Elektrikli Direksiyon Arızaları ve Tamiri

Elektrikli direksiyon arızaları ve tamirini anlatacağımız bu yazımızda sizlere direksiyon sistemini tüm ayrıntılarıyla anlatacağız.

Elektrikli Direksiyon Nedir?

Bildiğimiz gibi mekanik direksiyonların kullanım zorluğundan dolayı otomotiv sanayi direksiyon destek sistemleri kullanıyor. Bu desteklerin günümüze kadar en çok kullanılanı hidrolik direksiyon sistemi idi. Artık araçların motor hacminin oldukça küçülmesi, emisyon değerlerinin oldukça aşağıya düşürülmesi ve ekonomik yakıt tüketimine sahip araç imal etme çabaları sonucunda, motordan kayış vasıtasıyla güç alan hidrolik direksiyonun yerini ise elektrikli direksiyon aldı. Aldı da sanki ne fark etti diye düşünebilirsiniz belki bakım ve arıza maliyetlerini düşününce haklı da olabilirsiniz fakat otomotiv sektörünün yakıt tüketimlerini ve emisyonu %5 düşürmek için harcadığı parayı ve sarf ettiği eforu düşününce araçtaki tüm sistemlerin elektrikli modellere evrilmesini anlayabiliriz.

Direksiyon Sistemine Hızlı Bir Bakış

direksiyon sistemi
Elektrikli direksiyon Sistemi

Önce sisteme hızlı bir bakış atalım. Direksiyon sistemi, direksiyon kutusu, 2 adet rot mili ve 2 adet rotbaşı ayrıca direksiyon simidi ve bir kaç mafsaldan ibaret bir sistemdir. Direksiyon kutusunun içinde bulunan servo dişliler sayesinde sizin direksiyon simidine uyguladığınız çevirme hareketini tekerleklere iletirdi, iletirdi diyorum çünkü artık günümüz aracında böyle sistemler kalmadı. Kısaca sistemin evrimi şöyle oldu; önce servo dişli direksiyon kutusu gitti yerine hidrolik direksiyon kutusu geldi. Bu kutu da hidrolik bir pompa sayesinde çalışıyordu. Daha sonra küçük motorları zorlayan bu pompa ve kutu da gitti, yerine birkaç dişli ve 12v elektrik motoru olan elektrikli bir sistem geldi. İşte şu an bu yazıya bakmanızı sağlayan ve direksiyonunuzu taş gibi sertleştiren sistem bu. Mekanik sistemin elektrikli 12 volt motorla çalışan hali. Tam birebir olmasa da yakın en azından.

Elektrikli Direksiyon Arızaları

Çok can sıkmadan konumuza dönelim. Bu sistemin öyle çok arıza yapacak bir tarafı yok, basit dişli, mafsal arızası ya da en kötüsü direksiyon sertleşmesine sebep olan motor ya da motor sürücüsü yani elektronik kart arızası. Diğer arızalar zaten mekanik ve bulması da çözümü de gayet kolay fakat elektrikli direksiyon motoru biraz daha karmaşık. Bu motor bildiğimiz marş dinamosu, silecek motoru gibi 12 volt bir motor, yeri direksiyon kolonunun ön tarafı, yani gaz pedalının üstü. Motora kolay kolay bir şey olmaz. Eğer direksiyon sertleşmesi var ise daha çok motorun çalışmasını sağlayan karta odaklanmak gerekir.

Peki bu direksiyon motoru sürücü kartı ne arıza yapar?

Aslında onun da arızaları çözülemeyecek cinsten değil fakat iyi bir elektronikçi dilinden anlar. Bu kartın zamanla lehimleri çatlar veya diyotları bozulur. Eğer bu tip bir durum oluşursa araç direksiyon arıza hatası verip elektrik motorunu devre dışı bırakacaktır. Kartın yeri 12v motorun üstü ve sökebilmeniz için direksiyon kolonunu çıkartmak zorundasınız. Eğer sökmeyi başarırsanız ve çok iyi bir elektronikçi tanıdığınız var ise ortalama 1000 lira civarı tutan elektrikli direksiyon sertleşmesi tamiri sizin için çok ucuza hallolmuş olur.

Elektrikli Direksiyon Adaptasyonu

elektrikli Direksiyon sertleşmesi
Elektrikli Direksiyon kutusu

Tabi bu direksiyon sistemi diğerlerinden farklı olarak rot başı ve rot mili değişimlerinden, 12 volt motor tamirlerinden sonra açı sensörü olduğu için adaptasyon istiyor. Bu açı sensörü adaptasyonu tekerleğin hangi açı için ne kadar dönmesi gerektiğini elektrik motoru sürücüsüne öğretiyor. Markaya göre değişen bu işlem için kullanım kılavuzunda açı sensörü kısmına bakabilir ya da gittiğiniz rot balans ayarcısından açı sensörü adaptasyonu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bu konuya da uygun bir zamanda değineceğim. Direksiyon sistemi ile ilgili yazımız bugünlük bu kadar ilerleyen günlerde de bu konuya detaylıca değineceğim. Özellikle renault megane, citroen, peugeot gibi araçlarda elektrikli direksiyon sertleşmesi arızası olabiliyor. Bu tük bir arıza da tabiri caizse enseyi karartmaya gerek de yok.

Tüm soru, istek, öneri ve görüşleriniz için altta bulunan SORU-Cevap kısmından bize yazabilir, şu kerataları takip edeyim derseniz facebook’tan bizi bulabilirsiniz. Vallahi sayfayı yeni açtık link veremiyorum arayın çıkar, olmadı biz sizi buluruz.
DMCA.com Protection Status

69 thoughts on “Elektrikli Direksiyon Arızaları ve Tamiri

 • Ağustos 26, 2021 tarihinde, saat 5:05 pm
  Permalink

  Selamın aleyküm kolay gelsin ustam.
  Beyinciye götürdüm net bir cevap alamadım olabilir diyor .kesin bu yüzden diyen olmadı.
  honda civic fb7 2014 benzinli aracım direksiyonu söküp yeni deri kapladım. kaplamaz olaydım.
  Direksiyon açı sensör hatası veriyor.airbag hataları veriyor sildiremedim.
  yardımcı olursanız çok sevirim

  Yanıtla
 • Mart 27, 2021 tarihinde, saat 4:31 pm
  Permalink

  merhaba

  Honda civic Fb7 aracım var 2012 model bazen direksiyon hata veriyor sertleşiyor. bir türlü arızasını bulamıyorum. ecu beynini değiştirdim arkadaşın araba ile arıza tekrarladı. sonra eski ecu beynini taktım. hata veriyor arabayı stop edip tekrar çalıştırıyorum gidiyor bazen bu şekilde yaptığımda hiç gitmiyor 2-3 gün sürüyor hata kalkıyor sebebi ne olabilir bilginiz var mı?

  Yanıtla
 • Kasım 28, 2019 tarihinde, saat 12:15 pm
  Permalink

  Merhabalar. Direksiyon kutusunu komple değiştirdim. Araç şarj ınıda kontrol ettridim şarj ediyor. Lakin akü lambası yanıyor ve direksiyon sert kalıyor. Bi süre çalıştıktan sonra kontağı aç kapa yapıyorum ve akü lambası sönünce direksiyon normale dönüyor Herhangi bir öneriniz var mı acaba …

  Yanıtla
  • Kasım 28, 2019 tarihinde, saat 12:32 pm
   Permalink

   Hata veriyor mu? Akü lambası ile direksiyon hatasını birbiri ile iliskilendiremedim.

   Yanıtla
   • Ekim 24, 2021 tarihinde, saat 10:42 am
    Permalink

    1- Araç lazerli rot aletine bağlanır.
    2- Otomatik vitesli araçlar için N, düz vitesli araçlar için ise “boş” konuma alınır ve motor
    stop edilir.
    3- Rot aletinin ekranında belirtilen ileri-geri ve direksiyondan sağ-sol hamleleri yapılır.
    4- Kritik maddelerden birincisi: Direksiyon sıfır konuma ayarlanıp sabitlenir ancak elektrikli
    direksiyonlarda MUTLAKA motorun çalıştırılarak, elektrikli destek ile sıfır olarak ayarlanması
    gerekir. Ve ardından direksiyon kilidi takılır. Ne yazık ki Türkiye’ de çoğu usta normal
    hidrolikler gibi, motoru çalıştırmadan direksiyonu ayarlayıp sabitlemektedir.
    5- Rot kontrol ve düzeltme mutlaka şu sıralama ile yapılmalıdır: Önce arka tekerleklere
    gerekli ayar, sonra ön tekerleklere ayar.
    6- Kritik maddelerden ikincisi: Mekanik olarak rot ayarı işlemleri bittiğinde, direksiyon kilidi
    SÖKÜLMEDEN, halen direksiyon sıfır konumdayken direksiyon açı sensörlerinin GDS
    (Veya Codelink) aletine bağlanarak sıfırlanması gerekir. 1 derecelik rot düzeltmesi
    sonrasında bile mutlaka açı sensörlerini sıfırlatın.
    7- Tüm işlemler bittikten sonra direksiyon kilidi sökülerek test sürüşüne çıkabilirsiniz.
    Elektrikli direksiyonlarda, direksiyonun motor çalışırken sıfır konumuna ayarlanması
    gerektiğini ve her rot işlemi sonrası araca elektronik olarak “0” noktasının yazılımsal olarak
    öğretilmesi gerektiğini bilmeyen ustanız var ise mutlaka yukarıdaki sıralamayı uygulatın.

    (Alıntı)

    https://www.opelim.net/threads/cozulemeyen-saga-cekme.172226/

    Yanıtla
   • Ocak 29, 2022 tarihinde, saat 1:11 pm
    Permalink

    Benim direksiyon çok soğuk havalarda sertleşiyor. Aç kapa yapılınca düzeliyor. Ancak bir müddet sonra arıza tekrar yapıyor. Şöyle bir sistem geliştirdim. Motor üşümesin diye 2 çorap giydirdim. Bir de kaliteli akü kullanıyorum. Çözüm bu. Kolay gelsin.

    Yanıtla
  • Mart 21, 2021 tarihinde, saat 6:33 pm
   Permalink

   Araç lifte kaldırıldığında marşa basınca direksiyon komple sağa dönüyor. Ya da yerdeyken de araç çalıştığı zaman direksiyon sağa doğru atmaya çalışıyor

   Yanıtla
 • Ekim 28, 2019 tarihinde, saat 8:07 pm
  Permalink

  2012 toyota dizel direksiyon motor proplrmi nasıl çözülür

  Yanıtla
 • Ekim 7, 2019 tarihinde, saat 11:54 pm
  Permalink

  Merhabalar Fiat Bravo 2008 1.4 turbo aracım var. Yaklaşık 2 senedir direksiyon sertleşmesi problemi yaşıyorum. Akü lambası yanıyor ve direksiyon (elektrikli) taş gibi oluyor. Araç bi süre çalıştığında kontağı açıp kapatıyorum akü lambası sönüyor ve direksiyon normale dönüyor.Şimdi size sorum yukarıda anlattığınız kartı kendim çıkarabilme imkanım varmı az çok elim anahtar tutar. Mezun olsa idim makina mühendisi çıkacaktım lakin olmadı. Ve bu kartın lehimlerini bilgisayar tamircim var ona baktırıp arızayı giderebilirmiyim. Tüm usatalardan farklı bi ses çıkıyor yardımcı olursanız çok sevinirim…

  Yanıtla
  • Ekim 7, 2019 tarihinde, saat 11:57 pm
   Permalink

   Çıkarırsınız fakat sabırlı ve dikkatli şekilde işçilik yapın. İyi bir elektronikci karttaki arızayı bulacaktır.

   Yanıtla
   • Ekim 8, 2019 tarihinde, saat 3:42 pm
    Permalink

    Karta ulaşmak biraz zor oldu lakin başardım sanırım. Kartın vidalarınıda söktüm fakat üzerinde plastik bi aksam var çoklu kabloları karta taşıyan bi sistem sanırım fakat kartı bırakmıyor. O nuda kartla beraber mi alıcam yoksa kartın üzerinden o nu ayırmam mı gerekiyor. Az elle zorladım ucundan gelicek gibi lakin yanlış bişey yapmak istemiyorum sonuçta elektronik parça. Resimlerini çektim size gösterebilmek adına ama buradan resim atamıyorum Face ten bulup atıyım dedim ordada sayfanızı bulamadım…

    Yanıtla
    • Ekim 8, 2019 tarihinde, saat 3:49 pm
     Permalink

     Resmi atmanıza gerek yok ben de resimden tam olarak bilemem. Soket varsa tırnaklıdır, sökmesi zahmetli olabilir yerine göre. Kırmadan dökmeden sökebilmek önemli. Resim atacaksanız info@timsahkriko.com adresine gönderebilirsiniz.

     Yanıtla
     • Ekim 8, 2019 tarihinde, saat 4:36 pm
      Permalink

      Attım musait olduğunuzda bakabilirseniz sevinirim

     • Ekim 9, 2019 tarihinde, saat 12:53 pm
      Permalink

      Tekrar merhaba.Karta ulaştım lakin kartı gördüğüm halde sökemiyorum. Anladım ki kolonu komple çıkarmak gerek kartı alabilmek için şu anda o işlemi yapabilecek malzemem yok. Başka bi zaman tekrar denerim belki.Yalnız arızanın kartta olduğunu anladım vidaları söktükten sonra kontak basarken bi köşesinden bastırınca arıza yapmıyor demekki orada bi lehim bozukluğu var. Arıza tespitiniz doğru bunun için teşekkürler. Son bi sorum olucak şimdi dreksiyon ışığı yanmaya başladı ve kitapçığa bakın diyor, bağlantıları söktüğüm için açı kalibrasyonumu yapmam gerekiyor? İlginize tekrar teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 • Ekim 5, 2019 tarihinde, saat 9:45 pm
  Permalink

  Ustam merhaba benim megan 2 2008 modèl arabam var direksiyon sertlesti bende baska megandan aktardim komple direksiyonu motoru felan calistirdim kontrol ettim duzeldi 10 saniye sonra duman kokusu aldim ve kontagi kapattim ve duman gordum korkudan suan calistirmiyorum acaba sorun ne

  Yanıtla
  • Ekim 5, 2019 tarihinde, saat 9:59 pm
   Permalink

   Tam olarak nerede olduğunu soyleyemem fakat, bir yerde muhtemelen kısa devre var. Oto elektrikçiye danışın.

   Yanıtla
   • Ekim 5, 2019 tarihinde, saat 10:04 pm
    Permalink

    Hmm Péki direksiyonu degistirdim komple kablolarin yeride dogru ne Yanlis gitmis olabilir acaba onceki direksiyondami bu yuzden bozuldu yurt disindayim burda oto elektirikci yok renault garajina gitsem 4 bin euro derler

    Yanıtla
    • Ekim 5, 2019 tarihinde, saat 10:12 pm
     Permalink

     Burada parça pahalı ustalık ucuz, orada parça ucuz ustalık pahalı. Öncelikle taktığınız motor sağlam mı ondan emin misiniz? Sağlam olduğuna eminseniz tüm soket ve elektrik bağlantılarını kontrol edin. Kısa devre olmadığından emin olun. Her şey doğruysa ve hala koku ve duman geliyorsa bunun kaynağını bulun. Oto elektrik işi tehlikelidir, her zaman yangın riski vardır. Bu işleri yaparken yanınızda bir yangın tüpü olsun ve akünün kutup başını çekebilecek şekilde hazırlık yapın.

     Yanıtla
     • Ekim 5, 2019 tarihinde, saat 10:22 pm
      Permalink

      Aynen oyle burda iscilik pahali ve direk parcayi degistirirler ugrasmazlar tanidik turk garajci abim var onla bugun degistirdik calisan arabadan aldik tam sevindim hevesim kursagimda kaldi turkiyeden bi oto elektirikci bulsam numarasini alcam aricam bilgi alcam ama bulamadim

 • Ekim 4, 2019 tarihinde, saat 7:38 am
  Permalink

  Öncelikle kolay gelsin Citroen c elysee arcım var 97000 binde ve arıcım yolda giderken sağ çeyrek ve sol çeyrek lerde toplamıyor süratli iken kaza riski yaratıyor bunu neden yapar

  Yanıtla
  • Ekim 4, 2019 tarihinde, saat 10:35 am
   Permalink

   Merhaba, ön takımı ve direksiyon sistemini kontrol ettirin. Şundan yapar diyemem. Direksiyonun kendi kendine toplanması pozitif kaster açısıyla ilgili. Eski araçlarda ayarı vardı fakat günümüz araçlarında böyle bir ayar yok. En sağlıklısı rot balans hizmeti veren bir yere göstermeniz. Direksiyonun nasıl kendi kendine topladığını yazmıştım linki aşağıya bırakıyorum.

   https://timsahkriko.com/direksiyon-toplamiyor/

   Yanıtla
 • Ekim 1, 2019 tarihinde, saat 6:30 pm
  Permalink

  Üstad vermiş olduğunuz bilgi için öncelikle teşekkür ediyorum. Audi a4 2012 model b8 kasa direksiyon sarı arıza ışığı yanıyor, direksiyon da ses veya bir sertlik yok. Bir kaç ustaya götürdüm, arıza ışığını makinaya bağlayarak gideremediler. Ben de sadece bilgisayara bağlama ile gitmesini istiyorum. Acaba sizce çözüm olur mu? Daha ii bir elektronikçi mi bulmam gerekir.

  Yanıtla
  • Ekim 1, 2019 tarihinde, saat 7:09 pm
   Permalink

   Merhaba, eğer arıza lambası bilgisayarla sondurulemiyorsa mutlaka bir parçada arıza vardır. Vag grubu arıza kodlarına göre sarı ışık daha önemsiz arızalarda yanıyor. Eğer direksiyonda sertlik veya başka bir arıza yoksa büyük ihtimal açı sensörü gibi önemsiz bir parçada arıza vardır. Bilgisayara bağlayınca sebebi yazar. Üzgünüm ama sadece bilgisayara bağlayınca düzelmez.

   Yanıtla
 • Eylül 20, 2019 tarihinde, saat 12:26 am
  Permalink

  Aracım 2006 Opel vectra c göstergede sarı renkte direksiyon arıza ışığı yandı ve direksiyonun hidroliği yok oldu sorun direksiyon hidroliği motorumudur

  Yanıtla
  • Eylül 21, 2019 tarihinde, saat 1:24 pm
   Permalink

   Hidrolik yok oldu derken hidroliğin bitmesini mi kastettiniz.

   Yanıtla
 • Eylül 19, 2019 tarihinde, saat 10:09 am
  Permalink

  Merhaba ,
  peugeot 207 aracım elektrikli direksyon ancak nedense direksyon çok sertleşti .Kaputu açıp baktığımda bir yanık kokusu hissettim Sanırım birşeyler yandı.Asıl sormak istediğim Bu arıza için aracı tamircime mi elektrikçiyemi yoksa rot balansçıyamı götürmeliyim bilemedim .Teşekkürler..

  Yanıtla
  • Eylül 19, 2019 tarihinde, saat 9:14 pm
   Permalink

   Elektrikçiye danışın. yanık kokusu varsa tesisatı da kontrol ettirmiş olursunuz.

   Yanıtla
 • Eylül 15, 2019 tarihinde, saat 12:54 pm
  Permalink

  Merhabalar Aracım 2013 model Toyota avensis, Kasisten hızlı geçtikten Sonra direksiyon ağırlaştığını hissettim ancak manevralardaken rahatsız edici Sehir halinde iken gayet normal Rot balans veya Açı ile mi alakalı Yoksa elektriksel bir arıza mı Bu, Bir de o direksiyondan Az sürtme sesi geliyor Önerilerinizi ve çözümünü NedirÜstat bu arada arıza Lambası yanmadı Buda tuhaf değil mi

  Yanıtla
  • Eylül 15, 2019 tarihinde, saat 8:55 pm
   Permalink

   Önce mekaniği kontrol ettirin. Surtme sesinin sebebini bulun. Elektronik bir sorun değildir büyük ihtimal.

   Yanıtla
 • Eylül 10, 2019 tarihinde, saat 4:38 am
  Permalink

  Golf 5 elektirikli direksiyon sarı lambayı yakıyor sondürüyoruz kontak aç kapama tekrar yanıyor kutu degişecek diyorlar pek inandırıcı gelmedi acısensörü yaparmı diye soruyorum yok tork arzası diyorlar sebebi nedir acaba tşklr

  Yanıtla
  • Eylül 11, 2019 tarihinde, saat 12:46 pm
   Permalink

   Aşağıda da sormussunuz, burada ayrıntılı cevaplayayim. Genelde motor surucusundeki devre arızasından olan hatalar bunlar. Çok büyük bir sorun değildir. Atıyorum bir kapasitor arızalıdır, özünde 3-5 liralık bir parça buna neden olur. Direksiyon kolonunu sokebilirseniz bir elektronikci de arızalı devreyi bulup onarabilir.

   Yanıtla
 • Eylül 10, 2019 tarihinde, saat 2:12 am
  Permalink

  Mrb golf5 elektirikli direksiyon sarı lamba yanıyor söndürüyorum kontak açkapada tekrar yanıyor ustalar hemen kutu dehisecek masraf 1500.2000 arası diyorlar yokmu bunun tamiriacaba

  Yanıtla
  • Eylül 11, 2019 tarihinde, saat 12:43 pm
   Permalink

   Var, o da 1000 lira civarı tutuyor. İl merkezlerinde bu işlerle uğraşan yerlere gitmekten başka çareniz yok.

   Yanıtla
 • Eylül 9, 2019 tarihinde, saat 9:51 pm
  Permalink

  Hayırlı günler. Aracım 2006 bse leon. Elektrıkli direksiyon mevcut. Aracın aks kafası degıstıkten sonra(sol) aracın direksiyonunda boşluk var gibi. Özellikle kalkışlarda arac direksiyonu hızlı bir şekilde kendi kendine sağ tarafa topluyor. Düz yolda ayağım gazda giderken saga sola atma yok fakat ayağımı gazdan çektiğim an direksiyon 2 cm kadar saga dönüyor ve araç saga cekiyor.3 farklı yerde rot balans yapıldı açı sensör kalibre edildi. Hiç bir sonuç alamadık arac halen kalkışlarda tam tur saga atıyor direksiyonu ve direksiyonu salladıgım zaman barız boşluk var gibi. Bılgınız var ise aydınlatırsanız sevinirim

  Yanıtla
  • Eylül 11, 2019 tarihinde, saat 12:41 pm
   Permalink

   Ön düzen komple kontrol edilmiştir tahminimce. Aks kafası değişimi bu türden bir soruna yol açabilecek tamirat değil. Elektrikli direksiyon sistemi de buna neden olamaz. Direksiyonda boşluk varsa önce onu gidermenizi tavsiye ederim.

   Yanıtla
 • Eylül 4, 2019 tarihinde, saat 1:02 am
  Permalink

  Merhaba
  Peugeot 207 1.4 hdi var bende ve bundan yaklasik 2-3 ay önce basima gelmisti direksiyon sertlesmesi bian da sertleşiyor düşük devirde gaza bastgmda duzeliyor bayadir olmamıştı dün markete girdim geri ciktm ilerlemeye başladım ve pesinden selektör yaptm bianda teyip kapandi pesine sehir icine girdiğimde yine aynı şekilde diteksiyon sertleşiyor gaza bastgmda hafif düzeliyor neydenn olabilir sizce soketlerden midir yoksa karttan midir yada direksiyon pompasından midir??

  Yanıtla
  • Eylül 4, 2019 tarihinde, saat 9:23 pm
   Permalink

   Aklıma ilk akış kontrol valfi geldi, hidrolik pompa da olabilir. Teybin kapanması için elektrikçiye danışın.

   Yanıtla
 • Eylül 1, 2019 tarihinde, saat 3:29 pm
  Permalink

  Slma
  Hocam bende 2016 model opel insignia var amortisor takozu degisiminden sonra direksiyon sertlesti neden olabilir,direksiyon elektrikli direksiyon

  Yanıtla
  • Eylül 4, 2019 tarihinde, saat 9:07 pm
   Permalink

   Rot balansçıya gösterin. On düzen konusunda en iyi teşhisi onlar koyar. Amortisör takozu ile direksiyon sertliğinin bir bağlantısı yok.

   Yanıtla
 • Ağustos 23, 2019 tarihinde, saat 9:22 am
  Permalink

  Merhabalar benim 2014 model fluance aracım var 50 – 100 kilometre gittikten sonra aracı istop ediyorum sonra 3-5 dakika sonra çalıştırdığımda esc yi kontrol ettiriniz diyor ve direksiyon arıza yazısı çıkıyor ve direksiyon hiç dönmüyor sizden ricam bana fikir verebilirmisiniz servise götürdün direksiyon kolunu değişicek diyor bunun tamiri olurmu

  Yanıtla
  • Ağustos 24, 2019 tarihinde, saat 10:03 pm
   Permalink

   Servis yerine bu tür arızaları onaran tamircilere gidin. Sizin yapacağınız bir şey yok.

   Yanıtla
 • Ağustos 20, 2019 tarihinde, saat 2:12 am
  Permalink

  S.a 2005 Honda civic araç sahibiyim bozuk ve stabilize yollarda direksiyondan rahatsız edici ses geliyor tıkırtı burcunu değiştirdik lakin çok sıktığımızda direksiyon toplamıyor ve sertleşiyor az sıktığımızda gayet rahat dönüyor ve topluyor yardımcı olursanız sevinirim.Ön takımda bir sorun yok

  Yanıtla
  • Ağustos 20, 2019 tarihinde, saat 4:15 pm
   Permalink

   Direksiyon milinin burçlardan olabilir. Eğer mildeki burçlar da asinmissa sadece tikirti burcunu değiştirmek kurtarmaz maalesef. Ustaya direksiyon kutusunu iyice inceletin.

   Yanıtla
 • Temmuz 29, 2019 tarihinde, saat 2:49 pm
  Permalink

  Aracim opel corsa 1.2 2008 D kasa direksiyonum cok yumusak pamuk gibi cok hafif durdugu yerdede yol dada ayni.her hangi bir ses tıkırtı vs bulunmamaktadir sebebi nedir acaba yardimci olursaniz sevinirim

  Yanıtla
  • Temmuz 29, 2019 tarihinde, saat 11:03 pm
   Permalink

   Bir rotbalanscidan yardım almanızı tavsiye ederim. Rot balanscilarin pek çoğu arıza tespiti de yapar.

   Yanıtla
 • Temmuz 27, 2019 tarihinde, saat 1:34 am
  Permalink

  Merhabalar. 2001 Corsa c 1.4 sahibiyim. Aracı aldığımda sola kolay sağa zor dönüyordu. Direksiyon kutusunu değiştirirsek sorun hallolur diye sıfır parça alıp ustaya taktırdık. Sonuç fiyasko, kendi kendine tam tur sola çeviriyordu direksiyon. Usta beyin arızalı olabilir bir elektrikçiye baktırın dedi(ustaya gelene kadar hiç arızası olmayan beyin? Sıfır direksiyon kutusu ile buluşunca birden bozuluveren beyin?) neyse biz çıkma 6ay garantili bir beyin alıp denedik yine birebir aynı hata. Böyle nadir bir hatanın farklı beyinlerde de görülmesi kafamızı karıştırdı. Ustalardan hayır yok diyerek kendi araştırmalarımızla açı sensörüne bulaştık. Sensörü tam tur sağa ayarlayıp monte ettiğimizde direksiyon kendini çevirmiyor sabit duruyor lakin virajlarda belli bir dereceden sonra fişek gibi aynı yöne tam tur atıyor kendini. Her iki yöne de aynı. Çözümsüz ve çaresiz kaldık, çok da seviyorum arabamı ama ne yapacağımızı bilemiyorum. Bir fikir verirseniz çok sevinirim

  Yanıtla
  • Temmuz 27, 2019 tarihinde, saat 1:02 pm
   Permalink

   Rot balansçıya kaster acısını ölçtürdünüz mü? Baktirmadiysaniz bir baktırın.

   Yanıtla
   • Temmuz 30, 2019 tarihinde, saat 2:50 pm
    Permalink

    Rot balansa girdik bir çözüm olmadı, dediğiniz açıyı ölçmüşler midir acaba? Bir de haftasonu yetkili servise uğradık “açı sensörü kalibrasyonu yapmalısınız, direksiyonun nerede durduğunu anlayamıyor” dedi. Bir kaç güne yaptıracağız bakalım, sonucu açıklarım

    Yanıtla
    • Temmuz 30, 2019 tarihinde, saat 3:18 pm
     Permalink

     Bir sorun olsa çıkardı diye tahmin ediyorum. Açı sensörü çekiş güvenlik sisteminin bir parçasıdır. Sizin sorununuzla bir ilgisi var mıdır bilemiyorum. Arızayı çözülünce başkaları için yazarsanız çok yararlı olur.

     Yanıtla
     • Temmuz 30, 2019 tarihinde, saat 4:09 pm
      Permalink

      Hocam yanlış anlattım sanırım direksiyonun altındaki direksiyon açı sensöründen bahsediyorum. Sizin bahsettiğiniz ile aynı mı?

     • Ağustos 1, 2019 tarihinde, saat 10:58 am
      Permalink

      Ayni

     • Ağustos 25, 2019 tarihinde, saat 9:59 pm
      Permalink

      Hocam açı sensörü kalibrasyonu da fayda etmedi. Az önce eşim eliyle direksiyon milini kontrol ederken bir vidanın boşta olduğunu fark etti. Onu tamamen sıktı ve sorun kalmadı şu an en ufak atma problemi yok ve direksiyon kuş gibi ben bile serçe parmağımla çevirebiliyorum. Hiç bir usta anlamamıştı suçu hep beyne atmışlardı ancak ufacık bir vida imiş problem. Şimdi sorum şu; biz bu arabanın direksiyon kutusunu takan ustaya ne gibi yaptırımlar uygulayabiliriz? Giden paraları bırak yaşadığımız stresi asla anlatamam.

     • Ağustos 26, 2019 tarihinde, saat 9:40 pm
      Permalink

      Çok geçmiş olsun. İhmalin faturasını siz ödüyorsunuz. Sanıyorum ki ihmali yapan hakkında bir işlem de yapamazsınız fakat yine de bir avukata danışın.

      Görebildiğim kadarıyla gösterdiğiniz somun direksiyon mafsalını bağlıyor.

     • Ağustos 27, 2019 tarihinde, saat 2:09 pm
      Permalink

      Çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi pek sonuç elde edilir gibi durmuyor, adam “ben sıkmıştım” der çıkar işin içinden. Peki tehlikeli bir yanı var mıydı bu somunun sıkılmamasının? Evladımı taşıdım kaç sefer 🙁

 • Temmuz 14, 2019 tarihinde, saat 12:05 pm
  Permalink

  Clio 4 Direksiyon Arızası
  Arkadaşlar 2014 1.5 dci 143 bin km’de ikinci el bir araç aldım 25 gün önce.Araç 25 günde 4 defa seyir halinde direksiyon kitleyip hemen ardından stop lambası yanıyor ve ekranda direksiyon arızası veriyor.5-10 saniye sürüyor toplamda sonra düzeliyor.Sorunun neyden kaynaklandığını bilen birileri varmıdır aranızda arkadaşlar yardım istiyorum.

  Yanıtla
 • Temmuz 10, 2019 tarihinde, saat 7:17 pm
  Permalink

  Merhaba 2018 Ford ranger direksiyon kutusu 1 ay içinde 2 kere bozuldu birinde değişti şuan serviste araç garantiye sokmamak için direniyor sebebi ne olabilir

  Yanıtla
  • Temmuz 14, 2019 tarihinde, saat 9:53 pm
   Permalink

   Parçada kusur olabilir. Kullanıcılarının olduğu forumlarda sormanızda fayda var. Direksiyon kutusu normal bir sürücünün bozabilecegi parça değildir.

   Yanıtla
 • Temmuz 9, 2019 tarihinde, saat 10:52 am
  Permalink

  Aracın ön düzeni sıfır hata çıktı. Amortisör kule bilyalarını orjinali ile değiştirdik. Direksiyon kutusunda kaçak göçek hiçbirşey yok. Birtürlü anlaşılamadı. Cahil kafamla aklıma tek gelen şey pompa basıncı düşmüş olabilirmi.

  Yanıtla
  • Temmuz 10, 2019 tarihinde, saat 2:36 pm
   Permalink

   Elektrikli direksiyon değil mi o, elektriklide pompa mevcut değil.

   Yanıtla
   • Temmuz 10, 2019 tarihinde, saat 3:56 pm
    Permalink

    Yarı elektrik yarı hidrolik

    Yanıtla
    • Temmuz 14, 2019 tarihinde, saat 10:05 pm
     Permalink

     Hidrolik uniteyi kontrol ettirin.

     Yanıtla
   • Temmuz 10, 2019 tarihinde, saat 3:57 pm
    Permalink

    Yarı elktrk yarı hidrolik

    Yanıtla
   • Temmuz 14, 2019 tarihinde, saat 12:04 pm
    Permalink

    Clio 4 Direksiyon Arızası
    Arkadaşlar 2014 1.5 dci 143 bin km’de ikinci el bir araç aldım 25 gün önce.Araç 25 günde 4 defa seyir halinde direksiyon kitleyip hemen ardından stop lambası yanıyor ve ekranda direksiyon arızası veriyor.5-10 saniye sürüyor toplamda sonra düzeliyor.Sorunun neyden kaynaklandığını bilen birileri varmıdır aranızda arkadaşlar yardım istiyorum.

    Yanıtla
    • Temmuz 14, 2019 tarihinde, saat 10:00 pm
     Permalink

     Kuvvetle muhtemel elektrikli direksiyon sürücüsünden yapıyor. Teşhisim doğruysa 1000 lira tamiri. Yenisi pahalıdır. Atıyorum,İçinde bir diyot kaciriyordur, kondansator bozuktur tamiri 5 liradır ama işçiliği çok fazla. Sökmek için direksiyon kolonu sökülecek.

     Yanıtla
 • Temmuz 8, 2019 tarihinde, saat 11:17 pm
  Permalink

  2011 model golf um var direksiyon dönüşlerde kendiliğinden toplamıyor sizce nedeni ne olabilir

  Yanıtla
  • Temmuz 9, 2019 tarihinde, saat 10:38 am
   Permalink

   Ön takımı kontrol ettirin. Arıza teşhisi için bir rot balansçıya gitmeniz yerinde olur.

   Yanıtla
 • Temmuz 4, 2019 tarihinde, saat 4:26 pm
  Permalink

  2012 1.5 dci latitude aracım var. Direksiyonda bir parça sertleşme var. Sivastayım servis dahi anlamadı. Amortisör bilyaları orjinali ile değişti. Alt takım, direksiyon kutusu süper ama sertlik var. Bir öneri lütfen

  Yanıtla
  • Temmuz 9, 2019 tarihinde, saat 10:25 am
   Permalink

   Bir parça sertleşme çok göreceli bir ölçü. Bence önce mekanik kontrolü yaptırın. Sonuç alamazsanız elektrikli direksiyon tamiri ile uğraşan yerlere danışın.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.