Enjektör pulu arızası nasıl anlaşılır

Enjektör pulu arızası nasıl anlaşılır, enjektör pulu nasıl değiştirilir, sesi, arıza belirtisi, ve fiyatı konusunda baş döndürücü bilgilerle, siz değerli takipçilerimi (böyle derler hep) aydınlatıp merakınızı gidermek için bu yazıyı kaleme alıyorum. Bakalım neymiş bu kıytırık pul ve neden başımızı ağrıtıyormuş. Dizel için yazacağım baştan belirteyim, fakat aynı şey direkt enjeksiyonlu benzinli araçlar için ve bujiler için de geçerli.

Enjektör pulu nedir?

Hemen sorunun muhatabı olan parçaya hızlıca göz atalım. Bildiğiniz ya da bilmediğiniz üzere dizel motor enjektörleri direkt yanma odasına takılır. Aynı benzinli araç bujileri gibi. Dolayısı ile motor kompresyonu oldukça yüksek olduğu bu konumda blok ile aralarında sızdırmazlık için ufacık bir parça kullanılır. İşte bu parçamızın adı enjektör pulu oluyor. Bu pul denen nane de öyle özel bir madde değil, bildiğimiz bakır pul. Çok çok çok ucuz bir parça. Buna enjektör contası diyen de var ama doğrusu enjektör pulu. Neyse efenim konuya geçeyim. Bu bakır pul kardeşimiz başka işler için satın aldığımızda tanesi 1 lira vardır yoktur lakin otomobil için orijinalleri 30 lira yan saniyeleri 10 liradan falan başlıyor. Madem araban var, paran da vardır mantığı bu. Bu parçanın özelliği de bakırdan imal edilip yumuşak olması ve sıkışabilmesi.

Enjektör pulu arızası nasıl anlaşılır
Enjektör pulu arızası nasıl anlaşılır

Enjektör pulu neden kaçırır

Yukarıyı okuduysanız pulun bakırdan imal edildiğini ve bakırın yumuşak olduğunu yazdım. İşte bu yumuşak malzeme zamanla yırtılabilir, formunu kaybedebilir. Ne sıcaklıkta çalışıyor garibim. Ayrıca benzinli araç bujilerinin pulu gibi sınırlı zaman motorun üstünde kalmaz enjektörler sağlamdır en az 100 bin hatta 200 bin kilometre boyunca sökülmediği için pul hiç değişmez ve bazen silindir içerideki kompresyonu kaçırmaya başlayıverir. 100 bin kilometre araç kullanınca insan bile bozuluyor, o küçücük pula sövmeyin.

Enjektör pulu arızası nasıl anlaşılır

Çok kolay anlaşılır, bildiğiniz lastiğe hava falan basarken duyduğunuz fıst sesini verir. Motor çalışırken dinleyin, “fıst fıst fıst fıst” 🙂 gayet ritmik, devirle hızlanan bir ses olacaktır bu. Pompa sesinin aynısı, neden çünkü motor da bir pompadır bir nevi. piston sıkıştırdıkça oradan hava çıkıyor.

Enjektör pulu kaçırırsa ne olur

Ne olacak o kaçırdığı silindirde doğru hava yakıt karışımında yanma olmaz. Neden, çünkü sıkıştırma çok düşük olur. Yanma olursa da çok kötü ve fakir bir karışımla olur, egzozdan beyaz duman yapar bir silindir düşük çalıştığı için üretilen güç azalır. Onun için bu türden problemi olan bir araca binmenizi tavsiye etmem.

Enjektör pulu değişimi ve fiyatı

Enjektör dibinden hava veriyorsa yukarıda anlattığım gibi hemen anlarsınız. Hangi enjektörün kaçırdığını da şıp diye tespit edersiniz. Sonrası size kalmış. İster pulu alıp kendiniz takın isterseniz gidip taktırın. Elinizde tork ayarlı lokma ve çektirme yoksa tavsiyem bu işe girişmeyin. Bir kere o enjektör oraya kaynadı, sökmesi çok zor olacak uyarayım. İkincisi motor bloğuna takılan parçaları kafanıza göre sıkmayın, az sıkarsanız gene sorun değil de çok sıkıp yalama yaparsanız asıl rezaletin büyüğü o zaman olur. Onun için bir tamirciye ya da pompacıya gidin. Tek enjektör için 50 lira civarı bir ücret alırlar fakat gitmişken hepsini değiştireyim derseniz 200 liradan aşağı vallahi kurtarmaz. Bu ücretler yaşadığınız yere göre de değişir, baştan söyleyeyim, sonra gittim 400 aldılar demeyin. Memleketin ekonomisi İstanbulda ayrı Hatayda ayrı.

Enjektör pulu arızası nasıl anlaşılır

Enjektör pulu arızası nasıl anlaşılır yazısını burada bitiriyor ve büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öpüyorum. Sorunlarınızı ve sorunlarınızı yazmaya çekinmeyin, aşağıdan yazıp bize ulaşın. Başaka yazılarda görüşmek dileği ile…

Enjektörlerle ilgili yazdığım diğer yazılar; enjektör işemesi nedir – ford connect stop ediyor ilk çalıştırmada tekleme

Aşağıdaki videoda hem tespiti hem de değişimi gösteriliyor.

2 thoughts on “Enjektör pulu arızası nasıl anlaşılır

 • Haziran 21, 2021 tarihinde, saat 11:15 pm
  Permalink

  İyi günler
  Enjektor pullarından sadece biri arizali ise diğer üçünü de değiştirmek gerekiyor mu
  Selamlar

  Yanıtla
  • Temmuz 26, 2021 tarihinde, saat 5:35 pm
   Permalink

   merhaba, gerekmez ama sonradan ötekisinde de çıkarsa diye telaşınız varsa değiştirin.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.