EGR Nasıl Temizlenir

Egr nasıl temizlenir yazımda daha önce egr nedir, egr arızaları nelerdir yazılarımda değindiğim bu parçanın temizlik ve bakımını anlatacağım. Hazırsanız başlayalım.

Egr temizliği sökmeden nasıl yapılır

Eveet Allahın belası cep telefonu ile yazıyı yazdım ve kaydetmeden bir  aksilik oldu yazı silindi. Şimdi tekrar yazıyorum. Egr temizliği 2 şekilde yapılabilir ya söker temizlersin ya da sökmeden. Araç sahipleri haklı olarak sökmeden temizlemek istiyorlar çünkü egr valfi sökmek için on tane parça sökmek gerekiyor. 

Bu işlemin zaman ve işçilik avantajı olsa da bir dezavantajı sıvılaşan kurum birikintisini silindirlere göndermek. Bu kurum bir karbon birikintisidir silindire gidince yanar. Bu kısımdan pek telaşlanmanıza gerek yok. Yalnız egr de bu işlemde öyle gıcır gıcır temizlenmez. 

egr kurum
egr nasıl temizlenir

Sökmeden egr temizliği nasıl yapılır

Öncelikle bu işlem için satılan sıvılar var. Daha önce bir aracımda kullanmıştım, gayet iyi temizlemişti. Bu sıvılar egr’de biriken kurumu sıvılaştırıp emme manifolduna yolluyor ve havayla silindire gidip yanıyorlar. Peki bu egr temizleyici sıvılar nasıl kullanıyor. İşleme başlamadan önce aracı çalışma sıcaklığına getirip emme manifoldu girişini söküyorsunuz. Daha araç rölantide çalışırken sıvı spreyi kısa basışlarla egr’ye sıkıyorsunuz. Şişe bitene kadar kullanmalısınız ve işlem sırasında gaz vermemelisiniz çünkü egr alt devirlerde açık oluyor. İşlem sonunda da manifold içinde biriken kurumu atmak için yüksek devir sürüş ile temizliği bitiriyorsunuz. 

Bu arada bu tür katkıları alırken iyi bilinen markaları tercih etmenizi öneririm. 

Sökerek egr nasıl temizlenir

Bunu başka bir yazımda detaylıca anlatmıştım burada daha yüzeysel geçip diğer yazımın linkini koyacağım. Eğer egr’yi sökme niyetiniz varsa önce kaputu açıp yerini bulun ve söküp sökemeyeceğinize karar verin. Eğer parçayı çıkarırsanız tiner, mazot gibi çözücü maddelerle sıfır gibi temizlersiniz.

Tabii olarak sökerek temizleme daha uzun vade etkili olabilecek ve daha sağlıklı bir işlem. Hem valfin sağlıklı çalışıp çalışmadığı da bu işlemde kontrol edilebilir. Hangisini yapacağınız size kalmış. Bana sorarsanız ikisi de aracınız için egr’nin tıkalı olmasından daha iyi sonuç verir. O yüzden ille de sökmeliyim gibi bir hisse kapılmayın. Bu işlemin devamı için egr nasıl sökülür yazımı aşağıya bırakıyorum. O yazının sonunda spreyle egr temizliği videosu da var, izlemenizi tavsiye ederim. 

Egr nasıl temizlenir yazımın sonuna geldik, başka yazılarda görüşmek dileği ile… Tüm soru, sorun, istek ve tavsiyeleriniz için aşağıdan bize yazın. Aşağıdaki videoda spreyle egr temizliğini izleyebilirsiniz. 

2 thoughts on “EGR Nasıl Temizlenir

 • Ekim 8, 2019 tarihinde, saat 8:42 am
  Permalink

  Merhaba sayın ustam ben daha önce bir sorum olmuştu size rölanti dalgalanması ve silkeleme hususunda ben aracımın Egr sini sökünce emme manifoldununda tıkanmış olduğunu gördüm ve binbir zahmetle söküp temizlemiştim.Yazınızda belirttiğiniz Egr arızalrıda rölanti düzensizliği silkeleme kara duman yapar demişsiniz bunların üçü mevcut zaten aracımda bana hep enjektör pompa mazot basınç sensörlerinden bahsettiler ama acaba EGR valfi motoru devreye girmemezlik yapar mı yaparsa bu nasıl ECU ya zarar vermeden kontrol edilir.OBD 2 cihazı haricinde.

  Yanıtla
  • Ekim 8, 2019 tarihinde, saat 12:30 pm
   Permalink

   Valfler de bozulabiliyor bunun kontrolü obd dışında en kolay sökerek yapılabilir. Elektrikli valf ise 12 volt verir valfin açılıp açılmadığına bakarsınız, vakumluysa da yine vakum oluşturarak bakarsınız.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.