Egzozdan Siyah Duman Atıyor (Dizel Motor)

Egzozdan siyah duman atan dizel araç sahiplerinin sanırız ki en çok araştırdığı arıza budur. Çoğu kişi için korkutucu olsa da siyah duman atmak sizi yolda bırakacak ya da aracınıza zarar verecek bir sorun değildir. Fakat bu sorunun çözümü göreceli olarak biraz pahalı olabilir. Şimdi konuya derinlemesine eğileceğiz, çayınızı-kahvenizi alın arkanıza yaslanıp okumaya başlayın.

Neden Egzozdan Siyah Duman Gelir?

Hemen söyleyelim, korkmayın aracınız yağ yakmıyor sorun çok yüksek ihtimal yakıt hattında, hava hattında yada subaplarda, siyah duman zengin karışıma işarettir. Yani silindire olması gerekenden daha fazla yakıt gidiyor. Bir dizel aracın yakıt hattı ana hatlarıyla mazot pompası (yüksek basınç pompası) ve enjektörlerden oluşur. Depodan gelen yakıt mazot pompasına gider ve yüksek basınçla sıkıştırılıp enjektörlerin bağlı olduğu raile gönderilir. Bu sistemi yeni dizel araçlarda elektronik bir ünite, eski dizel araçlardaysa mekanik bir düzenek kontrol eder. Eğer yakıt hattında bir dengesizlik olursa araç silindire göndermesi gerekenden daha fazla yakıt göndererek zengin karışıma neden olur. Bu olduğunda da egzozdan siyah duman çıkar. Her ne kadar dizel için yazsak da benzinli araçlar için de durum aynıdır.

Egzozdan siyah duman gelmesinin sebeplerine sırasıyla değinirsek;

1- Enjektörler olması gerekenden daha fazla yakıt püskürtüyor. Böyle bir sorun enjektörlerin yıprandığına, delalettir. Eğer açılıp kapanma süresi olması gerekenden fazla olursa değişik yoğunlukta siyah duman gelebilir. Fakat genelde hepsi birden çoğu zaman aynı anda bozulmayacağından böyle bir durumda duman yoğunluğu az olur. Eğer çok daha yoğun ise bu maddeyi eleyin. Unutmayın, enjektör arızaları çoğunlukla beyaz dumana neden olur. Yine de test ettirmek isterseniz 150 lira civarı fiyatlarda pompacıda test ettirebilirsiniz.

egzozdan siyah duman atıyor
egzozdan siyah duman Yıpranmış bir dizel enjektör

2- Mazot pompası arızalıdır, ayar istiyor. Eğer duman çok ise olağan şüpheli bu parçadır. Mazot pompasının zamanla contaları yıpranır ve ayarı bozulur. Bu durum pompanın basıncında değişikliklere neden olur. Dizel araçlarda yakıt hattı çok hassas olduğu için silindire püskürtülen yakıt miktarı değişir ve egzozdan siyah duman atma durumu gözlenmeye başlar. Bu durumda pompacıya gitmekten başka yapabileceğiniz başka bir şey yok. Çoğunlukla mazot pompası revizyonu 500-1500 lira aralığında tutar. Bu fiyat yaşadığınız yere ve parça fiyatlarına göre değişir.

Hava Hattına Bakalım

3- Hava hattında sorun vardır. Bu sorun hava filtresinin tıkalı olması, hava akışmetre arızası (hava filtre sensörü ya da debimetre de denir) egr valfi ya da turbo olabilir. Bunları eleyebilmenin en kolay yolları şunlar;

 •  Hava filtresi tıkalıysa araç rölanti dahil her zaman siyah duman atar, ayrıca arıza lambası da yakabilir.
 •  Akışmetre arızası kesinlikle yakıt tüketimini arttırır ve hava filtresi gibi devamlı dumana neden olur.
 • Egr tıkalıysa sorun araç ısınana kadar sürecektir. Araç ısındığında duman kesilir.
 • Turbo yeteri kadar besleme yapmıyorsa yüksek besleme yaptığı devirlerde siyah duman olacak ve kesinlikle ciddi çekiş düşüklüğü olacaktır. Ayrıca turbodan ses de gelebilir.

Ayrıca şunu da belirmek isteriz ki sadece gaza çok yüklendiğinizde kısa bir süre için bu sorun oluyorsa sorunun üstüne pek düşmenize gerek yok. Çoğu dizelde bu olabilir ve çoğunlukla sebebi mazot pompasıdır.


4- Supaplarda arıza vardır. Emme ya da egzoz supapları kaçırıyorsa yani silindir içindeki havayı sıkıştırma esnasında tam olarak tutamıyorsa (açık kalıyorsa) bu sorun olur. Kaçırma çok olunca bunu motorun çalışmasından hissedersiniz. En azından sesi ve titreşimi farklı gelir. Bunu da bir manometre yardımı ile kompresyon testi yaparak ya da yaptırarak test edebilirsiniz. Bu durumdan supap ya da supaplar revize edilecektir. Marka modele göre fiyatlar değişmekle beraber  değişen parça sayısı ve yapılan işçiliğe göre 1000 lira civarını bulabilir.

Her şeyden önce tavsiyemiz, bu durumda hava filtresini değiştirip güvenilir bir markanın yakıt katkısını kullanarak bir müddet aracı kullanmanız. Eğer araçta yapısal bir hasar yoksa duman kesilecektir. Tabii bu saydığımız sebepler dışında intercooler hortumlarında kaçak ya da benzer ufak tefek sorunlar da olabilir. Daha sonraki yazılarımda EGR valfi nasıl temizlenir konusuna değineceğiz.

ilgili yazılar: egzozdan gelen duman rengi nelere delaletegzozdan beyaz duman atıyoregzozdan mavi duman atıyoregr valfi nediregzozdan su gelmesi neden oluregr nedirenjektör işemesi

Buradaki videoda EGR valfi temizliğini ve sonucunu görebilirsiniz.


Egzozdan Siyah Duman Atıyor (Dizel Motor)” için 72 yorum

 • Ocak 22, 2021 tarihinde, saat 4:05 pm
  Permalink

  Benim aracımda egzoz dan sim siyah duman atıyor ne yapabilirim

  Yanıtla
  • Ocak 26, 2021 tarihinde, saat 12:38 pm
   Permalink

   pompa enjektör servisine kontrol ettirin.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.