Ford Connect Stop Ediyor

Ford Connect stop ediyor yazımda bu sorunun çözümünü anlatacağım. Elimden geçmişliği var, sinirini bozuyor değil mi? Tatlı tatlı giderken aniden stop ediyor, kızdırma bujisi lambası yanıp sönüyor. Arıza lambası yakıyor, hatta bazı modellerde limp moda alıyor. Telaşlanma, bunu kendin çözmen zor fakat Holosco + bir miktar parayla işi halledebilirsin.

Neden Ford Dizel Aracım Yolda Giderken Stop Ediyor?

Çünkü enjektörler geri kaçırıyor. Ford’un bazı Focus, Connect, Tourneo araçlarında kullandığı Delphi enjektörler yüksek basınç pompasından gelen fazla mazotu, tahliye valfinden mazot deposuna geri gönderir. Bu valfler zamanla kapalıyken de kaçırmaya başlar. Yüksek güce ihtiyacın olduğu anlarda gaza fazla basarak, yüksek miktarda mazot akışı gerçekleşir. Bu yüksel miktarda ve 2200 bar basıncı bulabilen mazota karşı eskimiş valf direnemez ve mazotu tahliye kısmına kaçırır. Motora gerekenden az miktarda mazot, yüksek miktarda hava girişi olur ve yanma odasındaki hava yakıt karışımı fakir olduğu için motor stop eder.

Bazı Ford modelleri bir miktar daha püskürtme yaparak motorun stop etmemesini sağlar, aracı koruma moduna alıp arıza lambası yakar fakat bizim bahsettiğimiz Delphi, Cammon Rail Injection sisteme sahip araçlar (Lynx ya da Puma motor olarak da bilinir, hepsi olmasa da pek çoğu Delphi’dir) ise stop ederler.

1.8 TDCI LYNX Motor

Böyle Kullansam Ne Olur? Başka Arızalara Sebep Olur Mu?

Aracını böyle kullanmak istiyorsan, bunun tamirini yaptıracak bütçen yoksa böyle kullanabilirsin. İleride başka parçaların bozulmasına sebep olmaz ya da masrafın büyümesine neden olmaz. Sürüş konforunu bozar, sinirini bozar, stop ettiğinde boşa atarsan güvenlik riski yaratır. Madem böyle kullanacaksın, stop edince boşa atma da bari frenlerin çalışsın. Bu arada hatırlatayım söz konusu modellerde Delphi enjektörler işemez fakat diğerleri işer. JDT, Multijet kullananlar bu durumda hemen enjektörcüye gitmelidir.

1.8 TDCI Delphi Enjektör – Geri dönüş hortumunun takılacağı yer yan taraftaki çıkış.

Arızayı Nasıl Kendim Tespit Edebilirim?

Arızanın tespiti oldukça kolay. Pompacılar bu tespiti aşağı yukarı 150 Tl ila 250 Tl gibi fiyatlara yapıyor, açıkça söyleyeyim bu oldukça yüksek bir ücret. Kendin bir test yapmak istiyorsan, öncelikle sanayiye gidip, her hangi bir parçacıdan, metreyle kesilen geri dönüş hortumu almalısın. Hatta motosiklet tamircilerinin kullandığı benzin hortumu bile olabilir, sanırım aynı ebattalar. Hortumun tek şartı enjektörün geri dönüş çıkışına uygun olması, başka da her hangi bir kriter yok. Seviye ölçümü yapacağın 4 tane kap bul, plastik bardak bile olabilir. Mesela ben büyük boy, hayvanlarda kullanılan cinsinden 4 tane enjektör alıp kullanmıştım fakat ben yarım litrelik pet şişe kullanacağınızı varsayıyorum. Hortumu yarım metrelik ya da bir metrelik boylara böl. Hortumların hepsi eşit boylarda olmalı. Bir de balata spreyi, pahalı gelirse sinek ilacı gibi bir şey al. Yanıcı aerosol olsun yeter. Bunu arabayı tekrar çalıştırırken kolay çalışsın diye kullanacaksın.

Sıra Geldi Montaja…

Şimdi sıra geldi düzeneğin montajına: Enjektörlerin üzerindeki geri dönüş hortumlarını sök. Bu hortumlar elle çekince çıkar. Bunların yerine kestiğin şeffaf hortumları tak. Koymaya düz bir zemin olmadığı için 4 adet şişeyi birbirine bantla, sonra her şişeye 1 adet hortum bantla. Devrilmeyecek bir yere koy. Radyatörün üstüne koyabilirsin, bir iple kaputa asabilirsin, tamamen sana kalmış.

Terte başlamak için birinin marşa basması gerekiyor, o biri gelsin, marşa bassın. Adamın canını sıkmasın. Bazı araçlar geri dönüş hortumları sökülünce çalışmayabilir, bazıları çalışır. Araç çalışmıyorsa “gıy gıy gıy gıy gıy gıy” 10 saniye uzunlukta, 6 defa marşa basmak kafi gelir. Araç çalıştıysa gaz vermeyin, rölantide 1 dakika çalışsın.

Motorla işimiz bitti. Şimdi Sıra tahlilde. Enjektörleri sağlıklı bir aracın geri dönüşten damla damla mazot vermesi gerekiyor. Zaten test esnasında bunu gözle de görürsünüz. Eğer elinizde şişelere mazot damla damla gitmediyse de şır şır aktıysa, geçmiş olsun, geri dönüş valfi bozuk. Şişenin dibinde 1 dakika içinde şu kadar cc mazottan fazla mazot biriktiyse geri dönüş valfin bozuk diyeceğimi düşünüyorsan yanılıyorsun. Öyle bir ölçü yok. Bu testin referans ölçüsü “mazot birikmemesidir” şişenin dibinde damlalıkla alsan 60 damla ancak çıkacak mazot varsa o enjektör sağlamdır.

Neyse, diyelim ki 1, 3 numaralı silindire ait enjektörlerin içinde mazot birikti. Bu iki enjektörün arızalı olduğu, diğer 2 enjektörde ise arıza olmadığını anlamı taşır. Bundan sonrası sana kalmış. İster arızalı olan 2 enjektörü tamir ettirirsin, ister yapmışken hepsini revize ettirirsin.

Nasıl Daha Ucuza Tamir Ettirebilirim?

Elbette demokrasilerde çare tükenmez. Mesela enjektörün ikisi arızalı. Ya da hepsi arızalı. Enjektör tamiri için aracın ustaya gitmesi gerekmiyor. Enjektör tamiri, yüksek basınç üretebilen, teknolojik tezgahlarda yapılıyor. El yordamıyla da yapılabilir fakat pek sağlıklı olmaz. Kodlanması gerekiyor, yüksek basınç testleri yapılması gerekiyor. Neyse biz cimriyiz, fakiriz, istemiyoruz kod mod…

Önce bir pompacıyı arayın, pazarlık edin. Mal şu marka, geri dönüş kaçırıyor, aracı getirmeyeceğim, iki enjektörü getireceğim, kaça olur filan diye. Ustalar bunu çok sevmez, araç gelse sök tak, test mest bir sürü işçilik alacak. Usta size bunların hepsini kendisi yapacakmış gibi fiyat verir. Avantaj sende, eğilip bükülme. Usta, sökme-takma, test- mest yok. Kodlamayı da kendim yaparım filan de. Kodlama değimiz de obd ile ecu’ya bağlanarak cihazın verdiği enjektör kodunun, ecu’ya kaydedilmesi. Atla deve değil. Neyse sen bastır, inecek o. Ben Ford Focus 4 enjektörünü 1150 Tl’den 800 Tl’ye mi ne indirtmiştim. İkna oldu mu usta, kırdı mı fiyatı? Sana diyorum kırdı mı? Kırmadıysa il dışına kargoyla yolla. Sahibinden.com’da enjektörünü gönderene bu işleri ucuza yapan ustalar var.

Enjektör Nasıl Sökülür?

Usta imana geldi, şimdi sıra enjektörü sökmekte. 1/2” enjektör lokmasıyla çektirme lazım. Bu ikisini de almana gerek yok. Ya git sanayiden tanıdık birine bul, ya da sanayiden bir çırak al, ustasının haberi olmasın ama, getir yemek molasında arabanın başına, 20 lira ver söksün. İlla alacağım diyorsan 100 liraya filan patlar benden söylemesi. Serde pintilik var ama, ben olsam bir çırak ayarlarım. Sen gittin ama çektirmeyle lokma aldın. Neyse lokmayla enjektörü sök. Sonra çektirmeyle yerinden çıkar. Öyle ucundan penseyle filan çekmeye kalkma. Enjektöre kaba davranma. Yıllardır ısına soğuya yapıştı o.

Ford Connect stop ediyor yazımın sonuna geldik. Neyin ne olduğunu artık öğrendin. Kendin mi yaparsın, ustaya mı gidersin sen bilirsin. Nihayetinde aracın stop etmiyor artık. Geçmişler olsunlar. Bir de beğenn, paylaşın filan, üzülüyoruz vallahi!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.