DPF Nedir, Nasıl Temizlenir, İptal Edilir?

DPF nedir yazımla bugün Euro 5 ve üstü dizel motorlarda bulunan ve oldukça can sıkan bu parça hakkında sizlere bildiklerimi aktaracağım. Bildiğiniz gibi, dolması, temizliği ve verdiği can sıkıcı arızalar forumlarda ve bir çok platformda oldukça fazla tartışma konusu oluyor. O halde başlayalım.

DPF Nedir?

DPF, ismiyle müsemma dizel partikül filtresi anlamına gelen ve yanmadan sonra oluşan partikülleri egzozdan çıkmadın bünyesinde tutup biriktiren bir parçadır. Yapı olarak içinde beşgen peteklerden oluşan filtre bulunur. Bu filtrenin olduğu yerde ayrıca arabanın elektronik sistemine filtrenin doluluk durumunu bildiren bir basınç sensörü vardır ve filtre doldukça basınç artar, basınç artınca da gösterge tablosunda DPF’nin dolduğuna ve rejenerasyon yani temizleme moduna geçildiğini aracı stop etmemeniz gerektiği ile ilgli bir ikaz yazısı çıkar.

DPF Nasıl Temizlenir?

dpf nedir
Dolu DPF Görünüşü – dpf nedir

DPF nedir yazımızın can alıcı sorularından birisine geldik. DPF temizliğini bildiğiniz gibi gösterge tablosunda çıkan ikazla aslında siz yaparsınız. DPF temizliği için filtrenin markaya göre değişken olarak belli bir ısıya ulaşması gerekir. Bu ısı bazı markalarda 300 santigrat derece, bazı markalarda ise 600 santigrat derece arasında olabilir. İşte rejenerasyon modunda bu sıcaklıklara ulaşabilmeniz için aracı biraz devirli kullanmalısınız. Trafiği tehlikeye atmamak için en uygun 3. vites 3000 devir civarı duruma göre 15-20 dakika belki daha da fazla süre aracı kullanmanız çoğu zaman yeteri olacaktır. Eğer DPF sağlıklı durumda ise çoğu zaman temizliği tamamlar ve ikaz lambası söner. Burada araç sahibi olarak başka yapmanız gereken bir şey yok. Rejenerasyonun ne durumda olduğunu ise dikiz aynasından çıkan egzoz dumanı rengine göre anlayabilirsiniz. Temizleme sırasında biriken partikül cinsine göre mavi, siyah ve beyaz duman atılır ve temizlik başarılı olduğunda tüm duman atma kesilir.

DPF Temizliğinde Yakıt Katkısı Kullanılmalı mı?

Ben şahsen motorda yakıt, yağ ve su katkılarını tavsiye etmiyorum. Sadece 10 bin kilometrede bir kez enjektör katkısı kullanılabilir. Bunun dışında yağ ve su kaçakları için kesinlikle katkı kullanmayın. Bunu bir uyarı olarak yazmak istedim. DPF temizliğinde ise bence hemen katkı kullanmayın. Önce standart olarak temizliği deneyin başarısız olursa katkı deneyebilirsiniz.

DPF İç Görünüşü

DPF Nedir

DPF Neden Tıkanır?

Bildiğiniz gibi motorin çıkardığı partiküller açısından kirli bir yakıttır. Kurum bırakır ve karbon bazlı maddelerin birikmesine sebep olur. Aslında DPF dolması oldukça uzun sürer fakat aracınızı genelde kısa mesafelerde ve düşük devirde kullanıyorsanız bu süre kısalır. Bu DPF’nin erken tıkanmasında başlı başına bir sebeptir. Bunun dışında ikinci bir husus motorunuz çalışırken bir miktar yağ yakar. Bunu sıfırından itibaren her motor yakar. Bu yanan yağ yağlama sonrası gömlek üstünde kalan incecik bir yağ tabakasıdır. Bildiğiniz gibi yağ da çok fazla artık bırakan bir maddedir. Bu yağ zamanla DPF üstünde partikül birikimine neden olur. Bunu en aza indirmek için DPF’li araçta mutlaka DPF uyumlu yağ kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

DPF Tıkanırsa Ne Olur?

DPF nedir yazımı buraya kadar okuduysanız tıkanınca ne olacağını da az çok anlamışsınızdır. DPF tıkanması öncelikle egzoz gazının sağlıklı şekilde kolayca sistemden atılmamasına sebep olur. En başından anlatırsam bu egzoz sisteminde oluşan basınç, evvela silindir içinde yanmadan sonraki egzoz gazı tahliyesinde zorluk oluşturur bu arabanızı mikro ölçekte etkiler. Bundan daha kötüsü egzoz gazı çıkış hızı düşeceğinden turbonun daha az devirde dönmesine ve haliyle aracı gerektiği kadar şarj edememesine neden olur. Bunun etkileri de haliyle çekişte düşüklük, rölantide dengesizlik ve en önemlisi yakıt tüketiminin fark edilir ölçüde artmasını peşinden getirir.

DPF İptali Nasıl Yapılır?

Beladan kurtulmanın yöntemi olarak en çok sorulan sorulardan birisi de bu. DPF iptali yapmak esasen zor değil fakat çevreye saygı açısından da tavsiye etmem. Ama malum arızalı DPF fiyatları da insanları buna itiyor. Bir de emisyon testinden geçip geçmediği merak konusu oluyor. Şunu söylemek isterim emisyondan geçer arkadaşlar. Bunu bir yazımda anlatmıştım. Bir aracı emisyondan geçirmek zor değil, yakıta çeşitli katkılar ya da etanol karıştırırsınız yine geçirirsiniz. Geçelim iptalin nasıl yapıldığına, DPF’yi söküp içini boşaltabilirsiniz ya da yerine boş boru koyabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra ise aracı yazılımsal olarak kandırmanız gerekir. Yazının başında DPF üstünde bir basınç sensörü olduğunu yazmıştım. İşte bu sensörü emüle eder ya da yazılımla aracın DPF basıncı denetlemesini devre dışı bırakırsınız. Bu işlemler markaya göre değişir.

DPF’li Motor Yağı Nedir

Biraz yukarıda anlatmaıştım aslında. Dizel partikül filtreli motor yağı dpf li araçlarda kullanılması gereken, egzoz gazında oluşan partikül miktarını azaltan motor yağıdır. Peki motor yağı bunu nasıl yapar? Her araç 0 kilometrede bile olsa motor çalışma esnasında yapılan yağlamadan nasibini alarak bir miktar yağ yakar. Bu yanan yağ, yağ segmanlarının gömleklerdeki yağı sıyırmasından sonra kalan çok çok az miktar yağdır. İşte dpf’li motor yağı burada devreye girer. Normal yağlar yandığında oldukça fazla partikül üretir. Bunu oto tamir dükkanlarının bazılarında ısınmak için kullanılan yağ sobalarında görebilirsiniz. Bu yağ sobalarının içinde neredeyse taşlanmış bir atık bulunur. İşte dpf’li yağ yandıktan sonra çok daha az atık bırakır. Bu da egzoz sisteminde bulunan Dpf’nin daha az partikülle dolmasını sağlar. Bu tür yağları tüm dizel motorlarda kullanabilirsiniz fakat dpf uyumlu olmayan yağları euro 5 ve euro 6 motorlarda kullanmamanızı öneririm.

DPF Değişim Maliyeti Nedir?

Ne siz sorun ne ben söyleyeyim, bugünkü fiyatlarla servislerde markaya göre 7-8 bin liralar söylenirken, piyasada yine markaya göre yarı fiyatına dizel partikül filtresi değiştirebilmek mümkün. Umarım kimsenin başına gelmez fakat olur da parçayla ilgili bir arıza yaşadığınızda tüm yolları tüketmeden dizel partikül filtresi değişimine yönelmenizi tavsiye etmem. Değişimi özel bir serviste yapacaksanız parçayı mutlaka garanti ve faturasıyla birlikte alın ve değişim yaptığınız yere de işçilik faturası kestirin. Unutmayın yeni filtrede sorun çıkarsa sizi koruyacak belgeler bu evraklardır. Çıkma parça da önermem, ancak çok yeni bir araçtan söküldüyse değebilir. Kaç kilometrede ve ne durumda olduğunu bilmediğiniz bir parçaya yenisinin yarı parasını vereceğinize mümkünse yeni alın daha iyi.

DPF nedir yazımın sonuna geldik. Bildiklerimi dilim döndüğünce size aktarmaya çalıştım. Lütfen soru, görüş, öneri ve isteklerinizi aşağı kısımdan paylaşın. Hatta başınıza gelen arızaları da burada paylaşırsanız aynı tür arızanın çözümünü arayan arkadaşlarımıza da rehberlik etmiş olursunuz. Hepinize iyi günler, sorunsuz sürüşler dilerim.

Unutmadan dizel araç sahipleri için burada egr’yi anlattım, okumanızı tavsiye ederim, benzer konular.

DMCA.com Protection Status

One thought on “DPF Nedir, Nasıl Temizlenir, İptal Edilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.