Far ayarı nasıl yapılır

Far ayarı nasıl yapılır alın size hafta sonu için harika bir hobi işi. Far ayarı nedir, nasıl ve nereden yapılır, ayarsız far muayeneden geçer mi, far ayar vidası nerede bulunur. Bu gibi bu ufak işle alakalı ne varsa yazalım ki kafalarda soru işareti kalmasın. BMW, Mercedes, Ford, Renault, Fiat, kamyon, motorsiklet ve saire tüm araçlarda bu işlem aynıdır.

Far ayarı nasıl olmalı?

Gece yolculuğu yaparken ayarın düzgün olup olmadığını gözlemleyebilmeniz için anlatayım. Far ayarı ön sol far daha yakını, ön sağ far daha uzağı aydınlatacak şekilde yapılır. Sebebi de sol farın karşıdan gelen aracın sürücüsünün gözüne gelip rahatsız etmemesi ve körlük yaratmaması için. Bir kere gece yolculuğunda iki far da eşit mesafede aydınlatıyorsa bir farın ayarı bozuktur bunu anlayın. Bir de karşıdan gelen devamlı selektör yapıyorsa daha çok beddua almadan o farları düzeltin, zira ben de far ayarı bozuk araçları pek iyi anmıyorum.

far ayarı nasıl yapılır
far ayarı nasıl yapılır – görsel Hella‘dan alınmıştır.

Far ayarı nereden yapılır?

Bunu da yazalım birazdan lazım olacak. Far ayarı, farın arka kısmında bulunan 2 ya da daha fazla civata, alyan, döner bir plastik gibi meşrebine göre neyse böyle bir şeyden yapılır. Bu markaya göre biraz değşiyor. Bazısı plastik bir civata koyuyor bazısı başka bi’ şeyler yalnız şu da var bu ayar zımbırtılarının olduğu yerde bir dişli bulunur. İşte o dişliyi gördüğünüz yer ayar yeridir. Genelde 2, bazı araçlarda 3 adet bulunur. İyi de hangisi diye sormayın efendi gibi yazıyorum. 2 adet varsa bunların birisi yukarı aşağı ayar yaparken birisi sağ sol ayarı yapar. Sağ sol ayarı yapana dokunmayın, genelde farın ya en sağında ya en solunda olur. Yukarı aşağı oynatan ise yukarıda ya da aşağıda olur. Eğer 3 taneyse bazı araçlar uzun ve kısa fara ayrı bir ayar konabiliyor, siz kısa farların arkasındakine müdahale edeceksiniz.

Far ayarı nasıl yapılır

Öncelikle her aracın far kırılma derecesi değişik olmakla beraber, bu kırılma açısı genelde farın üstünde ya da içinde bir etikette yazar. O etiketi bulup değeri öğrenin. Ayrıca ayar yaparken farları da içerideki yükseklik ayarından sıfıra alın. Bu yazan değer otomobillerde genelde yüzde 1 değeridir. Yani bu şu demektir. Far ışığı her 100 santimetrede 1 santimetre aşağı düşecek. Etiket yoksa bu değeri kullanabilirsin, burnu yüksek araçlarda bu değer daha fazladır. Yani kamyon kamyonet ve jip gibi bir aracınız varsa standart bir otomobil ile yükseklik farkını bulup ona göre hesaplayabilirsiniz.

Ne dedik otomobillerde %1 kırılma açısı var. Şimdi size düz bir duvar ve zemin lazım. Önce aracı duvara 5-10 santimetreye kadar yaklaştırın, farları yakın ve önce far merkezlerinin olduğu yere bir işaret koyun. O işaretlerin 10 santimetre altına da bir işaret koyun. Sonra aracı hiç sağ sol yapmadan dümdüz geri gidip 10 metreye açın. Yani farlar duvardan 10 metre uzak olacak. Bundan sonra o ikinci koyduğunuz işaretlere gelene kadar ayar vidasını çevirip far ışığını doğru yere getirin. Koyduğunuz işaretin hemen üstü karanlık kalacak. İşlem bu kadar basit.

Far ayarı nasıl yapılır

Farlar aydınlatmıyor

Konuyu burada bitiriyorum, soru ve sorunlarınız için bize yazmaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.