Eksantrik sensörü arızası belirtileri

Eksantrik sensörü arızası belirtileri yazısında arızası nasıl anlaşılır, arıza belirtileri, tamiri, değişimi, nedir, ne değilir hepsini yazarak merakınızı gidermeyi umuyorum. Bu zamana kadar yazmamışım biriniz de uyandırmamış, başlayalım bakalım.

Eksantrik sensörü nedir?

Eksantrik konum sensörü ya da eksantrik pozisyon müşürü artık ne derseniz hatta ingilizce hall sensor de diyebilirsiniz. Bu arkadaşın görevi eksantrik milinin konumu ecu’ya bildirmek oluyor. Bu parçanın nasıl çalıştığını anlatıp aguş guguş bilgilerle yazıyı boğmayacağım fakat yine de şu kadarını yazayım, manyetik bir devre, eksantrik milindeki bir manyetik noktadan yararlanarak elektrik üretir, bunu da ecu’ya yollar falan filan…

eksantrik sensörü
eksantrik sensörü külbütör kapağı üstünde görülüyor

Eksantrik pozisyon müşürü ne işe yarar?

Eksantrik milinin konumunu belirler ve buradan da hangi silindir üst ölü noktada, hangisi egzozda ötekisi ne yapıyor gibi bilgileri ecu’nun tam olarak bilebilmesini sağlar. Ecu da durur mu aldığı bu güzide bilgileri kullanarak motorun ateşleme avansını, yakıt püskürtme zamanını bir çırpıda ayarlayıverir. Burada size çok derin bilgi verdim, böylece bu teneşire gelesice sensör bozulursa başınıza neler gelebileceğini az çok tahmin etmişsinizdir. Hatta blogumu baştan beri okuyanlar şıp diye anladı.

Eksantrik konum sensörü bozulursa ne olur?

Efenim bu araba için küçük ama insanlık için büyük parça bozulursa hiç boşa yırtınmayın araba çalışmaz. Ha şimdi bu parça performansı düşük çalışırsa da ya da arada tekrarlayan arıza yaparsa o zaman motorun rezalet çalışmasına tanık olabilirsiniz. Nedenini geçen gün detaylıca yazmıştım araçlarda artık distribütör, tevzi makarası filan yok. Ateşleme sırası ve avansı hep böyle abidik gubidik parçalara bağlı. Bu parçalar çalışmadımıydı motor da benden bu kadar kardeş deyiverir. Kesinlikle arıza lambası yakar ve dtc arıza kaydı verir. Bu tür durumda boşa zorlamayın.Ayrıca arıza kodu da p0016‘dır.

Sensörün yerine gelince çok değişken, markaya göre eksantrik kasnağının dibinde, triger dolaylarında hatta karank milin üstünde bulunabiliyor. Krankta olana krank pozisyon sensörü diyoruz. Bazı araçlarda birden fazla da olabiliyor. Hep bunlar kısmet işi!

Yazıyı burada yavaştan bitiriyorum, bu konuda eksik gedik yazdıklarım, daha da merak ettikleriniz, soru ve görüşleriniz için aşağıdan yazın. Hatta arada bir merhaba deyin de sesinizi duyalım. Hiç hal hatır soranımız yok! Başka yazılarda görüşmek dileği ile…

3 thoughts on “Eksantrik sensörü arızası belirtileri

 • Kasım 23, 2019 tarihinde, saat 4:47 pm
  Permalink

  Aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler. iyi çalışmalar.

  Yanıtla
 • Kasım 5, 2019 tarihinde, saat 1:29 pm
  Permalink

  bu kadar yaziya bir MERHABA denir canim artik.)
  ve hatta buyuklerin ellerinden kucuklerin gozlerinden operim.)
  Selam ve dua ile.

  Yanıtla
  • Kasım 5, 2019 tarihinde, saat 1:54 pm
   Permalink

   sağolasın, müteşekkiriz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.