X

Emniyet kemeri cezası 2020

 1. Emniyet kemeri cezası kaç lira

  Emniyet kemeri cezası 2020 yılında ceza harç ve vergilere gelen 22,58% zamla 134 lira oldu.

 2. Arka koltuktaki yolculara emniyet kemeri takmak zorunlu mu?

  Aynı araçta seyahat ettikleri ve olası kazalarda onlar da arabanın içinde olduğu için zorunlu.

 3. Emniyet kemeri beni sıkıyor takmasam olur mu?

  Hastahanede olacağın tedavinin daha fazla sıkacağına eminim. Ölsen yine iyi de yıllarca tedavi, sakat kalmak falan gibi durumları umursamazsan takmayabilirsin.

 4. Emniyet kemeri takmadan airbag açılır mı?

  Kemerler takılmadan airbag güvenlik sistemi çalışmaz.

 5. Sahte toka taksam airbag çalışır mı?

  Çalışır ama bu zeka ile çok yaşamanı sağlamaz. Çünkü bu sefer korumak yerine airbag zararı daha da arttırır. Başın o anda açılan hava yastığına çarpınca boynun kırılacağına neredeyse eminim.

Emniyet kemeri cezası 2020 yılında ceza harç ve vergilere gelen 22,58% zamla 134 lira oldu. Bu vesileyle şunu da hatırlatmak isterim, emniyet kemeri takmayarak en büyük cezayı kaza sırasında alırsınız ve bu ceza parayla telafi edilmez. 50 kilometre hızla kaza yapan bir araçta 25 kiloluk bir kütle çarpma etkisi ile 1 ton basınca maruz kalır. Bundan dolayı kısa mesafelerde dahi emniyet kemerinizi takın ve arka koltukta oturanların da kazadan etkilendiklerini unutmayıp onların da takmasını sağlayın. Ayrıca airbag güvenlik sisteminin emniyet kemeri takılmadan çalışmadığını da unutmayın.

İstatistiklere göre en çok kaza kısa mesafelerde ya da uzun bir yolculuğun ilk 15 kilometrelik başlangıcı veya bitişinde oluyor. Kazalarda ölümlerin en büyük sebebi ise emniyet kemeri takmamak. Aracınıza oturduğunuzda direksiyonun üstünden ön cama bakın. Oradan başınız önde olacak şekilde çıkmanızı istesem hadi oradan dersiniz ama kaza anında oradan dışarı fırlama oranı tahmininizden yüksek. Onun için yazının başında da söylediğim emniyet kemeri cezası geri dönülmez biçimde kazalarda ödenir sözünü unutmayın. Herkese emniyetli sürüşler diliyorum.

Kaza anında emniyet kemeri takmayan yolcunun durumu