X

Dünyanın en çok yakan arabası

ahahahahah şöyle bir gülerek yazıya başlıyorum, bi’ yerde gördüm can sıkıntısından yazayım dedim. Millet neler neler yazmış, ben cevabı hemen veriyorum dünyanın en çok yakan arabası en az kullanılan ya da kullanılmayan arabadır. Çevrenizde vardır mutlaka, araba alınmış ama 3-4 senede 10 bin yapmamış. Benim çevremde var böyle 2 kişi. Birisinin aracı 15 yaşında ilk bakıma girdi diğerinin 17-18 yaşında falan. Neyse en çok yakanlar bunlar. Düşünsene güncel fiyatla 120 bin liraya sıfır gıcır gıcır acente araba aldın ama senede 1000 kilometre ancak bindin.

O halde hesaplayalım

Araç 120 bin, vergisi 1000 diyelim (bin liraya vergi mi kaldı lan!) minimalistiz elhamdülillah! sigorta da ortalama 700 olsun, kasko saymıyorum 200 lira muayene koydum ufak bir hesapla 20 yıl araç sahibinde kalınca 120+10 bin vergi+7000 sigorta+4000 muayene hesaplasak eder 141 bin. Her yıl 70 litre benzine 500 yazalım 10000 de benzin 151 bin. Bölelim 151 bin lirayı 20 bine 7,5 lira yapar kilometre başı maliyet. Hiç arabanın parası ne olacak demeyin, 20 yaşına gelince kuş olacak. Onun kazancını düş 4,5 lira yaz. Gördüğünüz gibi en çok yakan araba kullanılmayan araba.

Dünyanın en çok yakan arabasını öğrendiğinize göre kullanmayacağınız mala yatırım yapmanın gereksizliğini de fark etmiş oldunuz. Bu abuk ve gayetle subuk yazıyı burada noktalıyorum. Zaten google abi blogumu beğenmiyor onun için yazıyı da seo falan takmayarak başlığı iki de bir tekrarlamadan yazıyorum. Sana da iki çift lafım var google ama burası yeri değil.

Dileyene gayet ciddi bir sıralama daha evvel dünyanın en pahalı arabaları listesini yapmıştım, dünyanın bu en gereksiz listesini okumak istersen yazının üstüne tıklamakta serbestsin. Baştan söyleyeyim bu yılbaşında milli piyangodan 80 milyonu bulamazsan bunları hayat boyu alamayacaksın. Eğer 80 milyonu alırsan da haber et de iki tur atak. yukarıda yazıyı bitiriyordum ama saçmalama sınırlarını zorlayarak konuyu buralara kadar getirdim. Siz de buraya kadar okuduysanız gerçekten tebrik ederim. Kalın sağlıcakla…