Egzozdan Siyah Duman Atıyor (Dizel Motor)

Egzozdan siyah duman atan dizel araç sahiplerinin sanırız ki en çok araştırdığı arıza budur. Çoğu kişi için korkutucu olsa da siyah duman atmak sizi yolda bırakacak ya da aracınıza zarar verecek bir sorun değildir. Fakat bu sorunun çözümü göreceli olarak biraz pahalı olabilir. Şimdi konuya derinlemesine eğileceğiz, çayınızı-kahvenizi alın arkanıza yaslanıp okumaya başlayın.

Neden Egzozdan Siyah Duman Gelir?

Hemen söyleyelim, korkmayın aracınız yağ yakmıyor sorun çok yüksek ihtimal yakıt hattında, hava hattında yada subaplarda, siyah duman zengin karışıma işarettir. Yani silindire olması gerekenden daha fazla yakıt gidiyor. Bir dizel aracın yakıt hattı ana hatlarıyla mazot pompası (yüksek basınç pompası) ve enjektörlerden oluşur. Depodan gelen yakıt mazot pompasına gider ve yüksek basınçla sıkıştırılıp enjektörlerin bağlı olduğu raile gönderilir. Bu sistemi yeni dizel araçlarda elektronik bir ünite, eski dizel araçlardaysa mekanik bir düzenek kontrol eder. Eğer yakıt hattında bir dengesizlik olursa araç silindire göndermesi gerekenden daha fazla yakıt göndererek zengin karışıma neden olur. Bu olduğunda da egzozdan siyah duman çıkar. Her ne kadar dizel için yazsak da benzinli araçlar için de durum aynıdır.

Egzozdan siyah duman gelmesinin sebeplerine sırasıyla değinirsek;

1- Enjektörler olması gerekenden daha fazla yakıt püskürtüyor. Böyle bir sorun enjektörlerin yıprandığına, delalettir. Eğer açılıp kapanma süresi olması gerekenden fazla olursa değişik yoğunlukta siyah duman gelebilir. Fakat genelde hepsi birden çoğu zaman aynı anda bozulmayacağından böyle bir durumda duman yoğunluğu az olur. Eğer çok daha yoğun ise bu maddeyi eleyin. Unutmayın, enjektör arızaları çoğunlukla beyaz dumana neden olur. Yine de test ettirmek isterseniz 150 lira civarı fiyatlarda pompacıda test ettirebilirsiniz.

egzozdan siyah duman atıyor
egzozdan siyah duman Yıpranmış bir dizel enjektör

2- Mazot pompası arızalıdır, ayar istiyor. Eğer duman çok ise olağan şüpheli bu parçadır. Mazot pompasının zamanla contaları yıpranır ve ayarı bozulur. Bu durum pompanın basıncında değişikliklere neden olur. Dizel araçlarda yakıt hattı çok hassas olduğu için silindire püskürtülen yakıt miktarı değişir ve egzozdan siyah duman atma durumu gözlenmeye başlar. Bu durumda pompacıya gitmekten başka yapabileceğiniz başka bir şey yok. Çoğunlukla mazot pompası revizyonu 500-1500 lira aralığında tutar. Bu fiyat yaşadığınız yere ve parça fiyatlarına göre değişir.

Hava Hattına Bakalım

3- Hava hattında sorun vardır. Bu sorun hava filtresinin tıkalı olması, hava akışmetre arızası (hava filtre sensörü ya da debimetre de denir) egr valfi ya da turbo olabilir. Bunları eleyebilmenin en kolay yolları şunlar;

 •  Hava filtresi tıkalıysa araç rölanti dahil her zaman siyah duman atar, ayrıca arıza lambası da yakabilir.
 •  Akışmetre arızası kesinlikle yakıt tüketimini arttırır ve hava filtresi gibi devamlı dumana neden olur.
 • Egr tıkalıysa sorun araç ısınana kadar sürecektir. Araç ısındığında duman kesilir.
 • Turbo yeteri kadar besleme yapmıyorsa yüksek besleme yaptığı devirlerde siyah duman olacak ve kesinlikle ciddi çekiş düşüklüğü olacaktır. Ayrıca turbodan ses de gelebilir.

Ayrıca şunu da belirmek isteriz ki sadece gaza çok yüklendiğinizde kısa bir süre için bu sorun oluyorsa sorunun üstüne pek düşmenize gerek yok. Çoğu dizelde bu olabilir ve çoğunlukla sebebi mazot pompasıdır.


4- Supaplarda arıza vardır. Emme ya da egzoz supapları kaçırıyorsa yani silindir içindeki havayı sıkıştırma esnasında tam olarak tutamıyorsa (açık kalıyorsa) bu sorun olur. Kaçırma çok olunca bunu motorun çalışmasından hissedersiniz. En azından sesi ve titreşimi farklı gelir. Bunu da bir manometre yardımı ile kompresyon testi yaparak ya da yaptırarak test edebilirsiniz. Bu durumdan supap ya da supaplar revize edilecektir. Marka modele göre fiyatlar değişmekle beraber  değişen parça sayısı ve yapılan işçiliğe göre 1000 lira civarını bulabilir.

Her şeyden önce tavsiyemiz, bu durumda hava filtresini değiştirip güvenilir bir markanın yakıt katkısını kullanarak bir müddet aracı kullanmanız. Eğer araçta yapısal bir hasar yoksa duman kesilecektir. Tabii bu saydığımız sebepler dışında intercooler hortumlarında kaçak ya da benzer ufak tefek sorunlar da olabilir. Daha sonraki yazılarımda EGR valfi nasıl temizlenir konusuna değineceğiz.

ilgili yazılar: egzozdan gelen duman rengi nelere delaletegzozdan beyaz duman atıyoregzozdan mavi duman atıyoregr valfi nediregzozdan su gelmesi neden oluregr nedirenjektör işemesi

Buradaki videoda EGR valfi temizliğini ve sonucunu görebilirsiniz.


73 thoughts on “Egzozdan Siyah Duman Atıyor (Dizel Motor)

 • Eylül 18, 2021 tarihinde, saat 3:07 pm
  Permalink

  Merhaba aracım land Rover Freelander 1 td4 2001 model dizel 2.0 motor E46 motor. Aracım rampa çıkmıyor, siyah duman atıyor vites geçişleri daha fazla siyah duman atiyor. Turbo sistemi komple sıfırlandı. Enjektör sıfırlandı. Yüksek basınç pompası ve arada bir pompa daha var bunlara şuana kadar bakılmadi. Ve yakıt basınç sensörü değişmedi. Bilgisayarda Rail basınç hatası veriyor. Sensörü ölçtüm değerler normal gaza basınca değerler kalkıp iniyor 5v aralığında. Bana nasıl yardımcı olursunuz yönlendirmek için. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • Ocak 22, 2021 tarihinde, saat 4:05 pm
  Permalink

  Benim aracımda egzoz dan sim siyah duman atıyor ne yapabilirim

  Yanıtla
  • Ocak 26, 2021 tarihinde, saat 12:38 pm
   Permalink

   pompa enjektör servisine kontrol ettirin.

   Yanıtla
 • Ocak 4, 2021 tarihinde, saat 12:08 am
  Permalink

  merhabalar, 1.4d4 corolla aracım var sabah soğuk motorda ilk kalkışlarda siyah duman atıyor ve kokusu iğrenç boğazı yakıyor. 10-15 km yol yaptıktan sonra, yani motor ısınınca hiç siyah duman atmıyor ve kokuda yok. araç 203bin kmde. intercooler borusunda yağ terlemesi var. 10bin kmde yaklaşık 500ml-750ml yağ eksiltiyor. servis kitapçığında 1 lt kadar normal diyor. bu siyah duman 2016 yılından beri var bir türlü çözüm olmadı. yaklaşık 70bin kmdir bu şekilde.

  Yanıtla
  • Ocak 6, 2021 tarihinde, saat 12:06 pm
   Permalink

   egr’yi ve emme manifoldu girişini kontrol edin, gerekirse temizleyin. o kadar yağ eksiltmesi normal.

   Yanıtla
   • Ocak 9, 2021 tarihinde, saat 12:48 am
    Permalink

    yetkili servis bakım için gitttim durumu anlattım. EGR söktü temizledi yalnız, EGR soğutucusunu temizlemedi. durum yine aynı değişen bişey yok. EGR temizleyici solüsyonlar var kullanırsam sorun teşkil edermi acaba?

    Yanıtla
    • Ocak 10, 2021 tarihinde, saat 8:17 pm
     Permalink

     temizledilerse gerek yok.

     Yanıtla
 • Aralık 30, 2020 tarihinde, saat 5:16 pm
  Permalink

  Arkadaşlar merhaba

  Aracım 1.3 dizel 2004 140.000km de.Gaza yüklenince yani 4 bin 6 bin arası arkadan kara duman atıyor çalışırken birşey yok.Mazotu genelde Shell’den alıyorum ama daha öncesinde nereden alıyorlardı bilemiyorum birde vites değiştirip gaza yüklenince atıyor .Sebebi nedir ?

  Yanıtla
 • Kasım 28, 2019 tarihinde, saat 1:43 pm
  Permalink

  Merhaba aracın 1.3 multijet 2012 model albea aracımda yüksek devirlerde duman atımı mevcut sabitken veya düşük devirlerde yok 2.5 devire yaklasinca veya turbo devreye girince bi işlik sesi geliyor acaba sorun Turboda mi

  Yanıtla
  • Kasım 28, 2019 tarihinde, saat 1:58 pm
   Permalink

   Islık sesi turboya delalet. Yüksek devirde duman atma pompadan da olabilir.

   Yanıtla
 • Kasım 18, 2019 tarihinde, saat 6:05 pm
  Permalink

  Merhaba iyigünler. Bendede megane 3 105 lik var aracı 2 hafta önce aldım. 4 usta baktı . Motorcu , turbocu , pompacı , enjektörcü bendeki siyah duman çözülemiyor. 3 saniye duman atıyor kesiyor daha çok vites geçişlerinde. Geçen egr iptali yaptım çekiş arttı ama duman kesmedi. Yorumlarınızı bekliyorum.

  Yanıtla
  • Kasım 18, 2019 tarihinde, saat 6:09 pm
   Permalink

   sadece boşta 3 saniye kara duman atıyorsa kurcalatmayın derim.

   Yanıtla
 • Kasım 14, 2019 tarihinde, saat 2:29 pm
  Permalink

  Merhaba,

  Aracım 1.5 dci megane 105 beygir. Turboya bindiğinde veya rampalarda cok aşırı duman cıkışı oluyor. Bir kaç defa temizleyici karıştırdım yakıta ama geçmedi. Büyük bir sıkıntı verirmi nedeni nedir. Tamir etmeden kurtarabilirmiyim.

  Çok teşekkürler ilginiz için.

  Yanıtla
  • Kasım 14, 2019 tarihinde, saat 3:09 pm
   Permalink

   Merhaba, muhtemelen yakıt pompasındandır. Bu tür bir sorunu enjektör pompa tamir servisine gitmeden bulamazsınız. Bir zaman sonra devamlı siyah duman vermeye başlar yakıt tüketimi artar, araç muayeneden geçemez bunlar dışında bir sıkıntı vermez. Eğer pompa kaynaklıysa 800 lira civarı revizyonu tutuyor yine de aşırı duman varsa yaptırmakta fayda var.

   Yanıtla
   • Ocak 14, 2021 tarihinde, saat 12:11 am
    Permalink

    Kolay gelsin 1.9 2002 model Kangoo var araç boşta hiç gaz yemiyor gibi 60 80 km hızda giderken de çok kara duman atıyor ve araç hizlanmiyor nedeni ne olabilir.

    Yanıtla
    • Ocak 16, 2021 tarihinde, saat 8:27 pm
     Permalink

     mazot pompasına baktırın

     Yanıtla
 • Ekim 6, 2019 tarihinde, saat 4:50 pm
  Permalink

  Mehabalar 2008 passat tdi 170 bg lik aracımda seyir halindeyken görülmeyecek kadar az duman atıyor gaza yüklendiğimde belli oluyor. araç ilk çalıstırmada ısınmak üzereyken içeri çok kötü bi koku veriyor. Partikül filtresi iptal edilmiş. Sanayide usta bundan kaynaklanıyor diyor. Bu dumanı kesmek mümkün mü aracın çekilinde gidişinde hiçbir sorun yok km 230000. Teşekkürler şimdiden

  Yanıtla
  • Ekim 6, 2019 tarihinde, saat 6:40 pm
   Permalink

   Kokunun sebebi egr olabilir. Duman atmanın sebebi de pompa ya da enjektör olabilir. Egr’ye baktırın, siyah duman çok değilse böyle kullanın. Eğer cogalirsa pompaciya gidersiniz.

   Yanıtla
 • Eylül 29, 2019 tarihinde, saat 4:36 pm
  Permalink

  Merhaba aracım hyundai accent admira 2005 model dizel araç aracımda yoğun Bi şekilde siyah duman atma var elimi egzosa dayadığımda siyah ufak kül gibi elime geliyor yüksek devirde daha çok atıyor bide egzos patlamış yeni öğrendim ve son olarak yakıt tüketimi arttı

  Yanıtla
  • Eylül 29, 2019 tarihinde, saat 4:39 pm
   Permalink

   Pompa enjektör servisine gideceksiniz. Muhtemelen pompa revizyonu gerekecek ve gerekirse enjektörler de reviztondan geçecek.

   Yanıtla
 • Eylül 21, 2019 tarihinde, saat 9:05 pm
  Permalink

  2008 model 1.4hdi experde tam yükte siyah duman çıkıyor yazılmış biz dumanı gördük ama çok azdı dumanın nedeni ne olabilir

  Yanıtla
 • Eylül 21, 2019 tarihinde, saat 9:01 pm
  Permalink

  Experde aracı sonuna kadar zorlayınca tam yükte siyah duman attı şeklinde yazdılar ancak siyah duman oranı çok azdı aşırı bir duman yoktu nedeni ne olabilir

  Yanıtla
  • Eylül 21, 2019 tarihinde, saat 9:09 pm
   Permalink

   Başka soranlar da olmuştu detaylı yazmıştım. Dizel araçların yakıt hatları çok hassastır. Ayrıca yine dizel motorlar benzinli gibi havayı arttırarak değil yakıtı arttırarak devirlenir. Belli kilometre kullanımdan sonra yakıt hattındaki oringlerin deformasyonu, yüksek basınç pompasinin ufak tefek ayar sorunu yüzünden ya da başka küçük sebeplerden tam gaz durumunda biraz siyah duman olabilir. Normal kullanımda duman yoksa sorun yoktur. Bu duman bazı durumlarda egzoz manifoldu ya da egzoz sistemindeki kurumlardan dolayı da olabilir. Dediğim gibi sürekli duman yoksa üstünde durulması gereken bir sorun yoktur.

   Yanıtla
 • Eylül 19, 2019 tarihinde, saat 11:28 am
  Permalink

  Merhaba
  2012 2.2 Puma motor 155 lik transit aracım var ve araç sollarken veya sıkıştırdığım da 3000 devri gördüğünde kısa süreli fakat yoğun bir şekilde siyah duman atıyor.Pdf dolmuş kurum yapma ihtimali olabilir mi?
  Ayrıca boşta 3000 devirdi geçmiyor ve duman atmıyor.

  Yanıtla
  • Eylül 19, 2019 tarihinde, saat 9:16 pm
   Permalink

   Bilgisayara baglayip arıza koduna baktırın. Dpf dolduğu zaman yüksek devirde Dpf temizlenene kadar siyah duman olur. Boşta 3000 deviri geçmemesi güvenlik nedeniyle de olabilir (transitte var mı bilmiyorum)

   Yanıtla
 • Eylül 16, 2019 tarihinde, saat 12:45 pm
  Permalink

  Diğer bi nedense aracın ekzozunun kurum la dolu olması çözüm araca gaz verirken ekzozu bi bez yardımı ile ara ara açıp kapatmak çok sağlam bi kurum atacaktır hazırlıklı olun üstünüz başımız kirlenmesin sonrasında araba da atan duman azalacaktır ilkin az bi duman vardı ara gazda devir 3binde sabit bi duman vardı bu işlemden sonra devir 3-4binde sabitken hiç bi şekilde duman atma kalmadı ara gazda az az duman atma kaldı k 250bin o kadarda normaldir artık..

  Yanıtla
  • Eylül 16, 2019 tarihinde, saat 8:15 pm
   Permalink

   Katkı için teşekkürler.

   Yanıtla
 • Eylül 16, 2019 tarihinde, saat 8:23 am
  Permalink

  Aracimda sorun yoktu takı enjektör temizleyici yakıt katkısı koyana kadar şu anda geç çalışıyor ve gaza bastığımda siyah duman atıyor bayağı nedeni nedir acaba..

  Yanıtla
  • Eylül 16, 2019 tarihinde, saat 8:14 pm
   Permalink

   Enjektör temizleyiciler yakıt sisteminde bulunan çeşitli pislik ve araca zararı olmayan kurumları da sokebiliyor. Bununla ilgili olabilir. Bu arada bireysel düşüncem, düzenli kullanılmayan araçlarda bu tür temizleyicileri kullanmamaktan yana.

   Yanıtla
 • Eylül 16, 2019 tarihinde, saat 12:20 am
  Permalink

  Kolay gelsin 1.6 307 hdi. Araç çalıştırdığımda ve yol aldığımda sürekli siyah duman atıyor neden kaynaklanabilir turboda ses yok yağ yakma ya da yağ kaçağı yok motorda çalışmada sıkıntıda yok yani sesi ve çalışması normal bir şekilde.

  Yanıtla
  • Eylül 16, 2019 tarihinde, saat 8:11 pm
   Permalink

   Yüksek ihtimal pompadan kaynaklıdır.

   Yanıtla
 • Eylül 5, 2019 tarihinde, saat 2:54 am
  Permalink

  Araç polo 1.2 tdi ısıtma buji lambası yandı çok önemsemedim. Çalışmada bş problem olmadığı için. Aradan 1 hafta geçti patikül lambası yaktı, biraz yüksek devir kullan dediler söndü. Ertesi gün araç arıza lambası yandı. Yakıt yüksek basınç kodu verdi. 2000 deviri geçince ( özellikle vites geçişlerinde daha belirgin) siyah duman atıyor. Deviri düşürünce duman da azalıyor. Çekiş düşüşü yok. Rolantide araç sarsıntısı fazla. Ustamız enjektör üzerinde müşür arızalı olabilir dedi. Sonra enj bakacam dedi. Malzemeler baya pahalı. Sizce doğru yoldamıyız.

  Yanıtla
  • Eylül 5, 2019 tarihinde, saat 9:28 pm
   Permalink

   Usta, pompa enjektör servisi ise evet, değilse kısmet.

   Başka yorumlarda da yazdım. Dizel araç sahipleri bu tür sıkıntılara öncelikle sıradan ustalar yerine aracın kullandığı yakıt sisteminin servislerine yonelmeliler. Delphi ise Delphi, Siemens ya da bosch ise bunların servisine. Yetkili servisler markaların İnternet sayfalarında gösterilir. Servis ilk olarak aracın enjektorlerini söker ve makinada test yapar, pompayi kontrol eder. Bu işlemin maliyeti 250 lira civaridir. Eğer bu yapılmazsa iş kumara döner. Önce arıza kodunu veren parçalar değiştirilir, olmazsa başka parçalar değiştirilir ve cepten daha fazla para çıkar. Bunun için önerim yakıt sisteminin servisine danışmanız.

   Sanıyorum 1.2 tdi yakıt sistemi delphi’ydi.

   Yanıtla
   • Eylül 8, 2019 tarihinde, saat 1:14 pm
    Permalink

    İlginize tşk ederim. Ustamız bizi pompa ustasına yönelendirdi (delphi). Enj test ten geçti. Sensör arızası ayrıca enj zarar görmüş dedi. Yada önceden de düşük kalitede çalılıyormuş. Kısacası sizin söylediğinşz gibi oldu. Ama maliyetler çok yüksek sensörler 1100 tl ins bidaha yapmaz. Enj tanesi 600 den temizlik ve arızalı yerlerin tamiratı. İlginize tşk.

    Yanıtla
 • Ağustos 11, 2019 tarihinde, saat 12:52 am
  Permalink

  Merhaba aracım Clio 1.5 dci 2002 model aracım ilk marşda sorunsuz çalışıyor fakat motor sıcakken iki üç marşta çalışıyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  Yanıtla
  • Ağustos 12, 2019 tarihinde, saat 11:03 pm
   Permalink

   Böyle tahmin etmek zor. Bilgisayara baglayip mevcut hatalara ve geçmiş hatalara bakın.

   Yanıtla
  • Eylül 8, 2019 tarihinde, saat 8:40 pm
   Permalink

   0535 373 420 20 Hakan kardeşim ulaşabilirmisin bende de aynı hata var şu an

   Yanıtla
 • Temmuz 9, 2019 tarihinde, saat 2:57 pm
  Permalink

  2011 dizel 1.6 ford focusum var rölantide bile olsa gaza basınca siyah duman atıyor ve çiğ gibi bi koku var sanki Ara ara rampada fazla, çekiş biraz zayıf gibi ve motor arıza lambası yanıyor sıkıntı ne olabilir

  Yanıtla
 • Temmuz 9, 2019 tarihinde, saat 1:16 pm
  Permalink

  2011 dizel 1.6 ford focusum var rölantide bile olsa gaza basınca siyah duman atıyor ve çiğ gibi bi koku var sanki Ara ara rampada fazla, çekiş biraz zayıf gibi ve motor arıza lambası yanıyor sıkıntı ne olabilir

  Yanıtla
  • Temmuz 10, 2019 tarihinde, saat 2:34 pm
   Permalink

   Pompaciya gideceksiniz. Sorun pompada olabilir.

   Yanıtla
   • Ağustos 3, 2019 tarihinde, saat 5:10 pm
    Permalink

    2006 model Kia Sportage aracım , yakıt miktarı yarım depo altında iken ani fren ile durdugumda stop ediyor yarım depo üzerinde olmuyor bu durum. Ayrıca git Gide artan siyah duman ve 2000 devir civarı başlayan “hava ya da sürtünme gibi” bir ses geliyor. Yardımcı olursanız sevinirim

    Yanıtla
    • Ağustos 5, 2019 tarihinde, saat 1:26 pm
     Permalink

     Pompa enjektörcuye gitmenizde fayda var.

     Yanıtla
 • Haziran 25, 2019 tarihinde, saat 5:44 pm
  Permalink

  2006 c max dizel arabam var arabada gaza yuklendigimde siyah duman atıyor ama gaza yüklemezsem az az basarsam duman atmiyor klima açıkken özellikle çok simsiyah duman atıyor tamirci turbo basınç sensoru arızalı dedi araba siyah duman atmaya devam ederse kurum bağlar dedi. Siyah duman atması arabaya zararlı mi sizce

  Yanıtla
  • Haziran 28, 2019 tarihinde, saat 10:23 pm
   Permalink

   Geniş zamanda zararlı tabii. Aracınız zengin yakıyor. Bunun neticesinde tam yanma olmadığı için kurum ve pek çok atık çıkıyor. Acil olmasa da rahat bir zamanda yaptırmanızi tavsiye ederim.

   Yanıtla
  • Haziran 29, 2019 tarihinde, saat 10:47 am
   Permalink

   hikayeden eğr temizlemiş her aracın eğr si kurumlu içine sıvı sıkınca bir miktar çözülüyor aracı çalıştırınca siyah duman atmış çözüm bu değil araçta turbo enjektör hava filtreleri nasıl ona bakılır duman atmaması için enjektör bozuk olunca beyaz duman atmaz ilk defa duyuyorum dizeller zaten arada bir siyah duman koy verir hava filtresi 6 ayda değişirse duman atma çok az oluyor 1 senede iyice tıkanıyor bazı araçlarda beygiri yüksek olan larda dün bende değiştirdim gaza basınca duman kalmadı 6 ayda bir değişimle boşa atıcağı dumanı yakıt olarak yakınca aynı hesaba geliyor

   Yanıtla
 • Haziran 12, 2019 tarihinde, saat 11:24 pm
  Permalink

  Merhabalar güzel anlatımınız için teşekkürler ;aracım 2011 toyota yaris , 1.4 d-4d dizel. 141000 km de.Araçta normalde sorun yok lakin 4/4.3 devirlere kadar basıp gazdan ayağımı çektiğimde siyah duman atıyor (boştayken). Bir iki kere gece seyahat ederken gaza sert bastığımda aynada duman çıktığını fark ettim( arkadaki aracın farlarından gördüm) ve durur vaziyette arkadıma gaza bastırarak arkadan izledim. Sonucunda düşük devirlerde sorun olmadığını ama yüksek devirlerde gazı bıraktığında siyah duman attığını gördüm. Gaza basarken atmıyor gaz bırakıldığında atıyor sadece. Sorun neyden kaynaklı olabilir sizce?

  Yanıtla
  • Haziran 23, 2019 tarihinde, saat 9:01 pm
   Permalink

   Bir sorunu yok, boşa araca elletmeyin. Dizel motorlar hava yakıt karışımın biraz hassastır. Bu oran biraz sasarsa siyah duman yapabilir. Sebebi yakıt pompası, yakıt hattında çatlak, turbo basıncı düşüklüğü gibi pek çok şey olabilir. Eğer araçta baska bir sorun yoksa hiç elletmeyin. Çok daha düşük kilometrede dizel alsanız o kadar siyah duman yapar.

   Yanıtla
 • Mayıs 30, 2019 tarihinde, saat 3:06 pm
  Permalink

  Aracın devrini biraz zorlayınca 1-2 viteste (yolda ya da rolantide 4000-5000 devirde) siyah duman atıyor. Geri vitese atıp park etmeye başlarken de başlangıçta biraz atıyor. Ayrıca aracı boğarsan devrini bulana kadar da atıyor arada duman. Yolda Sürekli atmıyor duman sadece üstte yazdıklarım olduğunda atıyor. Dizelci enjektörleri temizletmen lazım diyor da bu devirde herkes para için yalan söyler oluyor ve siz enjektör arızası beyaz duman yapar yazdığınıza istinaden bu yorumu yazıyorum.

  Aracım 2005 peugeot 206 1.4 hdi

  Yanıtla
  • Mayıs 30, 2019 tarihinde, saat 3:50 pm
   Permalink

   Siyah duman yakıt pompasından, yakıt hattındaki boruların çatlak ve kacaklarindan, hava hattından hatta akla gelebilecek pek çok küçük şeyden kaynaklanabilir. Aracın yakitinda artma, tekleme stop ettirme, cekiste dusukluk, devamlı aşırı duman gibi sorunlar yoksa 4000 devirde siyah duman atıyor diye aracınıza elletmeyin. 4000 devirde dizellerin pek çoğu siyah duman atabilir.

   Yanıtla
 • Mayıs 29, 2019 tarihinde, saat 6:40 am
  Permalink

  Aracim peugeot 2007 407 1.6 hdi araci aldimda turbo tam aktif degildi hava basinci hatasi veriyordu turbocuya 800 tl yapti yapmadan önce cekis düsüktü ve siyah duman atmiyordu yaptirdiktan sonra normal calistirdim da isindiginda sorun yok rolantide calistirir ken gazi köklüyorum aiyah duman atiyo yolda giderken de ani hizlanma yaptim da duman atiyo parca parca vides gecislerinde bu neden olur

  Yanıtla
  • Mayıs 29, 2019 tarihinde, saat 10:03 am
   Permalink

   Mazot pompası kaynaklı olabilir, yakıt borularinda kaçak ya da hava alma gibi bir durum olabilir. Aslında basit ya da karmaşık sebepleri olabilir. Pompaciya inceletmeniz sağlıklı olur.

   Yanıtla
 • Mayıs 9, 2019 tarihinde, saat 2:24 am
  Permalink

  Arabam fort kornet arabayı calistirdigimda arabanin sesi cok deisik ve bogulacak gibi oluyor sanki ama isindiktan sonra herhangi bi sikinti kalmayor gaza hafif yuklendigimde ise siyah duman atiyor

  Yanıtla
  • Mayıs 14, 2019 tarihinde, saat 11:24 pm
   Permalink

   Pompaciya gidip enjektor ve pompayi kontrol ettirin.

   Yanıtla
 • Şubat 25, 2019 tarihinde, saat 9:08 am
  Permalink

  İyi günler 2006 Tucson otomatik aracimin geri vitese taktigimda eksozdan kara duman atması var ve yakıt olarak ta fazla yakıyor arac ışıklarda N ye alıyorum titreme kessin diye yoksa D modunda arac masaj moduna giriyor neden acaba

  Yanıtla
  • Şubat 25, 2019 tarihinde, saat 4:16 pm
   Permalink

   Dizelse yüksek ihtimal pompa kaynaklı olabilir. Önce pompacıya gidin. Benzinli ise enjektör sorunu olabilir.

   Yanıtla
   • Şubat 26, 2019 tarihinde, saat 8:37 pm
    Permalink

    Pompayi yeni degistirdim enjektör ler temizlenip bakimi yapildi lakin öncesinde pompa bozulmuş yatak yenmiş ve motor içine mazoot birakiyormus yağ seviyesi yükseliyordu pompadan şüphelenildi ve dogru cikti lakin aracın pompa sorunu bitmesine ragmen hala duman atiyor yağ da damlatiyor interkolde temizlendi ama sonuc yine ayni

    Yanıtla
    • Şubat 26, 2019 tarihinde, saat 9:26 pm
     Permalink

     Araç ne ve yağı nereye damlatıyor?

     Yanıtla
     • Mart 1, 2019 tarihinde, saat 2:54 pm
      Permalink

      Araç 2006 Tucson ve yag maanifolt ustunden turbo gizzasindan assagi kadar yayılıyor yalniz bir olay var ki aracın mazot pompası değiştikten sonra yağ seviyesi düşürülüp normal seviyeye indirildi ve usta tamam desi acaba yağa karışan mazot yagi inceltip özelliğini yitirtebilirmi ondan kaynaklı turbo tarafindan yağ kaçırır mı ve aracına kaç numara hangi marka yağ kullanmalıyız bunu sormamin sebebi her aracın üreticisinin önerdiği yağ varmis ve o motora daha iyi geliyormuş oyle duydum yardimci olursanız sevinirim

     • Mart 1, 2019 tarihinde, saat 8:04 pm
      Permalink

      Öncelikle mazot yağa karışırsa yağı inceltir ve özelliğini yitirmesine sebep olur. Yağı öyle bir durumda aciliyetle değiştirin. Aracınızın turbo seviyesine yakın yağ filtresi var, yağım bolca gezdiği kulbutor kapağı var ve turbonun alt tarafında turboya yağ ulaştıran borular var. Bunlardan kaçak olabilir, eğer nereden oldgunu tespit edemiyorsanız motoru yikatip temizletin, daha sonra biraz çalıştırıp sızıntıyı kolaylıkla bulabilirsiniz.

      Aracınıza 5-30 c3 yağ kullanabilirsiniz. Eğer dpf varsa dpf’li yağ tercih edin.

 • Şubat 5, 2019 tarihinde, saat 2:29 am
  Permalink

  Araç giderken çekişinde sıkıntı Yok fakat durduğu yerde baya bi duman ve kötü koku çıkıyor. EGR sıkıntısı zaten çekiyorduk ve değişim de olsa temizleme de olsa yine aynı sorunlar olduğundan iptalini yaptık. Sizce ne gibi sıkıntı olur ? Kolay gelsin

  Yanıtla
  • Şubat 5, 2019 tarihinde, saat 10:38 am
   Permalink

   EGR iptali bir sorun yaratmaz. NoX miktarının düşürülmesi için düşük devirlerde kullanılıyor. Zararı doğaya…

   Yanıtla
   • Şubat 5, 2019 tarihinde, saat 5:19 pm
    Permalink

    Dizel partikül filtresi arıza ışığı yanıyor, belli bi km devirli kullanınca sünüyor. Şuan yandı ve belli bi km gittim fakat sönmedi. Sanırım Hava kütle ölçer arızası olduğu söylendi servis de. Ne gibi sıkıntı olabilir sizce ?

    Yanıtla
    • Şubat 5, 2019 tarihinde, saat 6:43 pm
     Permalink

     Hava kütle ölçer arızalı olabilir ona bir şey diyemem ama dpf ile ilgisi yok. Dpf dolup da karşı basınç oluşursa ikaz lambasını yakar. Sistem bu kadar basittir. Araç temizleyemezse söktürüp temizletebilirsiniz.

     Yanıtla
     • Haziran 18, 2019 tarihinde, saat 3:02 pm
      Permalink

      Aracım2003 pejo 307 1.4 hdi. aracinda yuksek devirlerde ara sira siyah duman ve ciddi cekis dusuklugu var.yakita katki attigimda cekis duzeliyor fakat bir sure sonra yine cekis dusukluugu oluyor.ihtimal
      egr mi katalizor mu

     • Haziran 23, 2019 tarihinde, saat 9:06 pm
      Permalink

      İkisi de değil. Bir pompaciya gidip test yaptırmanız fayda var.

    • Ağustos 31, 2019 tarihinde, saat 6:53 pm
     Permalink

     Merhaba aracım corolla d4d 1.4 dizel rolantide ve 3 bin devire kadar normal sürüşlerde bir sorun yok ama araca yüklenince ciddi derecede 3 bin devirlerde siyah duman atıyor ve hatta duman kokusu aracın içine geliyor sebebi nedir?özellikle duman kokusu neden içeriye gelir?

     Yanıtla
     • Eylül 4, 2019 tarihinde, saat 9:04 pm
      Permalink

      Mazot pompası olabilir. Pompa enjektör servisine göstermenizde yarar var.

 • Aralık 31, 2018 tarihinde, saat 6:34 am
  Permalink

  2005 caddy 1.9tdi var bende. Siyah duman yok fakat eksozdan çok ağır bir koku yayılıyor, ters rüzgarda aracın içinden de hissediliyor ve rahatsızlık veriyor. Bir fikriniz olur mu?

  Yanıtla
   • Ocak 2, 2019 tarihinde, saat 9:15 am
    Permalink

    EGR valfini değişeli (tadilat değil komple parça değişimi) takribi 10 ay oldu. Aracım 430bin nerdeyse tüm bakımları ile ilgilendim, diri bir araç. Fakat bu koku olayı gerçekten kendinden soğuttu.

    Başka bir fikriniz olur mu?

    Yanıtla
    • Ocak 2, 2019 tarihinde, saat 9:51 am
     Permalink

     Sorun hava ya da yakıt hattından kaynaklanıyor. Kontrolü yapılmayan varsa ona yönelin. Böyle bir şey söylemek zor.

     Yanıtla
     • Temmuz 6, 2019 tarihinde, saat 1:01 am
      Permalink

      Yeni araç aldım Doblo 1,9 dizel siyah duman atıyor sabahları çalıştırdığımda ve aşırı yukledigimde Gine siyah duman atıyor bu araçla uzun yol yapabilirim teşekürler

     • Temmuz 9, 2019 tarihinde, saat 10:29 am
      Permalink

      Heryere gidersiniz. Mazot pompası bakımdan geçecek. Ortalama 700-1000 lira arası masrafı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.