EGR Valfi Nedir? (Egzoz Gazı Geri Çevrimi)

EGR Valfi Nedir- Egzoz Gazı Geri Çevrimi  konusuyla karşınızdayım. Neleri neleri yazmışım bunu yazmamışım. Dizel motorların baş belası, EGR valfi nedir, ne değildir, bugün bunu irdeleyeceğiz. Hep duyarsınız sağdan soldan “EGR tıkalı, EGR kurum bağlamış, EGR valfi temizliği” gibi cümleleri. Peki ama neden yapılır bu EGR valfi temizliği, iptal eden niye iptal eder, iptal etmek doğru mudur? Geçelim konuyu aydınlatmaya.

EGR – Egzoz Gazı Geri Çevrimi Nedir?

Türkçe açılımı başlıktaki gibi, ingizlicesi exhaust gas recirculation olan zımbırtı araçtan çıkan egzoz gazının belli bir miktarının silindirlere geri gönderilerek tekrar yakılmasını ve bu sırada yanma ısısının düşürülüp zararları gazların azalmasını sağlar. Bunun yapılmasındaki başlıca amaç Azot Oksit gazlarının (NOx) düşürülmesidir. Yani anlayacağınız gibi çevre duyarlılığı için olan bir sistem. 

EGR valfi egzoz manifolduna bir boruyla bağlıdır, egzoz gazı geri dönüşüm valfinin diğer tarafı ise emme tarafında bulunur ve arada bulunan valf elektrikli tahrikle belli devir ve zamanlarda açılarak egzoz gazının ECU’nun ön gördüğü kadar emme tarafına geçmesine izin verir. Sistem bu kadar basit ve yalındır. O halde sizin başınızı ağrıtan durum nedir? Sizin başınız ağrıtan motorinin çokça kurum bırakan bir yakıt olması. Benzin gibi temiz yanmaması, arkasında bıraktığı kurumla parçayı neredeyse tıkanacak kadar kapatması. Bunlar olduğu zaman aracın çalışma düzeninin bozulması.

EGR Valfi Arıza Belirtirleri Nedir?

Bu belirtiler markaya göre biraz değişken olsa da gene olarak yazarsak şöyledir;

1- Araç rölantisinde düzensizlikler görülür.

2- Seyir sırasında özellikle alt devirlerde çekiş düşük olacaktır.

3-  Motorda titreşim oluşacaktır.

4- İleri durumlarda stop etme yaşanabilir.

5- Araç çalışırken siyah duman atar (yalnız bu dumanı mazot pompasından oluşacak dumanla karıştırmayın)

Bunlar EGR tıkalı araçta sıkça gözlenen sorunlar. Tabi aracın motor yapısına
egzoz gazı geri dönüşüm valfinin arıza durumuna göre daha farklı problemler de gözlenebilir. Örneğin tıkanırsa başka, açık kalırsa başka problemler olur. Fakat şöyle bir kopya vereyim yazının başında bir detay belirtmiştim, egzoz gazı geri dönüşüm valfi düşük devirlerde aktiftir yüksek devirlerde çalışmaz. Eğer aracın egzoz gazı geri dönüşüm valfi şüpheliyseniz ve yukarıdaki yazıdığım durumlara benzer sorunlarınız varsa aracı devirli kullanın. Yüksek devirde devreden çıkan bir parça olduğu için motorun düzenli çalışması lazım.

egr kurum
Tıkalı EGR Valfi

Can alıcı soruya geldik. Bunu iki şekilde de yapan var. İlki aracın üstünde temizlemek, ikincisi ise sökerek temizlemek. Bunun artı ve eksi yönlerini ve nasıl yapıldığını anlatacağım.

Öncelikle bazı güvenilir markaların bu iş için sattığı spreylerle aracın üstünde ve araç çalışır haldeyken temizleyebilirsiniz. Bunun için parçanın egzoz tarafı girişini söküp araç çalışırken kurumlara doğru kutunun üstünde tarif edildiği gibi sıkmanız yeterli. Bu yöntemle pırıl pırıl egzoz gazı geri dönüşüm valfine kavuşur ve sorunlarınızı geride bırakırsınız. Bu yöntemin artısı neredeyse sıfır uğraştır. Basit bir kelepçe sökmek kafidir. Eksisi ise, parça içinde motora gitmemesi gereken bir parça var ise onu da motora gönderebilir.

İkinci yöntem ise EGR valfini sökmek. Bu biraz zahmetli ve alet edevat kullanımı gerektirir. Bu yöntemde parçayı komple çıkartıp tiner ya da başka çözücü bir sıvı ile temizliyorsunuz. Bu yöntemde anlatacak bir şey yok.
egzoz gazı geri dönüşüm valfinin sökülüşü markalara göre değişiklik gösterir.

EGR Valfi Nasıl Temiz Tutulur?

Başlık da ne biçim oldu ama idare edin, parçayı kurumdan korumanın yöntemleri de yazsam olurdu. Çalışma mantığını okuyup anladığınıza göre aracı da çok düşük devirlerde sürmemeniz gerektiğini anlamışsınızdır. Buradaki bahsettiğim çok düşük devir 1500 altı. Bunun dışında kısa mesafe sürüşler kurum balama oranını artıracaktır. Bu arada siz ne yaparsanız yapın bunlar tıkanma zamanını uzatır fakat tam koruma sağlamaz. Benim kişisel tavsiyem yılda 1 kere parçayı sökmeden sprey ile temizlik en güzel tedbir yöntemidir. Çok zamanınızı almaz ve ucuz bir yöntemdir. Bugün en kaliteli markaların EGR temizlik spreyi 50-70 lira arasında. Bunun dışında
egzoz gazı geri dönüşüm valfi arızalanmadıkça tıkanmadan dolayı da değişmesi gerekmez. Bunu hatırlatmak istedim çünkü kurumdan dolayı parçayı komple değiştirenler duydum daha önce.

Aşğıya EGR temizliği ile ilgili videolar koyacağım, izleyerek konu hakkında daha iyi fikir edinebilirsiniz. Lütfen bu konuda tecrübelerinizi fikirlerizi soru-cevap bölümünden bizimle paylaşın. Sizin tecrübeleriniz başkalırının sorunlarını kolayca çözmesine yardım edebilir. Sorunlarınız, istek ve eleştirileriniz için yine aynı bölümden bizlerle iletişim kurabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle.

EGR İptali Nasıl Yapılır

EGR valfini sökerek iptal edebilirsiniz fakat öncelikle ifade etmek isterim ki tavsiye etmem. Bu iptal işlemi aracınızın egzoz emisyonunu arttıracak ve çevreye olumsuz etkiyi arttıracaktır. Ayrıca iptal işleminden sonra doğru hava yakıt karışımı için ihtiyaç duyulan egzoz gazı alınamayacağı için verimlilik açısından ECU’da bazı ayarlamalar yapmak da gerekebilir.

Aşağıdaki videoda egzoz gazı geri dönüşüm valfi temizliğini görebilirsiniz.

DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.