Fren Hidroliği Değişir mi? (Hidrolik Fren Yağı)

Fren hidroliği konusunda tüm merak ettiklerinizi cevaplıyoruz. Nedir peki bu fren hidroliği, değişir mi, kaynar mı, hepsi aynı mıdır? Buyurun başlayalım.

Neden hidrolik fren yağını değiştirmelisiniz?

Bir yılda ortalama 15.000 km araç süren bir sürücünün 75.000 kez frene bastığını biliyor muydunuz? Amerika Birleşik Devletlerinde en son yapılan araç bakım konseyi anketinde tüm sürücülerin neredeyse yarısının sürüş sırasında oluşacak acil bir durumda frenlerinin tutmaması korkusu olduğunu söylemiş.

fren yağı deposu
Fren hidrolik deposu

Bu yüzden bunu göz önünde bulundurun: hidrolik fren yağı 3 yıllık kullanımdan sonra, ortalama kaynama noktası nem kontaminasyonu nedeniyle potansiyel olarak tehlikeli bir seviyeye düşer ve fren sıvısı asgari kullanım şartlarını karşılayamayabilir.

Muhtemelen pek çok otomobil ve ticari araçların pek çoğunun hidrolik fren yağı belirli periyotlarda değişmiyor. Ancak araç test ve kontrol yapılan muayene istasyonlarında fren testleri yapılıyor. Eskiden bu da yoktu.

Fren sıvısı ana fren silindir merkezinde saklanır. Rezervuar genellikle ana silindir üstünde saydam bir plastik depoda bulunur. Şeffaf bir depo olması itibariyle kapağını açmadan hidrolik fren yağının seviyesini görebilirsiniz. Deponun plastik yapılmasının sebebi nemli havanın gereksiz yere depoya girmesini engellemektir. Nem fren hidroliği için istenmeyen bi’ şeydir.

Fren hidrolik yağı seviyesini kontrol edin

Fren sıvısı, bugün araçların en ihmal edilen sıvısından biridir, ancak güvenli sürüş için hayati öneme sahiptir. Sonuç olarak, sıvı seviyesini düzenli olarak kontrol edin. Sıvı seviyesinde ani bir düşüş genellikle fren sisteminde bir sızıntı olduğu anlamına gelir. Sıvı düzeyi, MIN ve Max işaretleri arasında tutulmalıdır. Düzey düşükse, depo kapağının üzerinde belirtilen sıvı türünü ekleyin (DOT 3 veya 4).

Birçok uzman önleyici bakım için her yıl veya iki bakımda bir fren sıvısı değiştirmeyi önerir. Uzmanların mantığı glikol tabanlı fren sıvısı sisteme konulduğu andan itibaren nem kontaminasyonu başlamasına dayanmaktadır. Sıvı, kauçuk hortumlar, eskimiş contalar ve mikroskobik gözenekler yoluyla nem çekiyor. Nemin çok olduğu bölgelerde de bu olası bir soruna zemin hazırlıyor.

Yeni fren hidroliği koyulduktan sadece bir yıl sonra, ortalama fren hidrolik yağı %2 kadar su içerebilir. 18 ay sonra, kontaminasyon seviyesi yüzde üçe kadar yükselir. Ve birkaç yıl sonra, bu kadar yüzde 7-8 su içeren fren hidroliği ile karşılamak gayet olası bir durumdur.

hidrolik fren yağı
Fren hidroliği nem oranı ve kaynama noktası çizelgesi

DOT3 ve DOT4 Hidrolik Yağ Arasındaki Fark

Bir NHTSA anketi 1.720 aracın % 20’si içinde fren sıvısının % 5 veya daha fazla su içerdiğini ortaya çıkardı.

Nem yoğunluğu arttıkça, sıvının kaynama noktasında keskin bir düşüşe neden olur. Yeni DOT3 fren sıvısı (nem içermiyorken) en az 205 santigrat derece kaynama noktasına sahiptir, nem ihtiva eden fren hidroliğinin ise kaynama noktası 140 santigrat dereceye kadar düşer. Araştırmalar gösteriyor ki, yeni DOT3 hidrolik fren yağları  240-260 derece arası kaynama noktasında olur.

Görülüyor ki, hidrolik fren yağı içeriğinde bulunan %22ye kadar nem ile  asgari ihtiyacı karşılayabiliyor fakat, %3 ve sonrası kaynama noktasını oldukça aşağı itmeye başlıyor ve fren sıvısı asgari ihtiyaçlar için tehlikeli bir hal almaya alabiliyor.

DOT4 sıvı ise  nem oranı fazla iken daha yüksek bir minimum kaynama sıcaklığı noktası sağlıyor. Nemsiz 230 santigrat derece, neme doymuşken 155 santigrat derece kadar. % 3 su,% 50’ye kadar kaynama noktasını düşürebiliyor.

Ön tekerleklerin fren sisteminde daha çok yük altında olması sebebiyle arkaya oranla daha fazla ısınır ve günümüz otomotiv dünyasında sıcağı daha iyi dağıtan parçalar ile daha güvenli bir sürüş sağlanır. Tüm bunlara rağmen su kontaminasyonu fren yetmezliği tehlikesini artırır çünkü sıvı çok ısınırsa buhar basıncı olan cepler yaratabilir. Bu cepler hidrolik basıncı düşürebilir ve balataların diske yaptığı basınç da buna bağlı olarak azalabilir.

Güvenlik sorununa ek olarak, nem yüklü fren sıvısı, kaliper pistonları, ana silindirler,  ABS modülatörler ve sistemdeki contaların arızalanmasına ve korozyona teşvik eder.

Akışkan ile ilgili fren arızaları

Ara sıra açıklanamayan fren arızası ile ilgil kazaları duyabilirsiniz. Bu tür kazalarda aracın frenleri incelendiğinde, hiçbir belirgin mekanik sorun bulunabilir. Sıvı seviyesi normaldir, balatalar standartlara uygundur, hidrolikler normal çalışıyor gibi görünür ve pedal sertliği normal hissediliyordur. Yine de frenler tutmamıştır. Neden? Çünkü  frenler hidroliği kaynamış olabilir ve gereken gücü gerektiği kadar balatalara iletememiş olabilir.

Fren hidroliği kaynaması nedeniyle ani fren arızası aynı tür frenler üzerinde düzensiz strese neden olur. Örneğin; ani bir panik durumunda başka, arazi sürüşünde başka, yük çekerken başka, sert sürüşte başka tür frenaj tepkisi olabilir.

Markalardan fren hidroliği önerileri

Peki otomotiv markaları fren hidroliği değişiklikleri hakkında ne söylüyorlar? General Motors 1993 yılında başlayarak, % 50 nem kontaminasyonunu azaltan yalıtım ile yeni bir tür kauçuk fren hortumu kullanmaya başladı. Yani GM sıvı kontaminasyonunu önemli bir sorun olarak gördü ve üstüne eğildi.

Ford, bir süre için, her 45.000 kilometre veya üç yıl, ya da her fren balatası değişiminde fren hidroliğinin de değişimini tavsiye ediyor.

Otomobil üreticileri bir dizi belirli zaman/kilometre aralıklarla önleyici bakım için fren hidroliği değişiklikleri tavsiye ediyor:
Acura: 36 ay
Audi: 24 ay
BMW: 24 ay
Honda: 36 ay
Jaguar: 24 ay 2009 XF dışında tüm modeller (36 ay)
Land Rover: 36 ay
Lexus: 36 ay veya 45.000 kilometre, hangisi önce dolarsa.
Mercedes-Benz: 24 ay
MINI 24 ay
Saab: 48 ay (9-7x dışında tüm modeller)
Subaru: 30 ay veya 45.000 kilometre
Suzuki: 24 ay veya 45.000 kilometre
Volkswagen: 24 ay veya 36 ay (modele göre değişebiliyor)
Volvo: 24 ay veya 45.000 kilometre
Sıvı değişimi önerileri için araç üreticisinin servis bakım kılavuzlarına bakarak daha doğru bilgi edinebilirsiniz.

Eğer sadece periyodik olarak fren sıvısını değiştirirseniz, basit işlem ile büyük ölçüde nem kontaminasyonuna uğramış fren hidroliği ile ilgili riskleri azaltabilirsiniz. Bu sayede fren sisteminin ömrünü uzatabilir ve büyük olasılıkla fren onarımı üzerinde uzun vadede paradan da tasarruf edebiniz. (Özellikle ABS olan araçlarda)

Fren hidroliği testi

Fren hidroliğinin durumunu kontrol etmenin üç yolu vardır:

Fren sıvısı kontrolü için optik Refraktometre;

Bir optik Refraktometre açıkça fren sıvısı nem miktarını gösterecektir. Test için hidrolik yağdan küçük bir damla yerleştirilir, sonra kontaminasyon miktarını okumak için bir ışık tutulur. Bu Test son derece doğru şekilde nem yüzdesi ve sıvının kaynama noktası gösterir.

Kimyasal test şeritleri ile fren hidroliği testi;

Kimyasal test bantları, fren sıvınızın durumunu test etmek için kullanılabilir. Test şeritleri, fren hidroliğine daldırıldığında renk değiştirerek su içeriğinin yoğunluğunu gösterir. Eğer fren hidroliği testleri kötü veya sınırda çıkarsa, hidrolik sıvısını değiştirmeniz gerekir.

Kaynama Testi;

Elektronik fren hidroliği test cihazı sıvının kaynama sıcaklığını ölçer. Test sadece bir dakika sürer ve oldukça doğrudur. Sıvı kaynama sıcaklığı tehlikeli bir şekilde düşük derecelerde çıkıyorsa değiştirilmelidir.

fren balatası değişimi

Fren hidroliği değişimi

Fren sıvısı olarak, araç üreticisi tarafından belirtilen fren sıvısı türünü (DOT3 veya DOT4) kullanın. Fren hidrolik depo kapağının üstündeki yazılarda genellikle ne tür fren sıvısı tavsiye edildiğini gösterecektir. Ayrıca, bu bilgileri otomobilinizin kullanım kılavuzunda da bulabilirsiniz .

Fren hidroliği genel bir ürün değildir. DOT3 veya DOT4 özellikleri karşılayan sıvılar genelde nem ve kaynama derecesi olarak aynı özellikleri karşılar fakat bu korozyon koruma kapasitelerinin aynı ölçüde olduğu anlamına gelmez. Herhangi bir fren sıvısı markasının ıslak ve kuru Kaynama noktaları sıvının katkı maddelerine bağlı olacaktır.

FREN HİDROLİĞİNİ KENDİNİZİN DEĞİŞTİRMESİNİ ÖNERMİYORUM. BU İŞLEM BİR FREN SERVİS NOKTASINDA YAPILMALI VE İŞLEM SONUNDA FREN TEST CİHAZINDA SAPMALAR ÖLÇÜLMELİDİR.

Başka yazılarda buluşmak dileğiyle. Her türlü soru, öneri, istek ve görüşleriniz için aşağıdaki bölümden bize ulaşabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.