Direksiyon açı sensörü kalibrasyonu

Direksiyon açı sensörü kalibrasyonu yazımda hem açı sensörü nedir, hem arızasını hem kalibrasyonunu anlatacağım. Bu konuda çok soru geliyor, başka başka arızalardan açı sensörü mesul tutuluyor. Bu yazıda hangi arızalardan mesul olduğunu da yazacağım. Hazırsanız başlayalım.

Direksiyon açı sensörü nedir?

Direksiyon açı sensörü, tekerleklerin dönem açısını arabanın bazı elektronik sistemlerine ileten parçadır. Nedir bu sistemler onu da yazalım. Mesela hareketli far sistemine sahip araçlar (hani virajlara göre dönen adaptif farlar) ve viraj içi aydınlatmaya sahip araçlar direksiyonunda mutlaka açı sensörü kullanır. Ayrıca esp güvenlik sistemi bulunan araçlar da direksiyonlarında açı sensörü kullanır. Bu parçanın direksiyonu toplamak, direksiyonu döndürmek gibi başkaca da bir atraksiyonda işlevi yoktur. Elektrikli direksiyon arızalarında devamlı böyle sorular geliyor, araba sağa kayıyor, sola çekiyor acaba açı sensöründen mi diye tekrar diyorum böyle bir işlevi yok.

sistemin çalışma mantığı – direksiyon açı sensörü kalibrasyonu

Direksiyon açı sensörü arızası

Bu garabet parça arızalanırsa yolda izde kalmazsınız. Peki ne olur, esp sisteminiz ve buna mukabil bazı araçlarda abs sisteminiz ve varsa başka yol tutuş sistemleri devre dışı kalır. Adaptif far, viraj içi aydınlatma gibi sürüş konforunu etkileyen özellikleri de kullanamazsınız. Bunlar dışında da bir donanımı etkilemez. Tabi araba da bir çok arıza kodu verebilir. Verebilir diyorum çünkü her araçta standart olarak aynı arzızalar olmaz, fakat açı sensörü arızasında her araçta C1278 arıza kodunu alırsınız. Eger arıza kodları içinde C1278 arıza kodu görüyorsanız önce direksiyon açı sensörünü kontrol edin.

Direksiyon açı sensörü kalibrasyonu

Direksiyon açı sensörü adaptasyonu ya da kalibrasyonu maalesef araç markasına göre değişiklik gösteriyor. Kimi araçlarda sıfırlama işlemini kendiniz yapabiliyorken bazı araçlarda bu iş için yazılımı bulunan bilgisayara bağlamak zorundasınız. Bazı rot balansçılar bu işlemi yapıyor, ayrıca yine servislerden de destek alabilirsiniz. Yetkili servisler de çok cüzi fiyatlarla adaptasyon işlemini yapıyor. Tahinimce maliyeti 50-100 lira arasını geçmez. Toyota’da var hepsinde oluyor mu bilemiyorum, bazı araçlar obd2 portundan kısa devreyle sıfırlama yapıyor. Eğer en azından obd2 portundan sıfırlama işlemi yapılabilen bir araca sahipseniz bunu yapabilirsiniz. Fakat bu tür işlemde hatalı kısa devrenin araca zarar verebileceğini unutmayın. Ayrıca elektrikli direksiyon arızaları ve belirtileri yazımı da buraya bırakıyorum sorununuz bununla ilgiliyse buradan devam edin.

Direksiyon açı sensörü kalibrasyonu yazımın sonuna geldim. Umarım bu yazı size biraz fikir verebilmiştir. Tüm soru ve önerileriniz için bize aşağıdan yazabilirsiniz. Başka yazılarda görüşelim.

direksiyon açı sensörü

One thought on “Direksiyon açı sensörü kalibrasyonu

  • Eylül 22, 2021 tarihinde, saat 11:22 pm
    Permalink

    Xc90 direksiyon açı sensörü tamirini nasıl yaptırabilirim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.