Dizel Motor Neden Hava Yapar?

Dizel motor neden hava yapar yazımızla bugün sizlerleyim. Aslında çok karışık olmayan dizel araçların yüksek basınçlı yakıt sistemleri havaya karşı oldukça duyarlıdır. Sistem özelikle rail’de hava olduğu zaman motoru besleyemeyecek dolayısı ile araç çalışmayacaktır. Aslında bu konuya değinmek bir okurumun sorusundan sonra aklıma geldi. Şimdi detaylıca irdeleyelim.

Dizel Motorların Yakıt Sistemi

Önce yakıt hattını öğrenerek başlayalım. Depoya koydunuz yakıt motora doğru yolculuğuna tahmin edeceğiniz gibi bir hortum vasıtasıyla mazot filtresine doğru giderek başlar. Şimdi burada bu mazot filtresine akış 2 şekilde sağlanır. Bazı araçlarda depoda bir elektrik motoru bulunurken bazı araçların depolarından bulunan motorin motordaki yüksek basınç pompasıyla çekilir ama bu ayrı konu. Bilgi olarak bulunsun. Mazot filtresine giren motorin süzülüp çıktıktan sonra mazot pompasına oradan da sıkıştırılıp basıncı arttırılarak rail borusuna yani rail rayı ya da daha da başka ismiyle yüksek basınç borusuna gider. Rail’e giden motorin buradan da enjektörlere metal borular içinde gider ve oradan da yanmak üzere silindir içine zerk edilir. Bu kapalı devre sistemde bir de dönüş boruları olur, bu borular da rail, enjektör dönüşleri ve mazot filtresinde bulunur. Bazı araçlarda dönüş depoya kadar olabilir, bazı araçlarda ise mazot filtresinde biter.

Dizel Motor Neden Hava Yapar?

vakvak
Dizel Motorun Havasını Alan Vakvak – Resim Ford Akgür Ticaretten Alınmıştır.

Başlığımızın konusuna geldik. Sistemi aşağı yukarı tahayyül ettiyseniz, burada bu kadar hortum ve bunları birleştiren rekorların ne kadar karın ağrısı yaratabileceğini hesaplamışsınızdır. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki hortumlarda çatlak ve sızıntı, rekorlarda kaçak varsa motor kesinlikle hava yapacaktır. Bu konuyu forum sitelerinde çok görürsünüz, aracım her sabah hava yapıyor ya da bir kaç saat çalıştırmadığım zaman hava yapıyor diye. İşte bu tür sorunların sebebi genel olarak yukarıda anlattığım kaçaklardır. Bunun dışında ciddi bir arıza yüksek basınç pompasından olur. Yüksek basınç pompası, yani mazot pompasında sızdırmazlığı sağlamak için çok sayıda oring bulunur. oring dediğimiz şey ingilizce o-ring kelimesinden geliyor yani halka şeklinde conta. Bu oringler zamanla serteşir, çatlar ve yakıt sızdırmaya başlar. Geceleri siz aracı park ettiğinizde de nur topu gibi hava yapmış bir aracınızın olmasına sebep olurlar. Bir de en büyük nedenlerden birisi motoru stop edildiğinde kapanarak pompadan rail’e giden kısmın basınçlı yakıtla dolu kalmasını sağlayan çekvalf. Bu çekvalf arızalanırsa da araç kesinlikle hava yapacaktır

Dizel Motorun Havası Nasıl Alınır?

Marka marka sayamam ama bazı araçların motor kompartmanlarında hava almak için “vakvak” denilen bir pompa bulunur. Bu vakvak ya da el pompası ya da pompa artık nederseniz sıkılıp bırakılarak hava kolayca alınır. Peki ya aracınızda vakvak yok ise? Bu durumda yine depolarında elektrikli yakıt pompası bulunan araçlar havayı bir dereceye kadar atabilir ama elektrikli motor da yok ise bu iş biraz hüner gerektirir. Örneğin Ford’un 1.8 TDCI motor kullandığı araçlarda elektrik motoru da bulunmaz vakvak da bulunmaz. Bu durumda biraz işçilik yapmanız gerekir.

Önce aklıma gelmişken şunu söyleyeyim, dizel motorlarda ateşleme ünitesi olmadığı için eğer yapısal bir sorun yoksa motorin enjektörlere geldiği müddetçe motorun çalışması gerekir. Yani bir sabah aracınız çalışmazsa bu sorun aklınıza gelsin.

Neyse çözüme geçelim, önce mazot filtresinde motorin var mı ona bakın. Bunun için filtrenin kelepçelerinden herhangi birini sökün ve biraz motorin koyun. Sonra motora giden hortuma da motorin koyun bir kez deneyin, motorun çalışıp çalışmadığını görün. Eğer buralarda sorun yoksa rail borusunda olabilir, bunun için uygun bir anahtarla birisi marş basarken enjektör girişlerindeki rekoru gevşetip oradan mazot gelmesini sağlayın ve sonra sıkın. 4 enjektör girişini de bu şekilde gevşeterek havayı alın. Eğer hala araç çalışmıyorsa balata spreyi ya da aeresol içeren bir spreyi çok hafifçe marş basarken hava filtresinin giriş tarafına doğru sıkın. Bakın hafifçe diyorum, yani spreyi filtre borusunun ağzına dayayıp da sıkmanıza gerek yok, 30-40 santimetre mesafeden sıksanız zaten motor vakumla onu çekecek ve yanmayı başlatacaktır. Eğer bunların hepsini yaptıysanız motorun çalışması gerekir.

Hava Yapan Motorun Tamiri Nasıl Yapılır?

Bu tamiratı amatörce kendiniz yapamazsınız fakat bir gözlem yaparak en azından hortum çatlak ve kaçaklarını bir yere kadar kontrol edebilirsiniz. Sistemi gözle muayene edin, çatlak varsa mutlaka görmeniz gerek. Bulabilirseniz hortumu değiştirebilirsiniz. Bulamazsanız bir pompacıya gideceksiniz, çoğu zaman bu duruma yol açan olağan şüpheli parça pompa üstünde bulunan çekvalf oluyor. Bu basınç çekvalfi siz motoru stop ettiğinizde kapanarak basınçlı yakıtı tekrar çalışma için pompadan rail borusuna olan kısımda basınçlı şekilde tutulmasına yardımcı oluyor. Bu parçayı kendiniz değiştirebilirsiniz ama bunun dışında oringlerde ya da pompada oluşan başka sorunları yapmanızı tavsiye etmem. Profesyonel yardım almanız daha doğru olur.

Dizel motor neden hava yapar yazımda elimden geldiğince bildiklerimi aktarmaya çalıştım. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle, tüm soru ve sorunlarınızı, görüş, istek ve önerilerinizi aşağıdan bize yazabilirsiniz. dizel motor neden hava yapar

 

, DMCA.com Protection Status

3 thoughts on “Dizel Motor Neden Hava Yapar?

 • Ekim 25, 2019 tarihinde, saat 2:57 am
  Permalink

  Selamlar mazot filtresine hava ile mazot gidiyor ether sıkarsam çalısıyor bi kere çalıstıktan sonra bidaha çalısmamazlık yapmıo ama ertesi gün yine aynı el ile pompaladıgımda geri dönüşden mazotun depoya gıttıgını görmeme ragmen ethersiz çalısmamaya başladı ne yapmam lazım bundan kurtarmam için

  Yanıtla
  • Ekim 25, 2019 tarihinde, saat 11:56 am
   Permalink

   Hava yapmaya sebep olan yeri bulup onarmanız gerekiyor. Eterle çalıştığına göre el pompasiyla borulardaki ve raildeki havayı atamıyor büyük ihtimalle.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.