En çok satan arabalar

En çok satan arabalar yazısıyla hep arıza değil arada sırada böyle aktüel konuları da yazabileceğimi cümle aleme gösteriyorum. Saksı değilim ben! neyse sakin kalayım. Türkiye enteresan ülke, araba tercihi konusunda gördüğüm istatistiğe dayanarak söylüyorum ki, tek beklentimiz konfor ya da ekonomi değil. Yeri gelince 1 litre fazla yaksın ya da o aracın yaktığı yakıta yazık diyebiliyoruz. Hatta araba alırken 5 bin daha koy şunu al diyen çevremiz sayesinde bir bakıyoruz ki bankaya 30 bin daha borçlanmışız.

Fiyat performans ata sporumuz

Aslında biraz evvel baktığım 2004 yılından bu yana olan satışlarda şunu anladım ki sadece elektronik falan alırken değil, otomobil alırken de fiyat performans gözettiğimiz aşikar. Tabii bunda gelişmiş ülkelere göre fakir olmamız da başlıca sebep. Nerede öyle işe giderken şuna bineyim, hafta sonu buna bineyim diyecek para! işte o yüzden gördüğüm kadarı ile tek bir araç olsun ama her işim görebileyim kıvamında araçları daha çok seviyoruz. Genel olarak sadece çok ucuz ya da çok konforlu diye aracı seçmiyoruz. Parça fiyatlarından, 2. el satış değerine kadar geniş bir yelpazede düşünüyoruz. Ben bilmiyorum, bileniniz yazsın, acaba kefere de araç alırken bunları düşünüyor mu?

En çok satan arabalar

Tablo bize ne anlatıyor?

Gördüğüm tabloda memlekette en çok Renault seviliyor hem de neredeyse ezelden beri. Enteresandır Volkswagen ise son 10 yılda atak yapmış, bunda hem dövizin düşük olması hem de bu yıllarda kaliteyi yükseltmesinin etkisi var sanırım. Sanırım Citroen markasının bu kadar az satması da bizim meşhur “elektronik” korkumuzdan ve geçmişte bazı arızaları ile meşhur olmasından. İstatistik bu her isteyen bi’ şey çıkartır, sizin de fikirleriniz olabilir tabi. Bu arada 2004 yılından beri 7 milyon küsür araç satılması da enteresan istatistik. Kur düşük olunca anında tüketim toplumunun zirvesine oynuyoruz ya da yıllar içinde biriken ihtiyacımızı gideriyoruz. Bu da yoruma açık.

Neyse lafı çok uzatmayacağım, rakamsal olarak merak edenler en çok satılan araba markalarını tıklayıp öğrenebilir, ya da aşağıdan izleyebilir. Bu yazıyı da böylece bitiriyorum, yeni yazılarda görüşelim. Derdinizi, tasanızı, yorumunuzu filan aşağıdan yazıp sayfayı şenlendirmek serbest. Bu arada önceden 30 bin lira civarına alınabilecek 2. el arabaları yazmıştım, piyasa o günden bu güne hızla değişti ama yine de rakamlar yakın sayılır ilgilisi ona da bir göz atabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.