Egzozdan gelen duman rengi ne anlatıyor

Egzozdan gelen duman rengi ne anlatıyor yazımda daha önce ayrı ayrı değindiğim duman sebeplerini bu yazıda birlikte ele alıp geniş özet niteliğinde konuyu bağlayacağım. Bildiğiniz gibi egzozdan 3 farklı renk duman gelir siyah, beyaz, mavi ve bir de su buharı. Bu biraz beyaz dumanla karıştırılıyor ama ayrıca bunu da yazacağım.

Egzozdan siyah duman çıkmasının sebepleri

Benzinli ya da dizel fark etmez içten yanmalı motorlarda egzoz dumanı siyahsa bu her türlü yanma çıktısında zengin karışıma delalettir. Zengin karışım ise havanın az yakıtın çok gitmesi yüzünden meydana gelir. Bu tür durumlarda hangisinin az ya da çok gittiğini bulacaksınız. Burada yüzeysel geçeceğim ve birazdan aşağıya link bırakacağım daha önce detaylı yazmıştım oradan okuyabilirsiniz. Öncelikle motora hava girişinin olması gerektiği gibi olduğundan emin olmak gerekir. Hele ki dizel motorlarda. Yani hava filtresi özellikle kontrol edilmeli.

Yalnız şuna da dikkat edin, hava filtresi öyle fabrika bacası gibi dumana sebep olmaz sadece bir miktar dumana sebep olur. Bundan başka turbo basıncına bakılmalı. Eğer yeteri kadar doldurmazsa yakıt miktarı fazla geleceğinden yine siyah duman yapar. Bunlar hava hattı ile ilgili olanlar ve benzinli araçlarla da ilgili. Yakıt hattındaysa özellikle çok fazla siyah dumanda yüksek basınç pompası en baş şüpheli. Pompada oringler yıpranınca basınç değişir ve bunu yapar. Ömürlü parçadır revizyon ister. Yine yakıt hattında enjektörler de zamanla aşınır ve yakıtı tam kesemez ya da olması gerektiğinden fazla verebilir. Dolayısı ile bir enjektör testi yaptırmak gerekir. Ayrıca bu kısımda yine benzinli araçları ilgilendirir.

Egzozdan siyah duman geliyor


Egzozdan gelen duman rengi ne anlatıyor

Egzozdan gelen duman rengi ne anlatıyor

Egzozdan mavi duman çıkma sebepleri

Bu kısımda dizel ve benzinli araçlar için ortak yazacağım. Mavi duman motorun yağ yaktığına delalet. Burada sizi telaşlandıran şey segman am o ihtimal akla gelmeden başka sebeplerde olabilir. İlk çalıştırmada mavi duman genelde supap lastikleri kaçırmaya başlayınca olur. Değişimi çok pahalı değil onu belirteyim. Fakat dediğim gibi sadece ilk çalıştırmada mavi duman çıkar.

ilk çalıştırmada egzozdan mavi duman geliyor

Turbolu araçlarda turbo yağ salmaya başlarsa mavi duman da çıkmaya başlar. Bunu ise 2 şekilde teşhis edersiniz. Birincisi özellikle turbo devreye girdi an egzozdan mavi duman çıkar, ikincisi intercooler borusunu söktüğünüzde içinde yağ olduğunu gözlersiniz. Bu da pek pahalı bir arıza değildir. Turbo revizyonu 500-1000 lira arasında.

turbo yağ kaçağı nasıl kesilir

Silindir kapağı çatlaması da bir ihtimaldir ve genelde mavi dumandan başkaca sorunlara da neden olur ama sebep bulunamazsa kontrol edilmeli. Bu arıza biraz pahalıya patlar. Yeni kapak, takım conta ve supap derken 3-4 bin lira harcatır.

Son durum segman aşınması, bu en kötüsü motor revizyonuna neden olur. Burada yanlış bilinen bir şeyi de ekleyeyim, her yağ yakan motor üflemez. Sonra iyi de motorda üfleme yok nasıl yağ yakar demeyin. Bu saydıklarım bir çırpıda aklıma gelenler, zaten şüphelendiğinizin linkine tıklayıp, detayına bakarsınız.

Egzozdan mavi duman geliyor

Egzozdan beyaz duman gelmesi

Şimdi burada şunu ayırmanız lazım, su buharına beyaz duman diyorlar. Çıktıya bakın, su buharı hemen yükselip dağılır ama beyaz duman havada yükselir. Bu beyaz duman ise fakir karışım belirtisi. Yani yanma afr tutmuyor, hava çok yakıt az geliyor. Dizel araçlarda genellikle enjektör arızasıdır. Böyle bir durumda pompa enjektör servisine gitmekten başka yapacak bir şeyiniz yok. Benzinli araçlarda ise bazen silindire sızan yağ miktarına göre değişken olarak yağ yaktığına da işaret edebiliyor. her halükarda yakıt sistemi ve benzinlilerde ateşleme sistemi kontrol edilmeli.

Egzozdan su buharı gelmesi

Bu da bonus olsun, su buharı eğer çok fazlaysa silindir kapak contasından kaçak vardır ve silindirde yanıp buharlaşıyordur. Bunun çözümü belli, conta değişecek artık arabasına göre 1000 ila 3000 lira arasını hazırlayın, tamirci sizi bekler.

Egzozdan beyaz duman geliyor

Egzozdan gelen duman rengi ne anlatıyor

Dediğim gibi daha fazla detayı yazıda linkledim, dilerseniz oradan devam edin. Ayrıca bu tür arızalarda aracı bilgisayara bağlayıp bir arıza kodu verip vermediğini de önceden kontrol edin. Yazıyı burada bitiriyorum, eksik, gedik, sorun ve sorularınız için aşağıdan yazmaya çekilmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.