Enjektör işemesi nedir?

Enjektör işemesi nedir yazımı okuyorsanız dizel aracınıza bir sıkıntı var demektir. Hemen yazının başında yazayım eğer bu türden kuşkunuz varsa size tavsiyem aracı çekiciye koyup markanın yetkili servisi olan enjektör ve pompa tamir servisine gitmelisiniz. İşeyen enjektör piston ya da gömlek eritmeye, hatta silindir kapağını da eritmeye varan sonuçlar doğurabilir. Onun için bu uyarıyı yazının başına yazma gereği duydum.

Enjektör işemesi nedir?

Enjektör ne işe yarar?

Parçayı tanıtarak yazıya başlayalım. Enjektör dizel ve benzinli araçlarda yakıtın yanma odası ya da emme manifolduna püskürtülerek silindirlere ulaştırılmasını sağlar. Benzinli araçlarda yakıt manifolda ya da yanma odasına püskürtülürken, dizel araçlarda ise direkt yanma odasına zerk edilir. Yazının sonrasına dizel araçlar için devam ediyorum.

işeyen dizel enjektör
Yıpranmış bir dizel enjektör – enjektör işemesi nedir

Enjektör nasıl çalışır?

Eski araçlarda kullanılan mekanik enjektörler yakıt basıncının, enjektör içindeki yakıt geçişini kapatan selenoid yayının kuvvetini yenmesi ile çalışırdı fakat yeni araçlarda enjektörler elektrikle çalıştığı için basınçlı yakıtın enjektörden geçişine bir elektromanyetik düzenek izin veriyor. Bunu daha detaylandırıp yazıyı teknik meselelerle uzatmak istemiyorum fakat yine de basitçe yazayım. Enjektörün ucunda bir meme bulunur. Üstündeki delikler gözle görülemeyecek kadar küçüktür, bu memenin iç tarafında bir tükenmez kalem ucu gibi yakıtın geçtiği yolu açıp kapamaya yarayan bir pim vardır. İşte elektromanyetik düzenek elektrik verip manyetik alan yaratınca pim geri gider ve yakıt geçişi sağlanır. Elektrik kesilince de yay kuvvetiyle aşağıya inip yakıt yolunu keser. Anlaşılması açısından tükenmez kalem ucunun hareketi gibi diyebilirim.

Enjektör nasıl işer, enjektör işemesi nedir?

Gelelim enjektör işemesi nedir yazısının ana konusuna. Yukarıdaki yazıyı okuduysanız aşağı yukarı çalışma şeklini anlamışsınızdır. Enjektörün içinde yakıt geçişini kapatan düzenekte bulunan iğne zamanla aşınır ve sızdırmaz özelliğini kaybeder, haliyle bu durumda da silindire ulaşmaması gereken yakıt akmaya başlar. İşte bu olaya enjektör işemesi denir. Ayrıca basınç da istenen kadar yükselmezse yakıt spreyleneceğine damla olarak piston başına düşer bu da en istenmeyen durumdur. Şimdi kafanıza şöyle bir soru takılabilir. Eeeee kardeşim işiyorsa ne olmuş. Onu da alt başlıkta anlatayım.

Enjektör işerse ne olur?

Piston, ya da gömlek/blok eriten araçları duymuşsunuzdur, duymadıysanız da şimdi öğrenmiş oldunuz. İşeyen enjektör piston başına atomize olmamış (sisleme gibi) yakıt damlatır. Aynı bir çeşmenin su damlatması gibi düşünebilirsiniz. Bu yakıt piston sıkıştırmaya başladığı zaman yanmaya başlar fakat yanma enjektörden atomize olan motorin gibi olmaz ve metal üstünde birikinti yanması şeklinde olur. Daha önce yanan bir motor yağı gördünüz mü bilmem fakat bu yanma başladığı zaman zaten yüksek olan silindir içi ısı yanan yağın yüzey alanında bir süre sonra metali eritecek kadar yüksek değerlere çıkar ve bu noktada motorun içi hasar görmeye başlar. İşte enjektör işemesi gibi basit bir olay motorda çok yüksek masrafa böyle sebep olur.

Enjektör işemesi nasıl önlenir?

Aslında bunun önceden önlenmesi 250 liralık bir bakım işlemi ile mümkün. Aracınızda kullanilan enjektör markasının yetkili servisine belli periyotlarla giderseniz takribi 1 saat sürecek bir işlem sonunda bu tür sorunlara erken müdahale etme şansı yakalarsiniz. Bu işlem sırasında aracın enjektorleri sökülerek test cihazına takılır ve bilgisayarla kontrolü sağlanır. Peki bakım zamanı nedir derseniz en doğrusunu markanın servisine sormanız olsa da bence 100 Bin kilometrede bir test ettirmenin yeterli olacağı kanaatindeyim. Zira bizzat 280 bin kilometre boyunca çalışmış bir Ford Focus enjektörünü sökmüşlüğüm var. Gerçi markası Delphi idi. O model Delphi enjektörler yapısı gereği işemiyor zaten.

İşeyen enjektör nasıl anlaşılır?

Böyle bir durum ile karşılaşınca anlayamazsınız ama yolda motor avanslı çalışmaya başladıysa ya da devirde dalgalanma ve vuruntu oluşursa hemen stop etmenizi öneririm. Zaten genel olarak yolda giderken stop eden ya da çeşitli arızalar gösteren motorları kontrol etmeden çalıştırmayın. Aceleyle tekrar marşa basmak çoğu zaman işleri daha da kötü hale getiriyor. Eğer siz anlamıyorsanız bir usta çağırın, motor kompresyonu, triger kayış ya da zinciri kontrol edilsin ve marşa sonra basın.

Başka yazılarda görüşmek üzere enjektör işemesi nedir yazıma burada son veriyorum.

şunlara da bakmak isteyebilirsiniz; ford connect stop ediyoregzozdan siyah duman atıyorEnjektör pulu arızası

Basit bir enjektör test yönteminin videosu aşağıda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.