Direksiyon titremesi

Direksiyon titremesi pek çok araçta çeşitli sebeplerle olabilen bir arıza durumudur. Buna fren diskleri, bozuk lastikler, çeşitli ön takım parçaları neden olabilir. Bugün bu yazımızda konuyu derinlemesine ele alıp buna nelerin neden olabilceğini açıklamaya çalışacağız. Daha önce direksiyon sertleşmesi, araba titriyor, direksiyon toplamıyor, direksiyon açı sensörü yazıları ile direksiyon sistemine değinmiştim dileyen onları da okuyabilir.

Direksiyon titremesi neden olur?

Öncelikle teşhis için küçük ip uçları toplamamız gerekiyor. Hata direksiyonda mı, fren sisteminde mi yoksa lastiklerde mi? Bunlardan en kolay ayırabileceğiniz olasılık fren diskleri. Eğer frene bastığınız zaman titreme oluyorsa bu durum fren disklerinin eğildiğine işaret eder. Mümkünse torna ile kurtarılabilir ya da yenisi ellerinizden öper. Bunu geçiyorum. Diğer bir olasılık lastik balansının kaçmış olması. Bunu da ayırmak kolay eğer belli süratlerden sonra hızlandıkça artan ve kasayı olduğu gibi titreten bir durum mevcut ise hatanın sebebi lastik balansının olmayışıdır.

Diğer bir ihtimal ise direksiyon sisteminde ya da ön takımda bir hasar, arıza olması durumu. İşte bu durumda işler biraz karışabilir. Zira bazen arıza teşhisi oldukça zor olabiliyor ama başta dediğim gibi küçük ip uçlarından yürüyün. Şimdi biraz daha detaylandıralım.

direksiyon titremesi
direksiyon titremesi

Lastik balansı neden bozulur

Bildiğiniz gibi yeni lastiklerde balans pek olmaz, fakat bir süre kullanımdan sonra lastikler aşınır ve balans yapmaya başlar. Bu durumda eğer balans bozukluğu düzeyi çok rahatsız edici ise ayar yaptırabilirsiniz. Yalnız lastikler çok eski ve tel kırmaya başladıysa bunu balans ile de düzeltemezsiniz. Bu tür durumlarda sadece titreme değil belli hız aralıklarında zıplama da oluşur. Çok dağıtmayalım, özetle direksiyon ve tüm kasada hız arttıkça artan bir titreme varsa doğru balansçıya…

Fren diski neden bozulur

Bunu da ek olarak yazayım. Fren diskleri hem aşınma sebebi ile hem de ısınıp soğuma yüzünden genleşme sebebiyle atıklık yaparlar. Bunun çözümü de yukarıda yazdığım gibi, eğer kurtaracak gibiyse tornada düzelttirebilirsiniz fakat kurtarmazsa mecbur değişim. Şimdi daha karışık olana geçiyorum.

Ön takım yüzünden oluşan titremeler

Burada toplayacağınız ip uçları şunlar. Öncelikle direksiyonda sert bir vuruntu var mı, boşluk var mı, araç kendi kendine sağa sola geziyor mu, sert fren esnasında yine farklı yönlere kafa atma var mı?

Bu belirtileri gözleyin. Çünkü bu tür belirtiler direksiyonu çok titretmez fakat boşluk ve ses yaparlar. Eğer şikayetiniz içinde bunlar varsa önce bir rot balansçıya gidip ön takımı kontrol ettirin. Ya da alın elinize bir levye, girin aracın altına, tüm rot başı, rotil, rot mili, parçalarına bakın hangisinde boşluk var. Eğer bunlarda boşluk varsa direksiyonda titremeden ziyade kontra bir kuvvet oluşacaktır. Rot mili boşluk yaparsa çok fazla gürültü de yapar. Bu gürültü ve darbe hissi rahatlıkla direksiyon kolonunda hissedilir.

Rot başı boşlukları hem tıkırtıya hem de aracın ufak ufak sağa sola gezinmesine neden olurlar. Rotiller ise özellikle bozuk yollarda ses yapar ve stabilitenin kaybolmasına neden olurlar.

Direksiyon titremesi

Bu yazıyı burada bitiriyorum, yorum, görüş, öneri, soru ve başınnızdan geçen tecrübeleri anlatmak için aşağıki soru cevap bölümünden yazmaya çekinmeyin. Diğer yazı ve sorunlarda görüşelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.