Egzoz muayenesi nedir ve ücreti ne kadar

Egzoz muayenesi ve ücreti ile yine arabanızın bir masrafını yazmakla gurur duyuyorum. Bu yazıda egzoz emisyon muayenesi nedir, nasıl yapılır, ücreti nedir, kaldım ne yapayım, geçtim sevineyim mi, eksiksiz gediksiz şekilde yazacak, otomobil konusunda bir konuyu daha açıklığa kavuşturacağım.

Egzoz muayenesi nedir ve ücreti

Bildiğiniz üzere otomobillere güç veren içten yanmalı motorlar (patlamalı değil) bir miktar yakıt yaktıktan sonra yine bir miktar atık gaz çıkarır. Bu gaza egzoz gazı diyoruz. Bu gaz doğayı korumak adına sınırlı değerlerde partikül ve zararlı gaz içermelidir. Ayrıca yine gürültü çıkmaması adına egzoz sisteminin sağlam olması ve varsa üstündeki katalizör ve dpf’nin de işler durumda olması gerekiyor. İşte tüm bunların gözlenip test edildiği muayeneye egzoz muayenesi diyoruz. Bu arada muayene istasyonlarında dpf ve katalizöre bakmazlar bunların eksikliği muayene istasyonunda kontrol edilir.

Egzoz muayenesi nedir ve ücreti

Egzoz muayenesi nasıl yapılır

Olur ya ilk defa gidecekler vardır. Bu işi yapmakta yetkin olan özel kurumlar ya da muayene istasyonunda işlemi yaptırabilirsiniz. Aracı götürüyorsunuz, araç boşta çalışırken egzoza bir aparat sokulup belli devirlerde ölçümler yapılıyor ve aracın doğaya bıraktığı atık gazdaki zehirli gazlar ölçülüyor. Eğer referans değerin üstünde atık çıkarsa kalıyorsunuz ve motorun durumunu düzeltip tekrar teste giriyorsunuz. İkinciye kalırsanız da paranız da muayene de yanıyor. Geçmiş olsun!

Egzoz muayenesinden geçmek için yapılması gerekenler

Evvela aracı çalıştırıp da ısınmadan muayeneye girmeyin, kalırsınız. Motor mutlaka sıcak olsun, yani gideceğiniz yer yakınsa bir iki tur atıp öyle gidin. Sonra hava filtresi mutlaka temiz olsun, çoktur kullanıyorsanız değiştirin. Benzinli araçlar bujilerinin sağlam olduğundan emin olsun. Dizel araçlar da yakıt sistemlerinin doğru çalıştığından emin olsun. Bir kere dizel araç duman çıkartıyorsa geçemezsiniz söyleyeyim. Motorda yağ yakma filan yoksa geçersiniz.

egzoz muayenesi nedir ve ücreti ne kadar

Egzoz muayenesinden kaldım ne yapmalıyım

Benzinli araçlar için;

Öncelikle fişe bakın ya da görevliye sorun neden kaldınız. Eğer zengin yakıyorsa araç ateşleme sistemini ve yakıt sistemini kontrol edin. 1 buji, 1 bobin çalışmasa kalabilirsiniz. Enjektörlerin sağlığından emin olun ve hava filtresinin de temiz olduğunu teyit edin. Motorda başkaca bir sorun yoksa bu kontrollerden sonra geçersiniz.

Dizel araçlar için;

Sizin durum daha karmaşık. Önce gidip hava filtresini değiştirin, sonra hemen depoya emisyonu düşüren katkılardan atın. Aracı 15 dakika sürün ve devirli kullanın. Bu sırada egzozda biriken kurumları biraz yakar ve sistemden atarsınız. Eğer başka arıza yoksa geçersiniz fakat yağ yakma, enjektör ve pompa arızası varsa önce onu yaptırmanız gerekecek.

Egzoz muayenesi nedir ve ücreti ne kadar

Egzoz muayene ücreti

Gelelim muayene ücretine bu yazıyı yazdığım an zam gelmezse (gelince güncellerim) an itibarı ile egzoz muayene ücreti 65 lira. Bu fiyat türkiyenin her yerinde ve her istasyonda standart. Bu fiyat dışında para istenirse anlayın ki birileri arabayı değil sizi gazlamaya çalışıyor.

Egzoz muayenesi ve ücreti yazımın sonuna geldim. Varsa tecrübelerinizi, soru ve sorunlarınızı yazın, yazdırın. Başka yazılarda görüşelim.

Nasıl yapıldığını buradaki videodan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.