Fiat Linea Alınır mı? Linea Nasıldır?

Fiat Linea alınır mı yazısıyla bloguma sadece arıza ve tamir değil araç tercih ile ilgili de yazılar yazmaya karar verdim. 25-30 bin lira gibi bütçesi olanların sorduğu soruların başında Fiat Linea alınır mı sorusu geliyor. Bir bakalım Fiat Linea alınır mı alınmaz mı? Avantajları ve dezavantajları nedir?

Fiat Linea’yı Tanıyalım

Linea, Fiat’ın düşük bütçeli, tasarruflu araç arayanlar için ürettiği ekonomi yönü diğer özelliklerinden daha güçlü olan bir araba. Öncelikle bu türden bir araç arıyorsanız konfor, lüks, donanım gibi özelliklerden biraz feragat etmeniz gerekecek. Linea 3 tip motor seçeneğiyle pazarlandı, bunlardan birisi 1400 cc hacmindeki benzinli motor diğerleri ise Fiat’ın meşhur 1300 cc Multijet (JTD) VE 1600 cc dizel motoru. Bu motorların hepsi ekonomi odaklı, dolayısı ile performans odaklı bir araç arıyorsanız baştan söylemek isterim ki Linea sizin için uygun bir araç değil.

Genelde şirketlerin çok rağbet ettiği bu araç 2. el pazarında baz donanım ve 1.3 JTD motoru ile bulunuyor. Diğer motor seçeneklerinde bulmanız da mümkün ama sayıca daha az. Baz donanımı gerçekten çok “baz” 🙂 arka koltuk kafalıkları bile bulunmuyor, aynalar manuel, hidrolik direksiyon ve klima hepsinde var. Baz modelde yine arka camlar manuel ön camlar elektrikli, sis farı yok, yol bilgisayarı ise var. Yine baz modelde teypler AUX çıkışına sahip değil. Alaşım jant yok ve yanılmıyorsam gövde rengi kapı kolu yok. İlk aklıma gelenler bunlar. Bu modeller genelde kiralık çıkmaları. Bunlar dışında daha dolu modelleri var, en azından elektrikli ayna, 4 cam otomatik ve arka koltuk kafalığı bulunan Active modelini almanızı tavsiye ederim. Bu arada yazmadan geçemeyeceğim, Fiat masrafı iyice düşük tutabilmek için ayarlanabilir fasılalı silecek koymamış, sanırım bu arabada sinirimi en çok bozan şeylerden biri buydu.

Bu saydıklarım dışında dijital klimalı çok dolu modeli de az da olsa var. Bu arada bu araçların ruhsatında sadece Linea yazar bunu bilin, donanım modeli yazmaz.

Linea’nın Eksileri

Önce eksilerini yazayım aslında yukarıda biraz değindim, öncelikle dediğim gibi ekonomi odaklı bir araç, bunu unutmadan değerlendirin. Ses yalıtımı sınıfındaki ciddi rakiplerine göre düşük. Yol sesini içeri alıyor ama bu makul düzeyde diyebilirim. Motor sesi yalıtımı da dizeli motor etkisiyle zayıf. Benzinlilerde orta, ayrıca araç dış sesleri de çok fazla alıyor, mesela bir kamyonla yan yana ilerlediğinizde kamyon sesini oldukça duyarsınız ya da teyp 8-10 ses değerindeyken dinlediğiniz müzik dışarıdan duyulur. Gerçi bu sorun C sınıfı araçların hepsinde bir parça var ama D sınıfı araçlarda ya daha az ya da çok makul derecede.

linea bagaj hacmi
Fiat Linea Bagaj

Trim parçalar komple sert plastik, tabi bu kadar ekonomi odaklı araçta bu eleştiri çok adil değil belki ama insan daha iyisini bekliyor işte. Mesela torpido kapağının kilidi zayıf bir kerede kapatmak için biraz sert davranmanız gerekiyor. Arka koltuğu yatırırken kilidi açmak için çektiğiniz ipler içeri kaçıyor, bunların aracın ekonomisi ile ilgisi yok direkt tasarım hatası. Arka camlar tasarımdan ötürü yarım açılıyor, kapı içine sığmıyor. Ön camları yapıştırmak için kullanılan yapıştırıcı madde bir çok Linea’nın ön camında bir süre sonra hava kabarcıkları yapıyor. Kapılardaki cam direklerinde bulunan siyah folyo bir süre sonra sertleşip soyulmaya başlıyor. Özetle Linea’nın bu tip eksiklikleri var. Hiç biri kullanıma engel teşkil etmese de gözünüzde aracın kıymetini düşürüyor. En büyük eleştirim de oldukça büyük bagaj hacmine rağmen yükleme eşiğinin kötü ve dar olması.

Linea’nın Artıları

Fiat Linea Konsol Görünüşü

Tüm motor seçenekleri özellikle de dizelleri bu araç için yeterli seviyede çekişi sunuyor. Benzinli 1,4 litre motoru LPG dönüşümünde herhangi bir problem çıkartmıyor. Dizellerin şehir dışı ve şehir içi yakıtları uygun. Neredeyse her parçası özellikle de plastik trim parçaları çok ucuza bulunabiliyor. Far, tampon, stop lambası, aynalar ve kaporta parçaları gerçekten hem bol hem de çok ucuz. Mesela bir arkadaş için aynanın alt plastik kapağını aradık internette 10 liraya bulduk. Bu türden parçaların diğer markalarda bulunması hem zor hem de çok pahalı. Ayrıca araç sonradan donanım eklemeye çok müsait. Her devre açık olarak bırakılmış, 600 liraya far ve yağmur sensörünü hiç bir yeri delip deşmeden takabiliyorsunuz. Hız sabitleyici yine makul fiyatlara takılabiliyor. Bir kere bu araç parça, aksesuar ve usta bulamayacağınız bir araç değil. Kaskosu çok ucuz ve 1,3 litre dizel motorunda yüksek vergi avantajı var. Unutmadan bagaj hacmi de oldukça büyük.

Ayrıca bu Linea modeline has değil Fiat’ın süspansiyon sistemi çok sessiz çalışıyor. Amortisör ve diğer mafsal parçaların seslerini duymuyorsunuz. Aracın içinde de çıtırtı, patırtı gibi gereksiz sesler hiç yok. Bunlar bence Linea’nın en büyük artıları.

Fiat Linea Güvenli mi?

İki airbag ve ABS sistemine sahip olan Linea Euro Ncap testlerine girmedi. Fakat aynı yıllarda üretilen benzer bir profile sahip Punto elektronik güvenlik donanımlarının değerlendirilmediği eski testlerde araç içindeki şöför ve yolcuları yetişkin yolcuda 5 çocuk yolcuda 3 yıldız alarak
gereken seviyede korumayı başarmıştı. Merak edenler buraya tıklayarak test sonuçlarına ulaşabilir.

Linea’nın Kronik Sorunları Var mı?

Bilinen kadarıyla Linea’nın kronik bir sorunu bulunmuyor fakat dizellerde EGR temizliğine dikkat etmeniz (tüm dizellerde olduğu gibi) gerektiğini hatırlatmak isterim.

Fiat Linea Alınır mı?

Evet Fiat Linea alınır mı yazımızın sonuç bölümüne geldik. Eğer beklentiniz çok yüksek değilse ve ekonomi odaklı bir araç arıyorsanız düşünmeyin. Bugün özellikle 30 bin civarına bulacağınız binici Linea’ları sizi üzmez. Tabii bu araçların piyasada çok fazla taksi çıkmaları ve şirket çıkmaları olduğunu da alırken unutmayın. Temizi kira çıkması alınabilir ama taksi çıkması tavsiye etmem. Unutmadan Fiat Linea kullanım kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.

Başka yazılarda görüşmek dileğiyle, her türlü sorun, soru, istek ve önerilerizi aşağıdaki bölümden bize yazabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.