EGR Nedir?

Egr nedir yazısıyla söz konusu parçayı detaylarıyla anlatıyorum. Egzoz gazının bir kısmını tekrar yanma odasına göndererek azot oksit oluşumunun önüne geçmeyi hedefleyen elektro-mekanik bir sistemdir. Özellikle dizel araçlarda yanma odasındaki oksijen miktarı çok yüksek olduğunda belli bir ısıdan sonra yüksek seviyede azot oksit oluşur. Sistem yanma odasını soğutarak ve oksijen miktarını azaltarak azot oksit oluşumunu engellemeye yarar. 8 soruda egr nedir anlatalım.

 1. EGR nedir?

  egr egzoz gazının silindir içine girmesini sağlayan ECU'dan aldığı sinyalle açılıp kapanan bir elektronik valftir.
  egr nedir

 2. EGR ne demek?

  İngilizce “Exhaust Gas Recirculation” baş harflerinden oluşur. Türkçe karşılığı egzoz gazı geri çevrimi anlamına gelir.

 3. EGR nasıl çalışır?

  Yeni araçların tamamında motordaki sensörlerden ECU'ya gelen verilerle (motor devri, giren havanın ısısı, motor ısısı, hava miktarı gibi…) yeterli şartlar oluştuğunda EGR Valfine gönderilen bir sinyalle valfin doğru zamanda, doğru süreyle açık kalmasıyla egr çalışır.

  Eski araçlarda bu işlem pnömatik (vakumla) çalışır. Benzinli araçlarda halen vakumla çalışan tipleri kullanılmaktadır.

 4. EGR bozulur mu?

  Her mekatronik, mekanik, elektronik parça gibi egr de bozulur. Bazen valf fiziki olarak bozulmasa da kurumdan tıkanır, hatta kurumdan hareket edemez hale de gelebilir. Bu yüzden EGR Valfini zaman zaman temizlemek gerekir.

 5. EGR arıza çeşitleri nedir?

  EGR Valfi elektrikle kumanda ediliyorsa elektrik tesisatında problem olabilir, elektrik motoru bozulabilir.

  EGR Valfi vakum tüpüyle kumanda ediliyorsa vakum tüpünün içindeki diyafram bozulmuş olabilir, vakum tüpü hortumlarında delinme olabilir. Vakum tüpünden valfe uzanan itici çubuk hasar görmüş olabilir.

  Hem vakum tüpü, hem de selenoid valfi bir sistemse, yani vakum tüpünü selenoid valf kontrol ediyorsa bu valf arızalanmış ya da selenoid valfe bağlı olan hortumlar delinmiş ya da çıkmış olabilir.
  En sık karşılaşılanı ise kuşkusuz EGR Valfinin kurum neticesinde tıkanması, açık ya da kapalı kalmasıdır.

 6. EGR Arızası nasıl anlaşılır?

  Egr arıza belirtisi rölantide aşırı dalgalanma ve teklemelerdir. Dizel araç sahipleri rölantideki aşırı dalgalanma ve rölantideki teklemelerden bu teşhisi kolayca koyabilirler. Bazı modellerde araç arıza lambası yakar ve EGR Valfi arıza kodu görüntüler. EGR Valfi Arıza kodları markalara göre değişse de bu kodlardan birini görüyorsanız EGR Valfinizde sorun var demektir: P0403P0404P0405P0406P0407P0408

 7. EGR Bozulursa ne olur?

  En başta egzoz emisyonunuz artacak ve egzoz emisyon testine böyle girerseniz testten geçemeyeceksiniz. Vuruntu, tekleme, yakıt tüketimde artış olabilir. Bir miktar çekiş düşüklüğü gözlenebilir. Siyah duman atma da egr arızasından kaynaklanabilir.

  EGR Valfi arızası sizi yolda bırakmaz fakat soğutma sistemin sorun olan otomobillerde hararetin yükselmesine sebeb olabileceğinden ciddi hasarlar meydana getirebilir. Bu tip kombine bir arıza halinde yolda kalmanıza ve yüksek tamir masraflarıyla karşılaşmanıza sebebiyet verebilir.

 8. EGR nasıl tamir edilir?

  Sorunun çözümü için öncelikle otomobilinizde hangi tür EGR kullanıldığını tespit etmeniz gerekse de bildiğiniz gibi tüm arızalarda basitten karmaşığa (ucuzdan – pahalıya) gidilmelidir. Bu yüzden ilk etapta EGR tıkalı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Tıkalıysa temizleyerek sorunu halletmek hem masrafsız, hem zaman almayan bir iştir.

  EGR Valfi tıkalı değilse ve temizse elektronik valflerde önce valfi söküp, araç dışında çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Basitçe elektrik vererek açılıp kapanmasını test edebilirsiniz. Eğer açılıp kapanmıyorsa valfi değiştirmelisiniz. Açılıp kapanıyor fakat aşınma gözlemlediyseniz yine valfi değiştirmeniz gerekir. Valf değişimden sonra ECU'ya bağlanarak valfi kalibre ederek (her mmarkada gerekmeyebilir) hata kodunu silmeniz arızayı ortadan kaldıracaktır.

  Pnömatik valflerde vakum kaçakları ve vakum tüpü diyaframı kontrol edilmedilir. Elektro-pnömatik sistemlerde ise hem pnömatik hem elektriksel arızalar teker teker kontrol edilmedir.

Daha önce de başka detayları yazmıştım egr valfi ile ilgili.

Aşağıdaki videoda egr çalışması görülebilir.

3 thoughts on “EGR Nedir?

 • Ekim 5, 2019 tarihinde, saat 2:38 pm
  Permalink

  Hocam sen ne guzel insansin.
  Ne guzel ve kaliteli bilgiler veriyorsun.
  Senden sonra timsahlat bile gozume tatli gozukmeye basladilar.;)

  Yanıtla
 • Ekim 5, 2019 tarihinde, saat 2:25 pm
  Permalink

  hocam, ben egr ye inanmiyorum

  Yanıtla
  • Ekim 5, 2019 tarihinde, saat 2:43 pm
   Permalink

   caizdir hocam inanmaya bilirsin.
   millet dinlere inanmiyorki sen egr diyorsun.;)

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.