Devirdaim Pompası Değişimi

Devirdaim Pompası Ne İşe Yarar?

Devirdaim pompası, aracın soğutma sıvısının (su ve antifiriz karışımı) soğutma tesisatı içinde sirkülasyon yapmasını sağlayan parçadır. Aynı yağ pompası gibi çalışır. Suyun sirkülasyon yaptığı soğutma sisteminin bir parçasıdır ve zamanla aşınmalardan kaynaklı olarak devirdaim pompası su kaçırır. Bu kaçak pompa contasından olabileceği gibi bilyasından da olabilir. Bunu tespit edebilmek için parçayı incelemek gerekir. Antifirizli su aktığı yerde iz bırakacağı için kolayca kaçak yaptığı yer tespit edilebilir. Devirdaim pompası fiyatları da çok değişken olup  80 liraya da bulunabileceği gibi 500 liraya da bulunabilir.

Devirdaim Pompası Ses Yapıyor

Devirdaim pompasının sesi kasnak milinin ortasında bulunan bilyenin dağılması sonucu olur. Ayrıca pervanelerinden birisi hasar alır ya da aşınır ve balansı bozulursa da ses yapmaya başlar. Hangisi yüzünden ses yaptığını anlamak zor olsa da bağlı bulunduğu kayış söküldüğü zaman kasnak incelenip boşluk olup olmadığına ya da balanslı dönüp dönmediğine bakarak anlaşılabilir. Eğer kasnakta bir tuhaflık varsa muhtemelen bilyasından dolayı ses yapıyordur.

Devirdaim Pompası Aracın Neresinde?

Pompanın bulunduğu yer marka modele göre çok değişkendir. Bazı araçlarda V kayışından tahrik alır ve kayışın bulunduğu kısımdadır. Bazı araçlarda ise triger kayışından (eksantrik kayışı) tahrik alır ve bu kısımdadır. Bunu bilebilmeniz için sahip olduğunuz aracın motor yapısını bilmeniz gerekir.

Devirdaim Pompası Arıza Belirtileri

Devirdaim pompası arızası
Devirdaim Pompası

Aracın ilk çalışması ile başlayan ve devir arttıkça artan bir ses duyarsınız. Bu ses bir yok olup bir başlayan ses olmaz, devamlı olur. Aracın altında ya da motorun kayışların olduğu yan tarafında su kaçağı olur. Antifiriz rengine göre yeşil, mavi ya da kırmızı bir kaçak gördüğünüzde devirdaim pompası su kaçırıyor demektir. Su kaçırmaya başladığı anda haliyle soğutma suyu da azalmaya başlayacaktır. Ayrıca görevini yapamazsa araba hararet de yapmaya başlar.

ÖNEMLİ: BU TÜR DURUMLARDA ARACIN MOTORUNA SIZINTI ÖNLEYİCİ KULLANMAYIN, ARIZAYI KALICI OLARAK ÇÖZÜN. SIZINTI ENGELLEYİCİLER TIKANMAMASI GEREKEN KISIMLARDA ÇÖKELTİ OLARAK KALABİLİR VE DAHA BÜYÜK MASRAFA SEBEP OLABİLİR.

Devirdaim Pompası Değişimi?

Devirdaim pompasının değişimine geçmeden evvel bir kaç noktaya değinmek isteriz.

Devirdaim pompasını değiştirirken:

 • V kayışı ve triger kayışının da değiştirilmesi gerekebilir.
 • Tüm soğutma sistemi kontrol edilmelidir.
 • Termostatı, pompa ile aynı anda değiştirmek, aracınızı soğutma sisteminde arıza olmadan daha uzun kullanmanıza yardımcı olabilir.

Önce aracın şasi numarasıyla uygun parçayı ve contasını temin edin, conta bulamazsanız sıvı conta da kullanılabilir. Pompa, v kayışından tahrik alsa da trigerden tahrik alsa da kayışların olduğu tarafı mümkün olduğunca parçaları sökerek boşaltacaksınız ki çalışmaya yer açılsın. Eğer triger kayışına bağlı ise krankı ve eksantrik kasnaklarını sente ayarının bozulmaması için kilitleyin.

Bazı araçlarda sağ tarafı kriko ile kaldırıp lastiği sökerek aşağıdan da çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Bu tamamen motorun konumlanması ve parçanın olduğu yer ile ilgili, şasiye denk gelen bir yerdeyse motor kulağını sökerek motoru kriko ile hafifçe yukarı kaldırmak zorunda da kalabilirsiniz. İşlem için önceden pompanın yerini tespit edin.

Eğer çalışmaya yer bulabildiyseniz tahrik aldığı kayışı sökün ve uygun lokma ile etrafındaki civataları çıkartın. Contasına yapışıp zor çıkabilir, bu durumda motorun gövdesini yaralamadan ince bir alet ile (sentil, maket bıçağı, çakı) kenarlarına girerek pompayı çıkartın. Bu sırada isterseniz termostatı da değiştirerek olası bir arıza için önlem de alabilirsiniz. Eğer trigerden tahrik alıyorsa tavsiyem sökmüşken trigeri de değiştirmeniz yönünde. Bazı araçlarda triger setlerine pompalar da dahil olabilliyor.

Buraya kadar yapabildiyseniz yeni contayı koyup aracı toplamak fakat contanın yerinde durması için motor gövdesine hafifçe sıvı conta sürerek yapıştırabilir ve sıkarken kaymasını engelleyebilirsiniz. Bundan sonra civataları sıkarak toplayın, kayışı ya da kayışları takın ve sistemi antifiriz ve su ile doldurarak aracı çalıştırın.

Çalıştırdıktan sonra aracın çalışma ısısına gelmesini bekleyin, gözle ve gerekirse bir ışıkla aydınlatarak kaçak olup olmadığını kontrol edin. Eğer kaçak yok ise aracın termostat açmasını bekleyin. Bunun için biraz gaz verebilirsiniz. Termostat açıldıysa ve her şey yolundaysa işlem doğru gitmiştir demektir. Yeni devirdaim pompanız hayırlı olsun. Sorularınızı ve olumlu olumsuz yorumlarınızı aşağıdan bizimle paylaşabilirsiniz.

Aşağıdaki videodan işlemi görebilir ve öğrenebilirsiniz.


DMCA.com Protection Status

2 thoughts on “Devirdaim Pompası Değişimi

 • Ekim 20, 2018 tarihinde, saat 9:49 am
  Permalink

  Pompayi degistirdikten sonra sistemin havasini almamiz gerekli mi ?

  Yanıtla
  • Ekim 20, 2018 tarihinde, saat 9:57 am
   Permalink

   Tabi. Aracı çalıştır, suyu doldur, fan açsın, kaloriferi sıcak konumunda çalıştır. Bu arada ihtiyaç oldukça suyu tamamla. Fan açtıktan sonra tamamlayıp kapatabilirsin.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.