Egzozdan beyaz duman atıyor (dizel motor)

Egzozdan beyaz duman atıyor (dizel motor) hoppala paşam malkara keşan. Süper bir konu ile karşınızdayım zira en çok karıştırılan şeylerden birisi de bu. Dizel motor niye egzozdan beyaz duman atar ki diye düşünüp geldiniz şimdi adım adım sebebini ve çözümünü bulmaya çalışacağız.

Neden beyaz duman gelir?

Öncelikle yalvarıyorum o çıkan beyaz şeyin, dumansu buharı mı olduğunu gözleyin. Bunu yapmak çok basit, su buharı egzozdan çıktığı gibi havada yoğuşur ve kaybolur, beyaz duman ise baya egzozdan siyah duman atması gibi dağılamayan bir duman yapar ve göğe yükselir. Hani şu 80 ve 90’larda çocuk olanlar sinek ilacı sıkan belediye arabalarının peşinde koşuyordu ya bildin mi? aynı ondan çıkan duman gibi. Gidip bi’ koşu baktın eğer çıkan şey su buharı ise seni direkt üst kapak (silindir kapak) contası değişimi konusuna alalım.

Baktın beyaz duman o zaman devam ediyoruz. Korkma araç yağ yakmıyor, su eksiltmiyor efendime söyleyeyim, olayın bunlarla ilgisi alakası yok. Olay şu dizel motor fakir karışımla çalışıyor. Yani yanma odasına olması gerekenden daha az mazot gidiyor. O sinek ilacı atan araçlarda da mazot yakarlı onlar da bol havadan dolayı beyaz duman çıkartırdı hatırla çocukluğunu. Şimdi sırasıyla ihtimallere değinelim;

Egzozdan beyaz duman atıyor (dizel motor)
Egzozdan beyaz duman atıyor (dizel motor)

Egzozdan beyaz duman gelmesinin sebeplerine değinirsek

1- Evvela şunu kabul edelim yakıt hattında bir problem var. 1 ya da daha fazla silindire mazot az geliyor. Burada olağan şüpheli enjektörler artık 1 tanesi mi hepsi mi bilemem. Duman kesik kesikse hepsi arızalı değildir. Yapman gereken pompa enjektör servisine gidip enjektörleri test ettirmek. Kendin yapacağın bir şey bulunmuyor.

2- Eğer çok duman varsa ve bu atma kesik kesik değilse pompa da bozuk olabilir. Bu tür bir ihtimal de gözden kaçırılmamalı, diyorum ya hava fazla gelemeyeceği için bir şekilde yakıt az geliyor o belli.

3- Elektronik problemler olabilir. Enjektörlerin açılıp kapanma zamanını neticede yakıt kontrol sistemi elektronik olarak belirliyor. Ben hiç duymadım ama yine de gözden kaçırılmamalı. Eğer olması gerektiğinden daha az açık tutarsa bu da olabilir, ya da sokette bir sorun olabilir. Eğer enjektörler ve pompa sağlamsa incelenmesi gerekir.

Egzozdan beyaz duman atıyor (dizel motor)

Burada yazıyı bitiriyorum, bu türden sorun yaşayanlar aşağıda tecrübe ve çözümlerini, sorularını ve sorunlarını yazarsa seviniriz. Başka yazılarda görüşmek üzere…

Aşağıdaki videoda çok güzel gözüküyor izleyin, izletin.

2 thoughts on “Egzozdan beyaz duman atıyor (dizel motor)

 • Şubat 2, 2022 tarihinde, saat 9:20 pm
  Permalink

  turbosuz dizel arac yeni motor yapıldı rolentada hafif beyaz duman var tam gaz yapınca kesiliyor
  motor-pompa enjektör yapıldı
  sente avans dişli kayık diyolar burda cok masraf ettim düzelmedi pes ettim

  Yanıtla
 • Ocak 23, 2022 tarihinde, saat 5:47 pm
  Permalink

  2010 1.5 dizel hyundai era arac beyaz duman atiyor tekleme yapiyor . 20 gundur boyle arada iki gun yada uc gun duzeliyor hicbirsey yok sonrasinda yine duman ve tekleme basliyor ne yapmam lazum

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.