Fren Balatası Nasıl Değişir (Disk)

Fren Balatası Nedir

Fren balatası nasıl değişir yazımızda size parça, arızaları ve tamiri ile ilgili tüm bilgiyi vereceğiz. Öncelikle fren balatası, aracınızda fren yaptığınızda disk yüzeyine baskı yapan parçadır. Fren balatalarının yapımında alümina, bakır, barit, reçine, pirinç tozu, grafit, cashew gibi malzemeler çeşitli oranda karıştırılıp ve preslenerek kullanılır. Eskiden yanmaması gerektiği için asbest de kullanılıyordu ama artık yasak olduğundan kullanılmıyor.

Fren Balatası Bitince Ne olur?

fren balatası nasıl yapılır
fren balatası hammaddesi

Fren balatalarının aşındığı ve ömrünü doldurduğunu frenleme anında gelen sesten anlayabilirsiniz. Bu ses veren katmak fabrikaların bilerek yaptığı bir katmandır ve sizin balataların ömrünü doldurmak üzere olduğunu anlamanız için yapılmıştır. Bu ses genede bir demirin demire sürtme sesi gibidir. Oldukça rahatsız edici ve gürültülüdür. Böyle bir ses duyduğunuzda en kısa zamanda balataları değiştirmeniz gerekir. Ayrıca bazı araçlar fren balatasının ömrü ile ilgili bir ikaz lambası da gösterge paneline konumlandırılmıştır.

Balataları değiştirmenin sabit bir kilometresi yoktur, parçanın ömrü sizin kullanım alışkanlığınız ve güzergahınız ile ilgilidir. Aracınızı daha çok şehir içinde kullanıyorsanız devamlı fren yapacağınızdan balatalar daha çabuk aşınacaktır. Dolayısı ile balata değişim sıklığınızı başka sürücülerle mukayese etmeniz anlamsız olacaktır.

Fren Balatası Fiyatları

Markaya göre değişmekle beraber fren balatalarının ön frenler için takım fiyatları günümüzde 60-70 liradan başlayıp 120-130 liraya kadar gider. Aslında yaptıkları işe ve önemlerine göre fiyatları gayet uygun diyebiliriz.

Fren Balatası Değişimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle parçacıdan aracınızın şasi numarası ile doğru parçayı edinin. Fren balatası sadece sağ ya da sadece sol olarak değişmez. Önleri değiştirdiğinizde takım olarak, arkaları değiştirdiğinizde yine takım olarak değişir. Biz bugün ön fren balatası değişimini anlatacağız. Dilerseniz eski ise diskleri de bu işlem sırasında değiştirebilirsiniz. Çok uzatmadan işleme geçelim.

Konuyu sağ tekerlek üzerinden anlatacağım. Öncelikle aracı düz bir zemine alın, direksiyonu tam sağ yapın ve el frenini çekin, gerekirse arka tekerleklere arka ve önden takoz koyun. Bu aşamada timsah kriko olsa daha kolay olur ön tekerleri ayrı ayrı kaldırmaz traverse ortadan kriko vurarak ikisini birden kaldırırsınız ama yoksa da canınız sağ olsun. Önce fren balatalarını değiştireceğiniz tarafın bijonlarını gevşetin ve sonra kaldırın. Lastiği sökün. Buraya kadar her şey tamamsa bir lokma ile kaliperlerin arkasında üst ve alt tarafta bulunan iki civatayı sökün. Genelde 12 ya da 13 lokma iş görür. Bu civataları söktükten sonra kaliperi çakip çıkartın fakat olduğu gibi bırakıp fren hortumları ile aşağı sarkıtmayın. Bir çengel ile helezonlara asın. Sarkıtırsanız frenler hava yapacaktır.


Bundan sonra fren balataları disklerin üzerinde kaliperin karşılığında kalacaktır, elinizle çekip çıkartabilirsiniz. Artık yapmanız gereken yeni balataları yerine takıp, helezon üzerindeki kaliperi üstlerine oturtup sıkmak ve tekerleği takıp arabayı krikodan indirmek. Bu işlem takribi 20 dakikanızı alacaktır. Bundan sonra sol tekerleğe geçip aynı işlem sırasıyla onun da balatalarını değiştirin.

Burada tavsiyemiz balataları değiştirdikten sonra bir frenciye gidip aynı muayene istasyonundaki gibi fren testine girmenizdir, teste girmeden aracı kullanmayın. Fren testini 20 ila 40 lira arasında yaptırabilirsiniz.

Fren balatası nasıl değişir yazımızın sonuna gelirken, aşağıdaki videoda adım adım fren balatası ve bonus olarak disk değişimini görebilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin!..


DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.