Direksiyon toplamıyor

Direksiyon toplamıyor yazımda sizlere bu can sıkıcı soruna neden olabilecek durumlar ve direksiyon nasıl kendi kendine toplar detaylı şekilde anlatacağım. Bu yazımdan sonra aynı dertten yakınan araç sahiplerinin sorunlarının nedeni hakkında daha iyi fikir sahibi olacağını düşünüyorum.

Direksiyon sistemi nasıl çalışır?

Direksiyon sistemini detaylıca anlatmıştım yazacaktım ama anlatmamışım. Böyle bir yazı boynumun borcu olsun, daha sonra anlatacağım. O halde bir özet geçeyim. Basitçe direksiyon bir mile bağlıdır. Bu mil 1-2 mafsal ile iki tekerleği birbirine bağlayan başka bir mile dik bir şekilde bağlı durur. Bildiğiniz “T” şeklinde. Arada mafsal, bağlandığı yerde pinyon ve krameyer dişli olur. Çok da detaylı anlatıp sizi iyice sıkmayacağım. Fakat daha sonra bu sistemi detaylandırıp linki buraya koyarım.

Bu sistemin stabil ve rahat çalışması için rot kolları, rot başları ve hatta hidrolik, elektronik sistemler de üzerinde bulunur fakat ana omurga en yalın şekliyle budur. Siz direksiyonu sağa ya da sola çevirdiğinizde bu pinyon krameyer dişliyi döndürür ve tekerlekler de sağa sola oynar. İyi de direksiyon nasıl kendi kendine toplar dediğinizi duyar gibiyim. O kısma geçiyorum.

pozitif kaster – direksiyon toplamıyor

Direksiyon nasıl kendi kendine toplar?

Direksiyonun kendi kendisine toplaması herhangi bir parça ya da düzenekle olmaz. Tamamen fizik yasaları sayesinde olur. Daha önce duyanlar vardır, bu olayın olmasını sağlayan anahtar kelime “kaster açısı”. Araçların tekerlekleri karosere bağlanırken, helezon ve amortisör kulesi tekerleğin düşey sıfır açısından biraz daha arkaya konumlandırılır. İşte bu pozitif kasterdir, tersi olursa da negatif kaster olur. İşte bu pozitif kaster fizik kuralları gereği sağa ya da sola dönen tekerleği devamlı düzeltmeye çalışır. Bu bisiklette de motorsiklette de böyledir. Düşmeyecekseniz denemesi bedava, bisiklette ve motorsiklette ellerinizi bıraktığınız zaman direksiyon hep düz durmaya meyillidir. Siz sağa sola yalpalansanız bile direksiyon düz durmaya gayret eder. Şimdi tekerlekle gidonun pozisyonuna bakın, gördüğünüz direksiyonun tekerlekten geride olduğu yani maşanın öne doğru bir açısı olduğu bir şekil olacaktır.

Direksiyon toplamıyor

Buraya kadar sistemin nasıl çalıştığını öğrendiniz. Bunu sağlayan fizik kuralını da aşağıdaki videodan öğrenirsiniz. Şimdi gelelim asıl sorunun cevabına yani zurnanın zırt dediği yere.

Direksiyon virajlardan sonra kendi kendine toplamıyorsa ve aracı yeni aldıysanız öncelikle kaster açılarını kontrol ettirin. Ağır kazalı ve amortisör kuleleri işlemli araçlar dikkatli tamir edilmediği zaman bu sorun olabiliyor. Bazen böyle sorunlar yaşayan arkadaşlar soruyor ve onlara da anlatıyorum bunu. Bunun dışında ön takımın mekanik olarak kontrollerini yaptırın. Özellikle amortisör üst bilyesini ve tablayı kontrol ettirin. Tekerleklerin birinde hata olsa direksiyon kendisi toplamayabilir. Özellikle ve mutlaka kramayer dişli ve pinyonu kontrol ettirin.

Direksiyon toplamıyor yazımın sonuna geldim. Tüm soru, öneri, istek ve görüşleriniz aşağıdan yazın elden geldiğince dilimiz döndüğünce cevaplayalım.

ilgili konular;

rot milirot başıalt tablarot balans

Aşağıdaki videoda da detaylı izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.