Egzozdan su gelmesi neden olur

Egzozdan su gelmesi neden olur, tamiri, çözümü nedir? Bugünkü konu başlığım bu. Hele kışın da gelmesiyle araba sahiplerinin bir kısmını endişelendiren, egzozdan buhar çıkmasına da sebep olan bu olayın sebebi yanık conta mıdır, yoğunlaşma mıdır, lpg ya da yakıt yüzünden midir? biz yazalım da meraklısına da rehber olsun. Geçelim konuya.

egzozdan su gelmesi
egzozdan su gelmesi

Egzozdan su gelmesi neden olur

Buna sebep olan farklı faktörler var, aslında yazının girizgahında belirttiğim gibi conta yanması da, yakıt içinde doğal olarak bulunan az miktardaki suyun buharlaşması da, egzoz içinde yoğuşan su da buna sebeptir. Şimdi sizin kafanızı haklı olarak kurcalayan “iyi de hangisi” sorusu. Bunu ayırmanın yolları var.

Yakıtın içinde az miktarda bulunan su

Öncelikle şunu söyleyeyim, aracın egzozundan abartılı olmamak kaydı ile su buharı çıkıyorsa çok telaşlanmayın az miktar buhar hele ki kış günlerinde gayet normal. Nefes verirken ağzımızdan burnumuzdan da çıkıyor o kadarı. Yakıtların içinde doğal olarak biraz su bulunur. Bu su yanma esnasında buharlaşıp egzozdan atılır. Haliyle sıcak egzozdan çıkan su buharı, soğuk hava ile karşılaşınca da yoğuşur ve egzozdan su buharı çıkmasına neden olur. Yalnız buhar değil, soğuk günlerde ilk çalıştırmadan sonra egzoz ısınana kadar duruma göre su gelmesine de neden olur. Dediğim gibi az miktarda ise kafaya takılacak bir arızaya işaret etmez.

Silindir kapak contası sebebiyle egzozdan çıkan su

Eğer conta yanıksa bu sefer işin rengi değişir. Egzozdan sadece soğuk havada değil sıcak havada da su çıkar. Suyun miktarı değişebilir. Bu durumda aracın su eksiltip eksiltmediğine bakmak gerekir. Aynı zamanda bu tüden şüphelerde hemen yağı da kontrol etmek gerekir. Zira yağa karışan su yağın bozulmasına ve motorun da yatak sarmasına varan sonuçlar doğurur. Eğer çok su eksiltme varsa tek çözüm silindir kapak contasını yenilemek. Bunun dışında yapacak bir şey bulunmuyor. Ayrıca ilk çalıştırma esnasında egzozda yoğun su çıkışı da gözlemlenir ve egzoz ısındıkça bu su yerini buhar çıkışına bırakır.

silindir kapak contası testi nasıl yapılır?

Egzozdan su gelmesi neden olur?

Soğuk egzozda yoğuşma sebebi ile çıkan su

Bazı durumlarda aracı park ettikten sonra gece boyunca egzozun içi nemli hava ile dolar, haliyle havada en yüksek nem miktarı gece olur. Sabah ilk çalıştırmada yine egzozdan su atma ya da yoğun buhar çıkışı görülebilir. Bu durumda da çıkış kısa sürer ve ısınan egzoz ile kaybolur. Ayrıca gün içinde de tekrarı olmaz.

Buraya kadar çeşitli ihtimalleri yazdım. Sonuçta motorda su eksiltme yoksa telaşlanacak bir durum da yok. Yakıttan şüpheniz varsa da yakıt aldığınız yeri değiştirerek çözüm bulabilirsiniz.

Yazıyı burada bitiriyorum. Aklıma gelmeyen ya da atladığım durumlar da olabilir. Sormak istediğiniz olursa ya da tecrübelerinizi paylaşmak isterseniz aşağıda bulunan soru cevap kısmından yazabilirsiniz. Arabanıza da kendinize de iyi bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.