Buji nedir, ne işe yarar çeşitleri ne

Buji nedir yazısıyla biraz da daha basit konuları yazalım. Bu yazıda ne işe yarar, arızası, çeşitleri, hangi araçlarda bulunur ve değişimi ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Ayrıca tırnak aralığını da yazalım soru işareti kalmasın. Başlayalım bakalım yazı nereye giderse.

Buji nedir, ne işe yarar?

Araçlarda sıkıştırılan hava yakıt karışımını yüksek voltaj elektrik verip ateşlemeye yarayan parçaya buji denir. Dışı yalıtım için porselen kaplı olan bujide elektrot bulunur, efendim artık meşrebine göre içindeki iletken nikel olur, platin olur, iridyum olur. Siz ne kadar çok para verirseniz o kadar iyi malzeme olur. Ayrıca bu parça çok zor koşullarda çalışır, yüksek basınç, çok yüksek ısı ve yüksek gerilim stresine dayanır. Sorarım size bu buji değişmesin de hangi parça değişsin?

buji nedir
buji nedir hangi araçlarda bulunur arızası, tamiri, çeşitleri, değişimi

Buji nasıl çalışır?

Bujiler indüksiyon bobinine (ateşleme bobini) bağlı olur ve bobinden gelen yüksek elektriği elektrot ucuna iletir. Elektrot ucundan şaseye sıçrayan elektrik de sıkıştırılmış hava ve yakıt karışımını yakar. Aslında aynı manyetolu çakmak gibi, teknik olarak farkı yok.

Buji hangi araçlarda bulunur

Sadece benzinli ve lpg’li araçlarda bulur. Dizel araçlar sıkıştırma ile çalıştığından dolayı yanmanın başlaması için bir bujiye ihtiyaç duymazlar.

Buji nedir

Buji arızalanırsa ne olur?

İçindeki iletken elektrota elektrik veremez böylece bujide çakma olmaz. Buji çakmayınca da bağlı olduğu silindir çalışmaz. Böyle bir durumda bujiyi değiştirmekten başka yapacak bir şeyiniz bulunmuyor. Fakat yolda böyle bir sorun olursa araç kalan 3 silindir ile sizi yolda bırakmadan her yere götürür. Her yere dediysem öyle yolculuk etmeyin, bulduğunuz ilk yerde bujiyi değiştirin.

Buji çeşitleri nedir

Aslında başta bir yerlerde yazdım, bujiler iletkenleri ve şekilleri bakımından farklılık gösterir. Nikel, platin ve iridyum iletkenli bujiler bulunur piyasada. Şeklen ve v kanallı, çok şasili vs gibi çeşitler var. sırasıyla hepsine kısa kısa değinelim;

İridyum bujiler:

Bu tip bujilerin iletkenleri iridyumlu alaşımlı olup, yüksek sıcaklık ve basınca dayanıklıdır. Bu yüzden de periyodik değişim zamanları en uzun bujilerdir. Genelde 120 bin 150 bin kilometre aralığında değiştirilirler. Her ne kadar pahalı gibi gelse de değiştirilmediği için 150 bin kilometre sonra normal bujilerden çok daha ucuza gelir.

Platin bujiler:

Bunlar da iletken alaşımında platin bulunan bujilerdir. Ömürleri daha kısa ve daha ucuzdurlar. Buna karşın iletkenlikleri iyidir ve bobine direnç oluşturmazlar. O yüzden sık tercih edilirler.

Çok elektrodu olan bujiler:

Bu arkadaşın standart nikel bujiden farkı ise sadece elektrot sayısının fazla olduğu için aşınmanın daha düşük olması, dolayısı ile ömürünün de bir miktar fazla olmasıdır. Performans farkı falan yaratmaz. Sanırım en büyük mitlerden biri bunların performansı olumlu etkilediği. Sonuçta yine her çakmada elektrottan tek kıvılcım çıkar.

LPG uyumlu bujiler

Bu tip bujiler 2 ya da daha fazla alaşımdan üretiliyor. Lpg ateşlemesi bobinden daha fazla güç çekiyor bu yüzden lpg uyumlu bujilerin daha dayanıklı olması gerekiyor. Eğer bu yüksek akım sırasında direnç oluşursa bobinler bozulmaya başlıyor. Özetle bobinleri bir nebze daha koruyabilmek için yapılmış bujilerdir.

Buji tırnak aralığını

Buji tırnak aralığını da buraya sıkıştırayım, artık marka modele göre üretildikleri için yeni bujilerde tırnak ayarı yapmanız gerekmez. Her araçta ufak değişiklik olabilir ama benzinli araçlarda genelde tırnak aralığı 0,7 mm oluyor. Bunu ayarlayabilmek için de bir adet sentile sahip olmanız gerekiyor.

Buji nasıl değiştirilir

Bu konuyu daha önce yazmıştım, hem buji değişimi tarifi hem de sıkma tork değerleri o konuda yazıyor. Ayrıca arıza teşhisi gibi şeyler de yazmıştım yanlış hatırlamıyorsam. Onun için buji nasıl değiştirilir yazısını buraya bırakıyorum tıklayın; buji nasıl değiştirilir

eğer dizel aracınız var da yanlışlıkla geldiyseniz sizi şuraya alalım; kızdırma bujisi değişimi arıza ve tamiri

Buji nedir yazısına buradan son veriyorum, yukarıda saydığım çeşitlerden başka markalara özel bazı çeşitler var fakat universal olmadıkları için yazmaya gerek duymuyorum, soru gelirse bu konuda ayrıca cevaplarım. Kendinize iyi bakın.

Bu videoda buji çakarken görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.