Downpipe Nedir?

Downnpipe nedir konusunda bugün sizlere pek çok kişinin merak ettiği DPF ve katalizör iptali yapıldığında kullanılan ve bu işlem yapılırken kullanılan downpipe adlı parçanın ne işe yaradığını aktarmaya çalışacağım.

Downpipe Nedir?

 1. Downpipe Nedir?

  En yalın anlatımla dpf ya da katalizör iptal edince çıkan parçanın yerine konan boş borudur. Downpipe seçimi genelde hali hazırda bulunan egzoz borusu çapı ile aynı ölçülerde konur. DPF ya da katalizör iptali yapmanın yararı ise tahliye edilmesi gereken egzoz gazını motordan kolay ve hızlıca tahliye edebilmektir.

 2. DPF ya da Katalizör Neden İptal Edilir?

  Yukarıda biraz bahsettiğim gibi, egzoz düzeneğinde bulunan her parça atık gazın tahliyesini zorlaştırır. Özellikle DPF yapısı gereği partiküller sebebiyle dolmaya başladığı zaman atılan egzoz gazı önünde engel teşkil eder ve turbo hatta egzoz manifoldu karşısında bir karşı basınç oluşmasına neden olur. Bu oluşan karşı basınç motorun ürettiği gücün bir kısmının egzoz tahliyesi için kullanılmasına neden olur. Bunu en kolay şöyle anlayabilirsiniz. 4 silindirli bir motor çalışırken 1 silindir patlama zamanın geldiğinde, bir silindir, emme'de, biri egzoz'da biri ise sıkıştırmadadır. Bu diğer üç silindir tüm bu çevrimi tamamlamak için tüm enerjiyi o an patlayan silindirden alacaktır. Eğer motorun hava almasında ya da egzoz'unda bir zorluk oluşursa haliyle bu da güçte bir düşüşe neden olur. Ayrıca en büyük etkisi de karşı basınçtan dolayı turbonun yavaş dönmesi ve silindirleri tam şarj edememesi olacaktır.

 3. Egzoz Sisteminin Motordan Aldığı Güç Ne Kadar?

  Buraya kadar anladığınız üzere motorun hava alıp vermesi bir enerji tüketimine sebep olur. Bu enerji tüketimi standart dpf ya da katalizör olmayan egzoz sitemlerinde standart bir araçta ortalama 3 beygir kadar güce tekabül eder. İşin için tıkalı bir katalizör ve dpf girdiğinde 5 beygir üstüne rahatça çıkabileceğini tahmin edersiniz. Kaldı ki özellikle DPF sadece engellediği egzoz gazı çıkışıyla değil bir de rejenerasyon için tükettiği ekstra yakıtla da oldukça fazla yakıt tüketimine neden olur.
  İşte kimileri bu ekstra güç için kimileri de DPF temizlenemediği zaman değişimi çok pahalı olduğu için downpipe kullanıyor. Bazı araç sahipleri ise downpipe yerine var olan katalizör ve DPF'nin içini boşaltma yöntemine başvuruyor. Bunu hem muayeneden geçebilmek için yapıyorlar hem de downpipe'a para vermemek için. Yalnız içi boşaltılmış dpf ve katalizör gereksiz bir türbülansa neden olabilir bunu hatırlatayım. Zararı olur mu? bence olmaz ama egzoz sesi değişebilir. Bence bu türken bir iptal yaptıracaksanız içine egzoz çapında düz bir boru kaynattırmanız daha sağlıklı olabilir.

 4. Downpipe Kullanımında Yazılım Gerekir mi? Yazılım nedir

  Bildiğiniz gibi katalizör'de ve DPF'de sensör bulunur. Katalizör öncesi ve sonrası oksijen sensörü, dpf üstünde ise bir basınç sensörü vardır. DPF'de çoğu zaman yazılım müdahalesi gerekmiyor ama yakıt haritasında dpf rejenerasyonunu iptal ettiren de var. Lakin DPF iptalinden sonra zaten araç hiçbir zaman rejenerasyon moduna girmiyor. Kat iptali ise yazılım gerektiriyor. Eğer araca müdahale edilmezse araç arıza lambası yakar ve devamlı zengin karışım algılayıp düzeltmeyi buna göre yapmaya çalışır. Yine de şunu söyleyeyim araca göre farklılık gösterir bu durumlar. Bazı araçlar hiç müdahale edilmese bile arıza yakmayabiliyor.

 5. DPF İptali Yapılırsa Ne olur?

  Cevabı basit araç EURO 5 normundan EURO 4 normuna düşer. Zararlı partiküler doğaya saçılır. Kişisel görüşüm, çok mecbur kalmadıkça downpipe takıp katalizör ya da dpf iptali yapmayın ama dpf arızalı ise sizi suçlayamam. 2. elde 30 bin liralık aracın dpf'sine 5 bin lira isteyenlerin de çevreyi sürücülerden fazla düşünmesi gerek.

downpipe nedir
Downpipe nedir? fotoğrafta katalizör ve downpipe yanyana

Downpipe nedir yazımın sonuna geldik, merak ettiklerinizi aşağıdan bize yazabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle.

DPF Nedir yazımı okumanız faydalı olabilir.

Katalizör Nedir yazım da burada.

Buradan VW Golf Downpipe montajını izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.