıl Değiştirilir?

Bu kolay fakat biraz uzun süren bir değişim işlemi. Öncelikle bunu ekipmansız yapamazsın. En azından aracın kaldırılması ve tork anahtarına sahip olman gerekiyor. Evvela araç lifte alınır. Sonra şanzımanın motordan ayrılmasını engelleyen parçalar sökülür. Daha sonra şanzıman kovanının civataları çıkartılıp, en son varsa şanzıman kulağı sökülür ve şanzıman tamamen serbest kalır.

Daha sonra baskı plakası volandan ayrılır ve bitik balata ile araçtan alınır. Temizlikten sonra yeni baskı balata seti merkezlenerek volana sabitlenir. İşlem özetle böyledir. Bu arada ihtiyaç duyulursa debriyaj bilyesi de (debriyaj çatalı da denir) değiştirilmelidir. Hatta bana sorarsan onu da değiştir ki ses yaparsa tekrar şanzıman indirmek zorunda kalmayasın.

Bugün size baskı balata seti (debriyaj seti) ile ilgili merak edilenleri anlattım. Daha başka sorular için aşağıya yazabilirsin. Başka yazılarda görüşelim.

Baskı balata çalışma animasyonu;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.