Buji Değişimi Resimli, Buji Ne işe yarar?

Buji değişimi nasıl yapılır yazısında buji ne işe yarar ve buji değişimi nasıl olur detaylıca yazacağım. Bu yazı umarım cevap arayana derman olur. Sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum.

Buji ne işe yarar?

Buji, pistonlara püskürtülüp sıkıştırılan hava yakıt karışımına (aynı evdeki ocakların manyetolu çakmakları gibi) elektrik arkı verip, karışımın ateşlenmesini sağlar. Benzinli araçlarda her silindir başına çoğu zaman bir adet bulunur. çok nadir araçlarda silindir başına iki buji konulduğu oldu, mesela Alfa Romeo’nun Twin Spark motorları. Dizel motorlarda buji bulunmaz kızdırma bujisi denilen bir parça olur ama o parçanın konumuzdaki buji ile uzak yakın alakası olmadığı gibi işlevi de sadece motor çalışmadan evvel silindirlerin içini ısıtmak. Başka bir yazımızda dizel motorlu araç sahipleri için buna da değineceğiz.
Bu konuyu yeni bir yazıda anlattım isteyen tıklayabilir; Buji nedir, ne işe yarar, çeşitleri neler

Buji Kaç kilometrede değişir

Bujiler kaç kilometre aralıkla değiştirilir diye meraklanıyorsanız baştan söyleyeyim ki kullanım ömürleri marka ve modele, kullanılan malzemeye göre değişkendir. Genelde araçlarda 20-30 bin kilometre aralıklarda değişen tane fiyatı 10-15 lira aralığında olan çeşitleri kullanılsa da mesela Toyota Avensis’in 1AZ-FSE motoru gibi direkt enjeksiyonlu modellerde Yüz bin kilometre aralıkla değiştirilen iridyum bujiler de kullanılabiliyor. Dolayısı ile aracınızın buji değişim aralığını ve en uygun türünü kullanım kılavuzlarında bulabilirsiniz.

Buji arıza belirtileri nelerdir?

Aracınızın çekişinde düşüklük, çiğ atma yani yakıtı tam yakmama bununla beraber egzozdan gelen benzin kokusu varsa, yakıt tüketiminiz arttıysa buji arızasından şüphelenebilirsiniz. İlk olarak motor rölantide ve boşta çalışırken sırayla buji kablolarını çekip motorun değişimini gözleyin. Çektiğiniz kabloya bağlı olan buji sağlamsa motor ya stop edecektir ya da çok fazla tekleyecektir. Arızalı olanı bulduğunuz zaman motorda ya hiç değişim olmayacak ya da çok az bir değişim olacaktır. Kabloları çekerken kesinlikle aracın şasisiyle temas etmeyin, mümkünse lastik eldiven ya da pense kullanın. Eğer aracınız her buji başına 1 adet bobin içeriyorsa (yeni araçların pek çoğu böyledir) bobin kablolarını da çekebilirsiniz. Eğer arızalı bujiyi bulduysanız bobinin arızalı olma ihtimline karşı başka bir silindirdeki bobin ile değiştirip bir kez de öyle deneyin.

Buji değişimi nasıl yapılır

Time Needed : 00 days 00 hours 30 minutes

Buji değişimi nasıl yapılır adım adım yazıp, en ufak soru işareti bırakmadan bu işlemi kolaylıkla yapabilmeniz için rehber olmayı umuyorum. Lütfen maddeleri atlamadan okuyun ve aklınıza takılan yer ya da benim atladığımı düşündüğünüz bir kısım olursa aşağıdan yazmaya çekinmeyin.

 1. Buji kablolarını sökün

  Varsa önce kapak ya da korumaları çıkartıp evvela buji kablolarını sökün. kKablolar uzandığı yere göre ölçülüdür ama karıştırmaktan korkarsan işaretleyebilirsin. Kablolar çekince çıkar, bunun için bir alet kullanmana gerek yok. Yalnız günümüzde buji başına bir bobin bulunuyor, o araçlarda genelde bobinler külbütöre 10 numara civata ile tutturuluyor varsa önce o civataları sökün.buji değişimi

 2. Buji lokmasıyla sökmeye başla

  Bu kısımda sana buji lokması lazım. Arabanın modeline göre kısa kol ya da uzun kol da lazım olabilir. Buji lokmasının içinde plastik bir kısım olur, o olmadan bujiyi yerinden çekmen zor olacaktır. İlk gevşemede biraz sıkı olabilir. Bu işlemi yaparken motor soğuk olsun. Korkma gevşet ve yerlerinden çıkart.buji sökümü

 3. Yeni bujileri yerine elle tak

  Yeni bujileri lokmaya oturt ve yerine tak, burada püf noktası olarak ilk sıkmayı elle yap. Böylece diş atlatırsan kapağın dişlerini bozma ihtimalin olmaz. Gidebildiği yere kadar rahat dönmesi lazım. Eğer takılırsa ısrar etme. En son sıkıştırmayı saptan çevirerek maksimum 10 nm kuvvete kadar yapacaksın. Bu kuvveti tatlı sıkı olarak niteleyebilirim. Bundan sonra kabloları tak, işlen bitmiştir.

Aletler
 • Buji lokması
Malzemeler
 • Yeni buji takımı
  Bez
  İş eldiveni

Aslında bu konuya daha evvel şuradaki yazımızın sonunda değinmiştik. Öncelikle şunu ifade edelim, eskiden bujiler paso uzunluklarına göre satılır ve tırnak aralıkları belli bir aralıkta olurdu. Takılmadan evvel sentil yardımı ile aracın ihtiyacı olan uygun tırnak boşluğuna göre ayarlanır öyle takılırdı ama günümüzde her marka motor tipine yani marka ve modele göre ölçülerde buji üretiyor. Bu yüzden buji değişiminden evvel yenilerine herhangi bir ayarlama yapmanız gerekmez.

Bu arada çıkan parçaların tırnak ve porselenine bakıp motorunuz hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Örneğin bujide yağ varsa bu yağ segmanı aşındığına ya da supap lastiklerinin aşınıp silindir içerisine yağ kaçırdığına işaret ederi. Eğer bujide siyah is varsa o silindirde zengin karışım olduğuna yani yakıt ya da emme sisteminde bir arıza olduğunu bize anlatır. Fakir karışım olduğunda ise sarıya çalan bir renk olacaktır.

Buji değişimi nasıl yapılır yazsını burada noktalıyorum. Aşağıdaki videoda bujilerin nasıl değiştirildiğini görebilir, onun altındaki videoda da ateşleme ve ısıtma bujilerinin sıkma torklarını bulabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.