Fan müşürü arızası nasıl anlaşılır

Fan müşürü yazımda fan müşürü arızası, değişimi, arıza belirtileri, arıza çözümü, fiyatları gibi parçayla ilgili pek çok arızaya değineceğim. arabaların hararet yapması ile ilgili konuları yazmıştım aslında ama fan müşürüne değinmediğimi fark ettim. Meraklısı için diğer yazıları da konunun sonuna bırakıyorum.

Fan – hararet müşürü nedir?

Her zamanki gibi parçayı tanıyarak başlayalım. Aslında diğer adı hararet müşürü hatta ısı sensörü diyen bile var. Alında ben bu konuyu hararet müşürühararet sensörü olarak yazmıştım fakat eski sürücülerin alışkanlığı olarak başka bir isimle tekrar yazıyorum. Bu masumane parçanın görevi suyun ısısını ölçerek hem ecu’ya iletmek hem de fanın çalışıp çalışmamasına rehber olmak. Tabii eski araçlarda bu türden görevi yoktu, sadece fanın şasesini açıp kapatıyordu. Daha da eski araçlarda (70’ler ve öncesi) bu gariban parça hiç yoktu, fan direkt v kayışına bağlıydı ve motor çalıştığı anda çalışıyor, motorla birlikte devirleniyordu. (keşke öyle olsa dediğinizi duyar gibiyim)

fan müşürü – eski tip

Nerede bulunur?

Bu da merak ediliyor, kafalar karışık haliyle. Nerede olm bu! radyatöre baktım yok. Yok tabii, yeni araçlarda termostat üstünde bulunur. Tam olarak termostatın çıkış tarafında, biraz bakınıver göreceksin. Yok kardeş benim aracım eski diyorsan radyatör üstündedir, daha da eskiyse fana bak eğer kayışla bağlıysa arama, bulamazsın!..

Fan müşürü arızası

Fan ya da hararet müşürü arızası öyle çok karmaşık değildir. Genelde ya çalışır, ya çalışmaz ya da arada çalışır. Bunu hararet göstergesinden kolaylıkla görür ve teşhisi koyarsın. Daha eski araçlarda tesisat farklı olduğundan genelde fan açmayıp, hararet yükselince anlarsın. Bunlar çok modellere göre konular aslında müşürü, ısı sensörü olarak kullanan da var, kullanmayan da var. En güzeli hararet yükselirse bir fana bak bakalım çalışıyor mu?

Hararet sensörü değişimi

Fan müşürü değişimi zorunlu, tamiri diye bir şey söz konusu değil zaten. Ufacık şeyin neyini tamir edeceksin. Arızalanırsa direkt değişim. Değişimi kendin yapabilirsin, 15 – 17 anahtar çoğu modelinkini söker. İşlem eskisini söküp yenisini takmaktan ibaret. Genelde contası üstünde olur (bakır pul), senin alman gerekmez. Sadece taktıktan sonra aracı olduğu yerde çalıştırıp fan açana kadar kontrol etmelisin. Fan açınca da su kaçağı var mı diye bir göz gezdirmek gerekir. Fan açtıysa, su kaçağı yoksa topla takımları, kapat kaputu da bi’ gezek!

Unutmadan fiyatları da marka ve ürünün orjinal olup olmamasına bağlı olarak 50 TL ile 300 TL aralığında.

Bugünkü yazım burada sona eriyor, büyüklerimi ellerinden küçüklerimi gözlerinden öpüyor ve bu ufak tamiratta alayınıza başarılar diliyorum. Sıkışırsanız aşağıdan sorun, çekinmeyin!..

ilgilidir, okuyunuz: hararet göstergesi çalışmıyor

aşağıdaki videoda eski tip olanın kontrolü gösteriliyor.

3 thoughts on “Fan müşürü arızası nasıl anlaşılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.