Dingil ne demek – Torsiyon nedir

Dingil ne demek, he konuya bak gülmemenizi rica ediyorum. Otomotiv endüstrisinden argo hakarete yatay geçiş yapan bu parçayı tanımayan bilmeyen var. Bir de neden hakaret anlamında kullanılıyor onu da anlamış değilim. Neyse biz yine yazalım dingil nedir, ne işe yarar, arızalanır mı, torsiyon nedir falan filan. Sıkı durun başlıyorum.

Dingil ne demek ya da dingil nedir

Dingil, tekerlekleri ve onlara bağlı olan diğer donanımları taşıyan parça. Aks diyenler de oluyor ama teknik olarak aks şafttır. Dingil ise yeri geldiğinde aksı da taşıyan bir parçadır. Dolayısı ile aks değildir. Hani kamyon ve kamyonetlerin ya da arabaların arkasında bulunan iki lastik arasındaki torsiyon çubuğu var ya, heh işte o parçanın türkçe karşılığı dingil. Arabalardan örnek verdim ama artık çoğu araba multilink bağlantı kullanıyor onlarda da dingil yok. Neyse konu da kafalar da karışmasın.

dingil ne demek torsiyon nedir
dingil ne demek – fotoğrafta görülyor

Dingil ne işe yarar

Ön çeker araçların arka dingili iki lastiği birbirine bağlar ve denge çubuğu gibi bazı ilavelerle bu tekerleklerin birbirine stabil olarak hareket etmesini sağlar. Arkadan itişli araçlarda da içinde diferansiyel ve aks şaftlarını barındırır. Tabii bir de her durumda porya da dingile bağlı olur.

Dingil arıza yapacak bir parça değil ama yine de yamulduğu ya da kaza sonucu kırıldığı oluyor. Fakat üstündeki amortisör burçları gibi ufak tefek parçalar arızalanabiliyor bu durumda o parçaların değişimi ile arıza gideriliyor. Zaten dediğim gibi günümüz otomobillerinde pek kalmadı artık, bu multilink olayını da bir yazıda anlatırım.

Ayrıca kamyoncu muhabbetinde de duyarsınız ilave dingil diye bir şeyin indirip kaldırıldığını. Hatta yollarda görürsünüz de boş kamyonların en arka tekerlekleri havada gider. Bunun da sebebi kamyon tam yüklü ike ağırlığın daha fazla tekerleğe dağılmasını sağlayarak lastikleri, şasiyi ve yürüyen aksamı korumaktır.

Dingil ne demek

Yazıyı burada noktalıyorum, aslında bir yerde hakaret olarak duyunca aklıma gelmişti yazmak. İyi de oldu gerçekten pek çok insan tam olarak ne olduğunu bilmiyor ya da aks ile karıştırıyor, dediğim gibi aks temelde şaft. İkisini birbirine karıştırmayın. Soru, sorun, görüş ,öneri, istek ve her türlü yorumlarınız için aşağıdan bize yazanbilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek dileği ile…

bu videoda dingil yani torsiyon nedir görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.