Elektrikli Direksiyon Arızaları ve Tamiri

Elektrikli direksiyon arızaları ve tamirini anlatacağımız bu yazımızda sizlere direksiyon sistemini tüm ayrıntılarıyla anlatacağız.

Elektrikli Direksiyon Nedir?

Bildiğimiz gibi mekanik direksiyonların kullanım zorluğundan dolayı otomotiv sanayi direksiyon destek sistemleri kullanıyor. Bu desteklerin günümüze kadar en çok kullanılanı hidrolik direksiyon sistemi idi. Artık araçların motor hacminin oldukça küçülmesi, emisyon değerlerinin oldukça aşağıya düşürülmesi ve ekonomik yakıt tüketimine sahip araç imal etme çabaları sonucunda, motordan kayış vasıtasıyla güç alan hidrolik direksiyonun yerini ise elektrikli direksiyon aldı. Aldı da sanki ne fark etti diye düşünebilirsiniz belki bakım ve arıza maliyetlerini düşününce haklı da olabilirsiniz fakat otomotiv sektörünün yakıt tüketimlerini ve emisyonu %5 düşürmek için harcadığı parayı ve sarf ettiği eforu düşününce araçtaki tüm sistemlerin elektrikli modellere evrilmesini anlayabiliriz.

Direksiyon Sistemine Hızlı Bir Bakış

direksiyon sistemi
Elektrikli direksiyon Sistemi

Önce sisteme hızlı bir bakış atalım. Direksiyon sistemi, direksiyon kutusu, 2 adet rot mili ve 2 adet rotbaşı ayrıca direksiyon simidi ve bir kaç mafsaldan ibaret bir sistemdir. Direksiyon kutusunun içinde bulunan servo dişliler sayesinde sizin direksiyon simidine uyguladığınız çevirme hareketini tekerleklere iletirdi, iletirdi diyorum çünkü artık günümüz aracında böyle sistemler kalmadı. Kısaca sistemin evrimi şöyle oldu; önce servo dişli direksiyon kutusu gitti yerine hidrolik direksiyon kutusu geldi. Bu kutu da hidrolik bir pompa sayesinde çalışıyordu. Daha sonra küçük motorları zorlayan bu pompa ve kutu da gitti, yerine birkaç dişli ve 12v elektrik motoru olan elektrikli bir sistem geldi. İşte şu an bu yazıya bakmanızı sağlayan ve direksiyonunuzu taş gibi sertleştiren sistem bu. Mekanik sistemin elektrikli 12 volt motorla çalışan hali. Tam birebir olmasa da yakın en azından.

Elektrikli Direksiyon Arızaları

Çok can sıkmadan konumuza dönelim. Bu sistemin öyle çok arıza yapacak bir tarafı yok, basit dişli, mafsal arızası ya da en kötüsü direksiyon sertleşmesine sebep olan motor ya da motor sürücüsü yani elektronik kart arızası. Diğer arızalar zaten mekanik ve bulması da çözümü de gayet kolay fakat elektrikli direksiyon motoru biraz daha karmaşık. Bu motor bildiğimiz marş dinamosu, silecek motoru gibi 12 volt bir motor, yeri direksiyon kolonunun ön tarafı, yani gaz pedalının üstü. Motora kolay kolay bir şey olmaz. Eğer direksiyon sertleşmesi var ise daha çok motorun çalışmasını sağlayan karta odaklanmak gerekir.

Peki bu direksiyon motoru sürücü kartı ne arıza yapar?

Aslında onun da arızaları çözülemeyecek cinsten değil fakat iyi bir elektronikçi dilinden anlar. Bu kartın zamanla lehimleri çatlar veya diyotları bozulur. Eğer bu tip bir durum oluşursa araç direksiyon arıza hatası verip elektrik motorunu devre dışı bırakacaktır. Kartın yeri 12v motorun üstü ve sökebilmeniz için direksiyon kolonunu çıkartmak zorundasınız. Eğer sökmeyi başarırsanız ve çok iyi bir elektronikçi tanıdığınız var ise ortalama 1000 lira civarı tutan elektrikli direksiyon sertleşmesi tamiri sizin için çok ucuza hallolmuş olur.

Elektrikli Direksiyon Adaptasyonu

elektrikli Direksiyon sertleşmesi
Elektrikli Direksiyon kutusu

Tabi bu direksiyon sistemi diğerlerinden farklı olarak rot başı ve rot mili değişimlerinden, 12 volt motor tamirlerinden sonra açı sensörü olduğu için adaptasyon istiyor. Bu açı sensörü adaptasyonu tekerleğin hangi açı için ne kadar dönmesi gerektiğini elektrik motoru sürücüsüne öğretiyor. Markaya göre değişen bu işlem için kullanım kılavuzunda açı sensörü kısmına bakabilir ya da gittiğiniz rot balans ayarcısından açı sensörü adaptasyonu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bu konuya da uygun bir zamanda değineceğim. Direksiyon sistemi ile ilgili yazımız bugünlük bu kadar ilerleyen günlerde de bu konuya detaylıca değineceğim. Özellikle renault megane, citroen, peugeot gibi araçlarda elektrikli direksiyon sertleşmesi arızası olabiliyor. Bu tük bir arıza da tabiri caizse enseyi karartmaya gerek de yok.

Tüm soru, istek, öneri ve görüşleriniz için altta bulunan SORU-Cevap kısmından bize yazabilir, şu kerataları takip edeyim derseniz facebook’tan bizi bulabilirsiniz. Vallahi sayfayı yeni açtık link veremiyorum arayın çıkar, olmadı biz sizi buluruz.
DMCA.com Protection Status

Elektrikli Direksiyon Arızaları ve Tamiri” için 64 yorum

 • Kasım 28, 2019 tarihinde, saat 12:15 pm
  Permalink

  Merhabalar. Direksiyon kutusunu komple değiştirdim. Araç şarj ınıda kontrol ettridim şarj ediyor. Lakin akü lambası yanıyor ve direksiyon sert kalıyor. Bi süre çalıştıktan sonra kontağı aç kapa yapıyorum ve akü lambası sönünce direksiyon normale dönüyor Herhangi bir öneriniz var mı acaba …

  Yanıtla
  • Kasım 28, 2019 tarihinde, saat 12:32 pm
   Permalink

   Hata veriyor mu? Akü lambası ile direksiyon hatasını birbiri ile iliskilendiremedim.

   Yanıtla
 • Ekim 28, 2019 tarihinde, saat 8:07 pm
  Permalink

  2012 toyota dizel direksiyon motor proplrmi nasıl çözülür

  Yanıtla
 • Ekim 7, 2019 tarihinde, saat 11:54 pm
  Permalink

  Merhabalar Fiat Bravo 2008 1.4 turbo aracım var. Yaklaşık 2 senedir direksiyon sertleşmesi problemi yaşıyorum. Akü lambası yanıyor ve direksiyon (elektrikli) taş gibi oluyor. Araç bi süre çalıştığında kontağı açıp kapatıyorum akü lambası sönüyor ve direksiyon normale dönüyor.Şimdi size sorum yukarıda anlattığınız kartı kendim çıkarabilme imkanım varmı az çok elim anahtar tutar. Mezun olsa idim makina mühendisi çıkacaktım lakin olmadı. Ve bu kartın lehimlerini bilgisayar tamircim var ona baktırıp arızayı giderebilirmiyim. Tüm usatalardan farklı bi ses çıkıyor yardımcı olursanız çok sevinirim…

  Yanıtla
  • Ekim 7, 2019 tarihinde, saat 11:57 pm
   Permalink

   Çıkarırsınız fakat sabırlı ve dikkatli şekilde işçilik yapın. İyi bir elektronikci karttaki arızayı bulacaktır.

   Yanıtla
   • Ekim 8, 2019 tarihinde, saat 3:42 pm
    Permalink

    Karta ulaşmak biraz zor oldu lakin başardım sanırım. Kartın vidalarınıda söktüm fakat üzerinde plastik bi aksam var çoklu kabloları karta taşıyan bi sistem sanırım fakat kartı bırakmıyor. O nuda kartla beraber mi alıcam yoksa kartın üzerinden o nu ayırmam mı gerekiyor. Az elle zorladım ucundan gelicek gibi lakin yanlış bişey yapmak istemiyorum sonuçta elektronik parça. Resimlerini çektim size gösterebilmek adına ama buradan resim atamıyorum Face ten bulup atıyım dedim ordada sayfanızı bulamadım…

    Yanıtla
    • Ekim 8, 2019 tarihinde, saat 3:49 pm
     Permalink

     Resmi atmanıza gerek yok ben de resimden tam olarak bilemem. Soket varsa tırnaklıdır, sökmesi zahmetli olabilir yerine göre. Kırmadan dökmeden sökebilmek önemli. Resim atacaksanız info@timsahkriko.com adresine gönderebilirsiniz.

     Yanıtla
     • Ekim 8, 2019 tarihinde, saat 4:36 pm
      Permalink

      Attım musait olduğunuzda bakabilirseniz sevinirim

     • Ekim 9, 2019 tarihinde, saat 12:53 pm
      Permalink

      Tekrar merhaba.Karta ulaştım lakin kartı gördüğüm halde sökemiyorum. Anladım ki kolonu komple çıkarmak gerek kartı alabilmek için şu anda o işlemi yapabilecek malzemem yok. Başka bi zaman tekrar denerim belki.Yalnız arızanın kartta olduğunu anladım vidaları söktükten sonra kontak basarken bi köşesinden bastırınca arıza yapmıyor demekki orada bi lehim bozukluğu var. Arıza tespitiniz doğru bunun için teşekkürler. Son bi sorum olucak şimdi dreksiyon ışığı yanmaya başladı ve kitapçığa bakın diyor, bağlantıları söktüğüm için açı kalibrasyonumu yapmam gerekiyor? İlginize tekrar teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.