Egzozdan Mavi Duman Atıyor (Dizel Motor)

Egzozdan mavi duman atan nir haraç hele ki dizel motorlu otomobili olan araç sahiplerinde haklı bir paniğe yol açar. Bu duruma yol açan sorunlar göreceli olarak ucuza da pahalıya da mal oluyor. Fakat burada yapılan panik genelde aracın motor istemesine kanaat getirilip yağın silindire sadece segmanlardan girebileceği yönünde hareket edilmesi oluyor. Maalesef boşu boşuna rektifiye yaptıranları görüyor, duyuyoruz. Bu yazımızda bir bakalım egzozdan mavi duman gelme sebebi neler olabilir ve nasıl belirlenirmiş.

Neden Egzozdan Mavi Duman Gelir?

Hemen başta ifade edeyim mavi duman demek aracın yağ yaktığı demektir. Aman panik yapmayın, evet her mavi duman aracın yağ yaktığına delalet ama her yağ yakma ille de segmanlar aşınmış demek değil. Önce şunu ayırın, bir kere segmanı aşınmış olan dizel motor o yağı devamlı ve çok atar. Bakın burada anahtar kelime devamlı yani marşa ilk bastığınız andan stop edene kadar. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız segmanlardan şüphelenmenize hak veririm.

Bu durumda sağlıklı teşhis için yapmanız gereken silindir kompresyonunu ölçtürmek. Yağ segmanı tek başına aşınmaz, böyle bir durumda kompresyon segmanları da aşınmış olacaktır. Kompresyon testinde de durum belirgin şekilde ortaya çıakacaktır. Bu arada doğru kullanılan bir dizel motorun ortalama beşyüz bin kilometre hatta daha da fazla sağlıkla yürüyeceğini ekleyelim. Yani aracınız yüz ya da ikiyüz bin kilometrelerdeyse segmanlar henüz o kadar aşınmış olamaz.

Segmanlar Sağlamsa

Yağın motora girebileceği başka yerlere bakacaksınız. Fakat segmanlar sağlamsa araç devamlı mavi duman atmamalı. Bu sefer belirti de değişecektir. Bu araç ya gaza yüksendiğinizde mavi duman atar, ya ilk çalıştırmada. Bunların da kendine has sebepleri var. Çok meraklandırmadan o sebeplere geçelim.

1- İlk çalıştırmada egzozdan mavi duman atıyor

Bu basit bir arızaya işaret eder, ilk çalıştırmada atılan mavi duman çok büyük ihtimal supap lastiklerinin kaçırmasından kaynaklanır. Siz aracı parkedince bir süre çalışmadan bekleyen motorda, külbütör kapağı altındaki yağ lastiklere doğru birikir ve oradan silindir içine sızar. Daha sonra ilk çalıştırmada bu sızan yağ silindirde yanarak mavi dumana neden olur. Böyle bir durumda yolda giderken araç mavi duman atmayacaktır. Sadece ilk çalıştırmada atacaktır. Bu durumun tamirini başka bir yazımda anlatmıştım. Aşağı koyuyorum sorununuz buysa tıklayıp çözümü okuyabilirsiniz.

2- Gaza basınca egzozdan mavi duman atıyor

Eğer yolda gaza yüklendiğiniz anda mavi duman geliyorsa dizel araçlarda yine bu durum tek bir ihtimalden kaynaklanır. Geçmiş olsun turbo yağ kaçırmaya başlamış. Bunu doğrulamak için isterseniz bir arkadaşınız arkadan sizi takip etsin ve egzozdan çıkan mavi duman zamanını gözlemlesin. Siz gaza bastığınızda bir kere gelir ve kesilir, bu süre ne kadar uzun sürerse turbonun içindeki keçeler o kadar yıpranmış demektir. Bunu doğrulamak için intercooler hortumunu söküp içini gözle ya da elle kontrol edin eğer yağ varsa teşhis doğru. Ayrıca bu da düşük ihtimal olsa da ilk çalıştırmada mavi duman yapabilir. Bu durumu ve çözümü de burada anlatmıştım.

İyi de bunlardan başka sebep yok mu?

Var diye cavaplayayım. Nedir mesela, üst kapakta çatlak olup silindire yağ sızdırabilir, genelde çok az karşılaşılır. Böyle bir durum varsa ilk çalıştırmada mavi duman olacağı gibi araç çalışırken de kompresyon kaybı olacaktır ve yağ koyduğunuz kapağı açınca oradan egzoz gazı gelecektir. Ayrıca motorda vuruntu, dengesiz rölanti, ve emme sırasında sızan yağar yakılacaktır. Yine segmanda kırık oluşur bu bir sebep olablir, piston başı çatlar bu bir sebep ama bunlar olursa zaten motorun çalışmasından en azından kötü bir durum olduğunu anlarsınız. Turbo da çatlak olur yine aracın motoruna yağ sızabilir.

Egzozdan mavi duman atıyor yazımın sonuna geldik. Soru, yorum ve eleştirileriniz için aşağıdan bize yazabilirsiniz.

Mavi dumanın net gözüktüğü güzel bir video.

https://www.youtube.com/watch?v=NUYo7E4fx8o

8 thoughts on “Egzozdan Mavi Duman Atıyor (Dizel Motor)

 • Kasım 27, 2019 tarihinde, saat 12:38 pm
  Permalink

  Merhaba,
  Benim aracım 2012 model Fiat Linea 1.3 dizel ilk çalıştığında değilde yaklaşık 15 dakika sonra yoğun bi mavi duman atıyor kısa süre attıktan sonra geri normale dönüyor bunu ara ara yapıyor ama yağ eksiltme falan yok. Sebebi ne olabilir?

  Yanıtla
  • Kasım 27, 2019 tarihinde, saat 1:27 pm
   Permalink

   Turbo olabilir.

   Yanıtla
 • Kasım 8, 2019 tarihinde, saat 12:31 am
  Permalink

  Merhabalar 2008 passat tdi 235000 aracım var ilk motor soğukken yani ilk çalışmada tam ısınırken ortalama 2 – 3 dakika çalıştıktan sonra 15 20 saniye mavi duman atıyor sebebi ne olabilir ? Kontrole nereden başlamalıyım

  Yanıtla
  • Kasım 8, 2019 tarihinde, saat 11:59 am
   Permalink

   Merhaba, supap lastikleri kaçırıyor olabilir. Bir de en kolayı olduğu için söylüyorum, intercooler hortumunda yağ olup olmadığına bakın.

   Yanıtla
 • Eylül 29, 2019 tarihinde, saat 5:10 pm
  Permalink

  2006 dizel 5.20 aracım 100/100 ısınana kadar her sıkıştırmada mavi duman atıyor araç tamamen ısındıktan sonra hiç birşey yok subap lastikleri değişti turbo sökülüp kontrol edildi (turbo hava emiş hattında yağ görüldü )enjektör memeleri değişti siglon (karter havalandırma valfi değişti)sonuç yine aynı ne tuhaflıksa ısınınca hiç birşey kalmıyor

  Yanıtla
  • Eylül 29, 2019 tarihinde, saat 5:19 pm
   Permalink

   Mavu duman yağ yakmaya işaret ediyor. Turbo keceleri değiştiyse, silindir kapağında çatlak yoksa, subap lastikleri sağlamsa, geriye bakılması gereken yağ segmanlari kalır.

   Yanıtla
 • Nisan 28, 2019 tarihinde, saat 9:09 pm
  Permalink

  Benim arac clio 1.5 dizel sabah ilk çalıştırmada değil de vites 1,2,3 , rampa aşağı ve vites boşta gaz verirken mavi duman atıyor

  Yanıtla
  • Mayıs 14, 2019 tarihinde, saat 11:20 pm
   Permalink

   Pompaciya gidip yakit hattini kontrol ettirin.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.